czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Dąb Jana Karskiego już rośnie w Lublinie (wideo, zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2014, 11:45
Autor: łm, dw

Dąb Jana Karskiego, dokładnie w dzień 100. rocznicy urodzin legendarnego emisariusza, został zasadzony dziś na terenie Szkoły Podstawowej nr 24 w centrum Lublina, obok Pomnika Ofiar Getta Lubelskiego.

- W modlitwie i czynie musimy dbać o to, by czynić dobro. Dobro buduje człowieka, a zło go niszczy. Jan Karski był człowiekiem, który obrał dobro bardzo trudne do zdobycia. Stał się dla nas fantastycznym wzorem do naśladowania. To co zrobił jest wielkim bohaterskim czynem - powiedział podczas uroczystości biskup Tadeusz Pieronek.

- Mimo że nasz bohater Jan Karski już nie żyje, to jego lekcja pozostanie na zawsze. Dzięki swojej postawie uratował miliony istnień. To drzewo reprezentuje życie - dodał naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Dziś w Muzeum Lubelskim na Zamku nastąpi wręczenie Nagrody Orła Jana Karskiego Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, a także Rodzinie Kozielewskich (z której wywodził się Jan Karski) oraz organizacji Rotary International. Sam Jan Karski zostanie odznaczony pośmiertne medalem Paula Harrisa z Rotary International.

Podczas uroczystości na Zamku Lubelskim będzie można wysłuchać wystąpień m.in. Elie Wiesela - noblisty i przyjaciela Jana Karskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego - byłego Prezydenta RP, o. prof. Leo O'Donovana oraz dr Wiesławy Kozielewskiej - krewnej Jana Karskiego, a także prof. Stanisława Michałowskiego, rektora UMCS i prof. Iwony Hofman, prodziekan Wydziału Politologii.

Swój udział zapowiedział także Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Kim był Karski?

Był kurierem i emisariuszem politycznym. Jesienią 1942 roku wyprawił się z okupowanej Polski do Wielkiej Brytanii z najważniejszą misją swojego życia, podczas której jako naoczny świadek zdał relację o eksterminacji Żydów.

W lipcu 1943 roku Karski został przyjęty przez Franklina Delano Roosevelta, prezydenta USA. Polski wysłannik apelował do przedstawicieli najwyższych władz alianckich o ratunek dla Żydów. "Policzymy się z Niemcami po wojnie” - usłyszał od prezydenta.

Amerykański tygodnik "Newsweek” uznał Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, zaś jego misję wojenną określił mianem jednego z moralnych kamieni milowych cywilizacji ubiegłego stulecia.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
rex
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rex
rex (24 czerwca 2014 o 15:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I to dlatego polski podatnik ma płacić zasiłki dla Żydów ocalałych z holokaustu?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!