niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Działki dla kościoła za 10 proc. wartości. Protestujący składają broń? "Nie widzę już sensu"

Dodano: 7 kwietnia 2016, 20:22
Autor: Dominik Smaga

W ubiegłym roku protestujący złożyli pismo z podpisami
W ubiegłym roku protestujący złożyli pismo z podpisami

Za tydzień radni znów zajmą się sprawą miejskich gruntów na Rudniku, które wcześniej pozwolili sprzedać Kościołowi za 10 proc. wartości. – To rażąco niska cena – twierdzą przeciwnicy transakcji i chcą, by radni cofnęli zgodę. Odmowa jest niemal pewna, protestujący mogliby się od niej odwołać, ale nie mają już zapału.

To kolejna odsłona głośnego sporu, który wybuchł na przełomie sierpnia i września zeszłego ubiegłego roku. Wtedy to prezydent miasta poprosił radnych o zgodę na sprzedaż dwóch miejskich działek na rzecz Archidiecezji Lubelskiej.

Mniejsza z nich (0,68 ha), położona przy Dożynkowej 31, miała posłużyć pod budowę świątyni. Większą (1,2 ha) parcelę, leżącą przy Narcyzowej 29b, Kościół chciał przeznaczyć na dom opieki. Jednocześnie prezydent poprosił o zgodę na to, by przy sprzedaży tych nieruchomości udzielić stronie kościelnej 90 proc. bonifikaty.

Pomysł od razu wzbudził kontrowersje i ostatecznie do głosowania w Radzie Miasta doszło dopiero w lutym. Większość radnych zgodziła się na uchwałę upoważniającą prezydenta do zbycia obu działek za 10 proc. ich wartości określonej przez rzeczoznawcę. W przypadku mniejszej działki oznacza to sprzedaż za 160 tys. zł, w przypadku większej 210 tys. zł.

– To rażąco niska cena – twierdzi społeczny komitet, który od początku protestował przeciw takiej transakcji. Zrzesza on tych mieszkańców, którzy na działce mającej posłużyć do budowy świątyni woleliby widzieć miejskie przedszkole i żłobek. Komitet wezwał Radę Miasta do „usunięcia naruszenia prawa” i wycofania się z wcześniejszej zgody na sprzedaż działek.

Na czym miałoby polegać naruszenie prawa? Skarżący tłumaczą, że właśnie na ustaleniu za niskiej ceny. – Działki źle wyceniono – mówi Hanna Gorgol, przewodnicząca komitetu.

Ratusz się z tym nie zgadza: – Wartość działki była ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego – podkreśla Zbigniew Dubiel, szef zespołu radców prawnych Ratusza. – A na zastosowanie przez Radę Miasta 90-proc. bonifikaty pozwala Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jeśli chodzi o wysokość bonifikaty, przepisy nie określają jej widełek, to autonomiczna decyzja radnych.

Głosowanie nad wezwaniem skierowanym przez komitet zaplanowano na 14 kwietnia. Radni dostali już projekt uchwały odrzucającej wezwanie. W projekcie tym czytamy, że komitet nie ma racji i że nie był uprawniony do złożenia wezwania. Jest niemal pewne, że takie stanowisko zajmie większość Rady Miasta. To otworzyłoby drogę do zaskarżenia uchwały do sądu, ale komitet nie jest już tym zainteresowany. – Nie widzę już sensu – kwituje Gorgol. – Teraz musimy dopilnować, by miasto zbudowało obiekt, który nam obiecuje.

Obietnica dotyczy wzniesienia przez miasto na innej działce w tej dzielnicy budynku mieszczącego szkołę, przedszkole, żłobek i placówkę kultury. Zapowiedź takiej inwestycji pojawiła się jeszcze jesienią, zaraz po tym, gdy wybuchły protesty. W marcu zaprezentowana została wstępna koncepcja budynku, obok którego pozostałoby miejsce na basen mający powstać później.

Budząca protesty transakcja między miastem a Kościołem nie doszła jeszcze do skutku.

Czytaj więcej o: Kościół protest rudnik
FiuTelowy
Gość
Gość
(61) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

FiuTelowy
FiuTelowy (8 kwietnia 2016 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 Do biskupa księdza

 Nie noszą lampasów i czarny ich strój.
Od wieków ich ciągnie do złota,
więc w pierwszym szeregu po owieczek znój,
pazerna czerń do drzwi łomota.

Kolędują dranie, kolędują.
Krzyże błyszczą zdobiąc czarny łach.
A w chałupach wierni lamentują,
bo to dzisiaj łowy. Rośnie strach.

Nachodzą. W ich łapach spis dusz, żądań moc,
w chałupach strwożona ciemnota,
ich ślepia wciąż chciwe, choć zbliża się noc,
pazerna czerń do drzwi łomota.

Bis Kolędują dranie....

Przyłażą z teczkami, w nich już kopert stos,
w chałupach panika, zgryzota:
- gdzie uciec, co schować, oj marny nasz los,
pazerna czerń do drzwi łomota.

Bis Kolędują dranie...

Huk dzwonów ogłusza, kadzidła czuć woń,
lud dobra pod stopy im miota.
Wciąż mało, bezdenna ich żądań jest toń.
Pazerna czerń znów do drzwi łomota.

Nie wiem jak w takim razie należałoby śpiewać o tych, którzy bezprzetargowo lub w przetargach ograniczonych do siebie samych nabywają miejskie grunty przed zmianą miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - biali, czerwoni czy pomarańczowi?

Odważysz się wpisać różowych w miejsce czarnych?

Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2016 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam,że to wielkie przegięcie z tymi ulgami dla kościołów.Kościół,tak jak każda instytucja powinien płacić podatki,nabywać nieruchomości,grunty ( w tym ziemię rolniczą) po cenach takich,jak każda instytucja vzy mała firma.Księża (nie wliczm zakonników i zakonnic) są najbogatszą grupą ludzi (w POlsce).Dostają dofinansowania z urzędów,z firm,zbierają na tacę,otrzymują pieniądze zkolęd.Np.za pogrzeb pleban inkasuje 500-2000 zł.Kto w POlsce zarabia 500 zł na godzinę?(a prawie tyle trwa ceremona pogrzebowa).Ktoż to widział,aby "sakramenty" były płatne.Księża mieli "nauczać" katechezy nieodpłatnie.A tymczasem katecheta w czarnej kiecce zarabia więcej niż długoletni nauczyciel mianowany.Bywa i tak,że księdza zatrudniają na stanowisku nauczyciela mianowanego. A księża w szkole poszukują nieletnich chłopców (czasami dziewczęta) i nauczają ich seksy.... Ech,szkoda słow.Ale to wszystko dzięki MIllerowi i Kwaśniewskiemu,którzy kościołowi dali niesamowite przywileje.A tow.Kwaśniewski po cichu to reaktywował konkordat.No i dzisiejsza "władza" za poparcie w ostatniej kampanii odpłaca się kościołowi jak tylko możliwe.I to wszystko na pokaz.Kiedyś tych pseudokatolików Pan Bóg pokara.
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2016 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech ich zaraza i piorun strzeli tych przeklętych obłudników ,marny koniec widze tego klerykalnego q-restwa
Rozwiń
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
AUTYŚCI (z)BAWIENIA (8 kwietnia 2016 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli CZARNE KOMPETENCJE (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:

1) kz nszz solidarnosc organistow

2) kz nszz solidarnosc organistow 2

3) kz nszz solidarnosc organistow 3

4) kz nszz solidarnosc organistow 4

Każdy też będzie mógł nawiązać kontakt e-mailem:

kznszzsolidarnoscorganistow@gmail.com

W przeciwieństwie do Kuriewnych okienek kontaktowych wymagających szczegółowych danych interesanta e-mail związkowy jest anonimowy.

CZARNI, czyli AXCELENCJE, księŻULE, ZAKONNICE i wszelkie inne ŚW.(irnięte) WOLONTARIATY powinny zdawać sobie sprawę, że WSZYSTKO, CO NAPISZĄ MOŻE BYĆ UŻYTE... przeciwko Nim!!!, czyli tak jak do tej pory ha ha ha...

Jak się (z)BAWIĆ, to się (z)BAWIĆ!!!

NIEDOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNĄ i wszelkie inne NIEDOJRZAŁOŚCI PSYCHO - SPOŁECZNE CZARNEGO BETONU z wszelkimi podległymi Kółkami Różańcowymi i Partiami Politycznego (z)BAWIENIA widać gołym okiem!

Jednym słowem polskiego proroka z lat 1980 – tych: „DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI przePiS NA TEN ŚWIAT...”!

Nieograniczona władza - zdaniem CZARNEGO BETONU - pokazała jedynie od lat skrywaną CHOROBĘ PSYCHICZNĄ CZARNEJ MAFII (z)BAWIENIA, a związek nie nadąża z przykładami, dowodami i innymi pier...dołami (z)BAWIENIA jak KURIA JAEGO MAĆ, ha ha ha...

Tylko w kwietniu internetowa prasa podała o CUDACH PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA, a wcześniej też nieźle cudowali (patrz archiwum fejsa):

1) „NEWSWEEKz dn. 4 i 7.IV.2016 r. w artyKULe: 1) Druzgocący raport na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży”; 2) Andrzej Duda żałuje sformułowania o „dojnej ojczyźnie”. „To były słowa niepotrzebne”oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

2) „DZIENNIK WSCHODNIz dn. 7.IV.2016 r. w artyKULe: Działki dla kościoła za 10 proc. wartości. Protestujący składają broń? "Nie widzę już sensu"oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

3) „GP24.PLz dn. 7.IV.2016 r. w artyKULe: Msza w intencji ofiar tragedii smoleńskiejoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

4) „GAZETA KRKAOWSKAz dn. 7.IV.2016 r. w artyKULe: ŚDM. Błoto już czeka na pielgrzymów [ZDJĘCIA, WIDEO]oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

5) „SUPEREXPRESSz dn. 8.IV.2016 r. w artyKULe: Prezydent przyznał się do błędu! oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

6) „FAKTz dn. 8.IV.2016 r. w artyKULe: Papież pobłogosławił oczy dziewczynki. To co stało się potem to cud!oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

( … ) RESZTA NA FACEBOOK ‘ u.

NIE WIERZYSZ? - zobacz!

Wszystkich księŻULI należy uznać za DEALRÓW, a Lud Boży za ĆPUNÓW!

Więcej info po wpisaniu w google hasła: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= oraz z KROPKAMI między literami i z OPUSZCZONYMI kropkami - czytać należy WPISY Związkowe.

Dawno minęły czasy gdzie księŻULE BŁYSZCZAŁY INTELIGENCJĄ – teraz ino błyszczy GŁUPOTA księŻULI na tle inteligencji.

Z wdzięczności za WYMROŻONE DZIECI w 1994 r. i inne CUDA...

ZOSTAŃCIE Z B.(L).O.G.I.E.M., a będziecie (z)BAWIENI...

(PODPISANO: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= i ASC )

Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2016 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kur..................wo i goralska muzyka
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (61)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!