niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Dobre wiadomości dla uczniów. Wakacje będą dłuższe

Dodano: 15 lipca 2016, 15:11
Autor: ask

(fot. Dorota Awiorko)
(fot. Dorota Awiorko)

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku szkolnym uczniowie rozpoczną wakacje o siedem dni wcześniej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami rok szkolny kończy się w ostatni piątek czerwca. W tym roku był to 24. dzień miesiąca, ale w przyszłym roku byłby to dopiero 30 czerwca. Wakacje rozpoczęłyby się więc 1 lipca. Jest jednak szansa, że tak się nie stanie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało już projekt rozporządzenia w tej sprawie. Resort proponuje, żeby rok szkolny kończył się w pierwszy piątek przypadający po 20 czerwca, czyli w nadchodzącym roku szkolnym już 23 czerwca.

Jeśli zmiana wejdzie w życie, to uczniowie rozpoczynać będą wakacje najwcześniej 21, a najpóźniej 27 czerwca. Do tej pory zaczynali je między 24, a 30 czerwca. W uzasadnieniu ministerstwo zapewnia, że skrócenie nauki „nie wpłynie negatywnie na realizację podstawy programowej”.

Na tym nie koniec planowanych zmian. Ministerstwo proponuje też, by w przypadku gdy 1 września wypadnie w piątek to uczniowie pójdą do szkół dopiero w poniedziałek. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia już w 2017 r.

– To bardzo dobry pomysł – uważa Radek, licealista z Lublina. – Krótsza nauka to wreszcie dobra zmiana, o której tyle mówi się w telewizji.

– Trzymam kciuki żeby się udało. Nauka jest strasznie nudna, a przerwy za krótkie – uważa Rafał, uczeń Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie. – Zresztą po tym, jak wystawiono świadectwa, już nikt do szkoły nie chodzi.

Zauważają to także nauczyciele. – Taka sytuacja powtarza się co roku – przyznaje dyrektor jednego z lubelskich ogólniaków. – Materiał jest już zrealizowany, świadectwa wypisane i bądźmy szczerzy: wieje nudą. W niektórych klasach na lekcjach pojawia się tylko połowa uczniów. Dzieje się to przy pełnej akceptacji rodziców, którzy usprawiedliwiają nieobecności.

Na zjawisko zwrócił uwagę także MEN. Minister Anna Zalewska podsumowując ogólnopolską debatę „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra zmiana” powiedziała, że chce w drugim tygodniu czerwca organizować tzw. „Tydzień projektów edukacyjnych”. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany nowelizacja wejdzie w życie 1 września.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 lipca 2016 o 23:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szlag człowieka trafia z tymi coraz dłuższymi wakacjami.Może w ramach oszczędności i nieefektywności nauki w ogóle zamknąć szkoły skoro i tak wszyscy wyjadą?
Rozwiń
Gość
Gość (15 lipca 2016 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
c***ki nie próbujcie wywiązywać tutaj dyskusji. edukacja w polsce jest i tak pobłażliwa w stosunku do uczniów. dać więcej wakacji w zamian za soboty w szkole. tak jak za granicą.
Rozwiń
Gość
Gość (15 lipca 2016 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nauka w ostatni tydzień czerwca jest nieefektywna, poza tym dla budżetów samorządu i państwa to konkretna oszczędność, za prąd, gaz, wodę, nadgodziny pracowników.
Rozwiń
Gość
Gość (15 lipca 2016 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świetny pomysł. Co do 1 września to powinno być tak, że 1 września rozpoczyna się rok szkolny pod warunkiem, że 1 września wypada w poniedziałek. Jeśli 1 września wypada we wtorek to rok szkolny uczniowie powinni rozpoczynać w następny poniedziałek tj. 7 września. Pozdrawiam.
Rozwiń
wz crx
wz crx (15 lipca 2016 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Przedłużyć wakacje o pół roku. Głąbami łatwiej manipulować.........GŁĄBAMI....??? Te nazwane przez Ciebie "głąby" muszą spier..ać z tego przeklętego przez Boga i ludzi kraju, by przeżyć ,...by przeżyć ...!!! I nieważne czy są po podstawówce, gimazjum , czy może mają po pięć fakultetów...!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!