środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Czy psy wrócą do Ogrodu Saskiego? Jest termin rozprawy sądowej w tej sprawie

Dodano: 27 stycznia 2017, 08:12
Autor: Dominik Smaga

Wyznaczony został termin rozprawy nad zakazem wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Unieważnienia uchwalonego przez Radę Miasta zakazu domaga się dwóch mieszkańców Lublina. Ich batalia trwa już trzy lata. Warszawski sąd zbada sprawę w marcu

Zakaz wprowadzania psów zapisany jest w regulaminie parku uchwalonym przez radnych na wniosek prezydenta. Jako „najbardziej istotny” powód takich ograniczeń miasto wskazało obawę o rośliny posadzone podczas odnowy Ogrodu Saskiego.

– Psy mają to do siebie, że lubią kopać, lubią biegać po takich terenach i niestety zniszczyłyby nam te nasadzenia – mówił Grzegorz Siemiński, ówczesny zastępca prezydenta Lublina na posiedzeniu Rady Miasta w marcu 2014 r., gdy przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu radni uchwalili zakaz.

Ratusz tłumaczył wówczas, że miasto mogłoby stracić gwarancję na roślinność. Jako inne powody Siemiński podawał obawy matek spacerujących z dziećmi i troskę, by ludzie wypoczywający na zieleńcach nie musieli się obawiać, że do koca przykleją im się odchody.

Zakaz wszedł w życie 19 kwietnia 2014 r. Od tamtej pory jego unieważnienia domaga się dwóch mieszkańców Lublina, którzy założyli nieformalną grupę „Lublin z Psem”. Najpierw wezwali radnych do wykreślenia spornego przepisu, ale bezskutecznie. Wtedy zaskarżyli uchwałę do sądu.

Pierwszy wyrok zapadł w marcu 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że obaj panowie „nie wykazali interesu prawnego” do złożenia skargi. Od tego wyroku skarżący od razu odwołali się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale na wyznaczenie terminu rozprawy czekali prawie dwa lata. Właśnie dostali zawiadomienie, że sąd zajmie się tym 10 marca.

Sprawa ciągnie się już tak długo, że posadzone w parku rośliny nie są już objęte gwarancją, której utraty obawiał się Urząd Miasta. – Gwarancja wygasła z końcem listopada 2016 r. – potwierdza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Ratusza.

Mimo to miasto zamierza bronić zakazu przed sądem – Podtrzymujemy swoje stanowisko – informuje Zbigniew Dubiel, koordynator zespołu radców prawnych Urzędu Miasta.

Zdania nie zmieniają też mieszkańcy, którzy zaskarżyli uchwałę. – Naszym zdaniem Rada Miasta nie ma prawa tak daleko ingerować i zarządzać, gdzie ktoś może spacerować z psem – mówi Bartłomiej Bałaban, jeden z autorów skargi. – Liczymy na korzystny wyrok NSA, bo były już sprawy wygrane przez ludzi domagających się swobody korzystania z terenów wspólnych w innych miastach.
W Lublinie za wejście z psem do Ogrodu Saskiego można dostać mandat od miejskich strażników. – W zeszłym roku nałożyliśmy jeden mandat na kwotę 50 zł – przyznaje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

Czytaj więcej o: Lublin Ogród Saski psy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
hycel
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 stycznia 2017 o 08:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
poczekajmy na decyzję sądu :najwyzej powołamy akcje- SASKI NIE DLA PSÓW! Trzeba w końcu zacząć robić szum wokół tej drugiej kwestii, bo narazie lewackie bulwarówki lubelskie agitują w ton" biedne pieski", teraz trzeba nagłośnić problem niesprzątających,butnych , chasmkich włascicieli psów i władz, które mają w d.. ten problem- a jeśli chodzi o to ostatnie,to chętnie podzielę sie namacalnym dowodem jak w również chamski sposób są traktowani ludzie którzy zgłaszają policji fakt niesprzątnięcia g. po psie............
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 21:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może te pieski do kościoła w niedzielę też weźmiecie , co ?
Rozwiń
hycel
hycel (27 stycznia 2017 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !! pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !! pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!
Rozwiń
haha
haha (27 stycznia 2017 o 20:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widać właśnie kto z wiochy !!!! hahahaha
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Srającym sierściuchom stanowcze NIE!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!