niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Co dalej z elektrownią na słomę w Lublinie? Sprawą zajmie się sąd

Dodano: 17 marca 2017, 08:36
Autor: drs

Już we wtorek lubelski sąd zajmie się sprawą elektrowni na słomę, którą przy ul. Mełgiewskiej chce budować spółka TergoPower. Od jego wyroku mogą zależeć losy tej inwestycji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny ma ocenić, czy rację miał Urząd Miasta, który odmówił spółce decyzji środowiskowej. Stwierdził, że budowa elektrowni byłaby niezgodna z planem zagospodarowania terenu, bo 70-metrowy komin psułby widok. Ponadto – zdaniem Ratusza – inwestor nie udowodnił, że jego instalacja będzie neutralna dla środowiska.

Odmowa ucieszyła przeciwników elektrowni obawiających się zanieczyszczeń powietrza i wzmożonego ruchu ciężarówek dowożących słomę. Dla spółki decyzja ta oznacza w praktyce zablokowanie jej planów.

Inwestor zaskarżył odmowę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nie przyznało mu racji. Spółka skierowała więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rozprawa wyznaczona jest na wtorek, ale nie wiadomo, czy tego dnia zapadnie wyrok. Gdyby orzeczenie okazało się niekorzystne dla spółki, to będzie ona mogła jeszcze pójść do wyższej instancji, czyli Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dodajmy, że od kilku dni agencja działająca na rzecz TergoPower namawia lubelskich dziennikarzy na wycieczkę do Wielkiej Brytanii, gdzie przedstawiciele mediów mieliby oglądać inną elektrownię na biopaliwo.

Czytaj więcej o: Lublin elektrownia
Użytkownik niezarejestrowany
mieszkaniec Lublina
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 marca 2017 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podobnych projektów jest już wykonanych kilka Sleaford, Widnes, Brigg jak ktoś zainteresowany może poszukać w internecie. Zdjęcie w artykule pochodzi właśnie z jednego takiego projektu w UK
Rozwiń
mieszkaniec Lublina
mieszkaniec Lublina (18 marca 2017 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Miejmy nadzieję , że sędzia nie da się ogłupić i wyda zgodę. Najmniej szkodliwe dla środowiska lumpy na Tatarach, może trzeba zbadać ich oddziaływanie na środowisko ?
No nie. Większej głupoty nie mogłeś człowieku napisać. Zapoznaj się z argumetami jakie były przedstawione w Urzędzie Miasta we wszystkich opiniach i dopiero dyskutuj, bo obudziłeś się jakbyś z księżyca spadł, to raz, a dwa, co mają lumpy do szkodliwej elektrowni?
Rozwiń
Gość
Gość (18 marca 2017 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tego typu elektrownie w Wielkiej Brytanii są daleko od miast i mają wysokie kominy. Kto widział takie przewrotne myślenie, by wozić słomę do Lublina. Nie budują tam gdzie jest słoma!
Rozwiń
Gość
Gość (17 marca 2017 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kilka pytań: czy ktoś może podać jakieś referencje na temat technologii proponowanej przez Tergopowe jak i o samej firmie? Przeszukiwałem internet, strony zarówno skandynawskie i informacje są bardzo skąpe a dodam, że płynnie posługuję się szwedzkim, norweskim i angielskim. Jakie są dotychczasowe, zrealizowane projekty? Dlaczego firma pcha się na siłe do miasta? Jaki jest sens budowania tego w mieście?
Rozwiń
Gość
Gość (17 marca 2017 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stop budowie spalarni słomy w środku osiedli mieszkaniowych. Nad Lublinem już teraz unosi się potężny SMOG /przekroczone wszystkie możliwe normy/. Takie inwestycje to zanieczyszczenie powietrza ,smród, robactwo, szczury, zniszczone drogi, a przede wszystkim zniszczone zdrowie mieszkańców. Skoro elektrociepłownia Megatem ma pozwolenie na rozbudowę bloku na biomasę, nie można dopuścić do budowy drugiej takiej samej inwestycji obok siebie. Na budowę tej spalarni nie zgodził się Ratusz, Kolegium Odwoławcze i tysiące mieszkańców Lublina. Niech Firma TergoPower poszuka sobie innej lokalizacji. Mieszkańcy Lublina nie chcą kolejnego truciciela powietrza.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!