sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

COZL. Pora poprawić architektoniczny koszmarek. Co z przemalowaniem budynku?

Dodano: 30 listopada 2017, 06:29

- Pierwszy raz pracowałem przy budynku o tak ostrej kolorystyce - mówi autor projektu rozbudowy COZL
- Pierwszy raz pracowałem przy budynku o tak ostrej kolorystyce - mówi autor projektu rozbudowy COZL

Spotkanie w sprawie poprawienia estetyki Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej organizuje marszałek województwa. W grę nie wchodzi jednak przemalowanie budynku, który tak bardzo oszpecił panoramę miasta

Jaskrawą, żółto-pomarańczową kolorystykę gmachu COZL krytykują turyści, mieszkańcy i architekci. Budynek zajął drugie miejsce w konkursie „Makabryła 2015” na największą architektoniczną porażkę roku. W internecie zbierano podpisy pod petycją o przemalowanie elewacji, a akcję wsparło m.in. Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Ówczesna dyrektor centrum, prof. Elżbieta Starosławska do krytyki odnosiła się z niechęcią. – Nie dyskutujemy z gustami. Naszym obowiązkiem jest stosować się do projektu. Poza tym takie są teraz trendy. Rezygnuje się z szarości i czerni na korzyść dla żywych kolorów. Chodzi o pozytywny przekaz dla pacjentów – mówiła w czerwcu 2015 r., powołując się na ekspertyzę przygotowaną przez prof. Stanisława Popka z UMCS. W przekazanym dziennikarzom opracowaniu naukowiec bronił jaskrawej kolorystyki budynku. Za przygotowanie tej ekspertyzy dostał ponad 8 tys. zł.

Centrum wciąż jest rozbudowywane, ale inwestycja stanęła w miejscu po tym, jak rozwiązano wykonawca zszedł z placu budowy. Przetarg na dokończenie prac ma być ogłoszony na początku przyszłego roku.

I właśnie w tej sprawie w najbliższy poniedziałek spotkanie organizuje marszałek województwa. Zaprosił na nie przedstawicieli lubelskich mediów, a także m.in. Stowarzyszenia Architektów Polskich i Rady Kultury Przestrzeni w Lublinie.

– Pojawiła się szansa na zmianę kolorystyki elewacji w taki sposób, aby z jednej strony zharmonizować jej wygląd z kolorystyką już istniejącej bryły, a z drugiej - poprawić estetykę całości i wrażenie, jakie obiekt wywołuje w przestrzeni miejskiej – czytamy w zaproszeniu podpisanym przez Sławomira Sosnowskiego.

– Dochodzimy do momentu, w którym będzie można nanieść zmiany w kolorystyce, jako tzw. zmiany nieistotne dla całości projektu – wyjaśnia Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka. Ale podkreśla, że dotyczy to tylko powstających części COZL od strony ulic Jaczewskiego i Obywatelskiej. Na przemalowanie już funkcjonującego budynku nie ma szans. – Byłaby to duża niegospodarność finansowa – tłumaczy Górka.

Na poniedziałkowe spotkanie został zaproszony także autor projektu rozbudowy centrum Stefan Głaz. 

– W koncepcji jest mowa o jaskrawych kolorach. Projekt budowlany mówi o neutralnej bieli, bądź szarości. Obecna dyrekcja skłania się ku ostrej kolorystyce. Są więc trzy warianty. Pozostaje pytanie, jaką podjąć decyzję – mówi Głaz. – Jako architekt realizowałem decyzje inwestora. Pierwszy raz pracowałem przy budynku o tak ostrej kolorystyce.

– To spotkanie to bardzo dobry pomysł. Nie chodzi o to, żeby postawić autora pod ścianą i rozstrzelać. Nie będziemy też od razu projektować. Wszystko jest w rękach projektanta, ale można wybrać kolory, które bardziej wkomponują się w panoramę miasta i nie będą dla niej kontrastem – komentuje Bartłomiej Kożuchowski, prezes lubelskiego oddziału SARP.

Rozbudowa COZL ma zostać ukończona do końca 2019 roku.

SONDA
Liczba głosów: 1339

Czy należy przemalować też istniejący budynek COZL?

68.78 %
Tak
29.28 %
Nie
1.94 %
Nie mam zdania
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(55) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 23:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zgroza - prof. Popek wypowiedział sie pozytywnie za 8 tysiaków, czy to mozliwe ?
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 15:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Że też nie mają się czym zajmować tylko kolorystyką. Panie Marszałku jakby nie miał Pan innych kłopotów i zmartwień.
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 11:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten budynek to wstyd dla takiego miasta jak Lublin, należy zrobić wszytsko, żeby przestał straszyć każdego kto ogląda panorame miasta - a kosztami obciążyć winnych tego nieporozumienia.
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2017 o 21:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten budynek to wstyd dla Lublina. Ludzie z innych miast śmieją się z tego budynku. Zawsze jak to słyszę, to jest mi wstyd. Tylko bezguścia i wychowani na wiejskim designie będą bronić tego budynku. Ma być funkcjonalny i ESTETYCZNY. Ludzi nie edukuje się, nie wiedzą nic o architekturze, nie mają gustu. Wracajcie do babci na wieś. Kolorowe jarmarki..
Rozwiń
Gość
Gość (30 listopada 2017 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Haniebny projekt i jeszcze bardziej haniebna jarmarczna kolorystyka. Całość wygląda jak budynek z lat 60-tych po nieudanej termoizolacji styropianem!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (55)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!