niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Co z przebudową ul. Kalinowszczyzna w Lublinie? Jest ostateczny termin

Dodano: 3 marca 2017, 16:59
Autor: Dominik Smaga

Ulica Kalinowszczyzna
Ulica Kalinowszczyzna (fot. Maciej Kaczanowski)

Znowu opóźni się obiecywana od dawna przebudowa ul. Kalinowszczyzna. Po raz kolejny Ratusz zmienia zapowiadany termin jej rozpoczęcia. Teraz mówi o „czwartym kwartale 2017 r.”, a wciąż nie są gotowe niezbędne projekty. Co tym razem stanęło na przeszkodzie?

Ul. Kalinowszczyzna ma nieco ponad kilometr. Na znacznie dłuższą wygląda za to historia jej przebudowy, chociaż efektów jakoś nie widać. Asfalt wciąż straszy wybojami, a miał być równy jak stół, bo Ratusz zapowiadał, że prace skończą się w roku 2016. Nie spełniły się ani te pierwsze zapowiedzi, ani następne.

Miasto tłumaczyło, że przedłużają się prace nad projektem, bo rada dzielnicy ma mnóstwo próśb do uwzględnienia. A to o schody do kościoła, to znów o parking przy klasztorze, stylowy bruk zamiast zwykłej kostki, czy pastorały zamiast prostych latarń.

Urzędnicy raz po raz przesuwali termin wyznaczony projektantom: ze stycznia 2016 r. na lipiec, na październik, na koniec stycznia 2017... Automatycznie przesuwał się też deklarowany termin rozpoczęcia przebudowy. Jeszcze latem mówiono, że prace zaczną się w czwartym kwartale 2016 r. Teraz zrobił się z tego „czwarty kwartał 2017 r.”

Do dziś nie powstał komplet projektów, a miasto znów dało więcej czasu na ich opracowanie, tym razem do końca kwietnia. – Termin ten traktujemy już jako ostateczny – zapewnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Tyle że poprzednie terminy też miały być „ostateczne”. Dlaczego ciągle je zmieniano?

Pierwsze opóźnienie miasto tłumaczy licznymi uwagami zgłoszonymi przez radę dzielnicy. Po raz drugi termin zmieniono, bo trzeba było uzyskać decyzję pozwalającą zaprojektować parking. Za trzecim razem zmieniono termin na koniec stycznia 2017 r., bo „brakowało kluczowego dokumentu”.

– Chodzi o decyzję środowiskową – wyjaśnia Kieliszek. – Postępowanie w tej sprawie ciągnęło się bardzo długo. O decyzję wystąpiliśmy w sierpniu, a została wydana 13 stycznia. Wykonanie uzgodnień w ciągu 18 dni było mało prawdopodobne – podkreśla. Stąd kolejna zmiana: kompletna dokumentacja ma być gotowa na koniec kwietnia. – Prace trwają już tylko nad projektami branżowymi, w tym m.in. odwodnienia, oświetlenia.

Od projektu do budowy droga jeszcze daleka, bo miasto musi przeprowadzić przetarg na wykonawcę prac. Jeśli przetarg potoczy się bez przeszkód, to prace będą mogły się zacząć w ostatnim kwartale roku. Ale jeżeli np. zainteresowane zleceniem firmy zasypią miasto gradem pytań co do projektu, to może się okazać, że przebudowa ul. Kalinowszczyzna nie zacznie się w tym roku.

Co ma się zmienić

Projekt przewiduje wykonanie nowej konstrukcji jezdni i odtworzenie wyznaczonych na niej pasów rowerowych, obustronne chodniki ze „starobruku”, około 80 miejsc parkingowych, remont murów oporowych, nowe oświetlenie (latarnie „pastorały”), remont schodów z ul. Towarowej, przejście na skrzyżowaniu z Kleeberga, remont parkingu przy przychodni.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 kwietnia 2017 o 17:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie mieszka tam albo tedy nie jeździ żaden radny czy inny urzędnik. A rada osiedla powinna zwrócić ludziom kasę za naprawę zawieszenia aut.Może złotem ta Kalina wydrukować a ja dalej będę tlukl zawieszenie
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2017 o 17:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no i te parę tzw. mini parkingów by się przydało, a no i takie najzwyklejsze schody do parku na Towarowej
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2017 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co kombinować ułożyć kostkę np.czerwoną czy tam piaskową ładne czarne proste tanie latarnie najbardziej liczy się nawierzchnia i solidne oznakowanie przejść dla pieszych ale jak tak dalej pójdzie to może na 2020 ruszą
Rozwiń
Gość
Gość (4 marca 2017 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KIEDY DOJDZIE DO REMONTU ULICY BALLADYNY, BO TAK NALEŻY NAZWAĆ TEN STAN RZECZY. ULICA NIE NADAJE SIĘ DO JAZDY (WYBOJE, DZIURY, NIERÓWNA NAWIERZCHNIA,BRAK MIEJSC PARKINGOWYCH)
Rozwiń
Gość
Gość (4 marca 2017 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja się pytam co z remontem ul.Wallenroda . Zapraszam Pana Prezydenta , Radnych aby zobaczyli jak wygląda ulica na odcinku od Wajdeloty do Grażyny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!