środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Dziś nie będzie lekcji w wielu szkołach. Nauczyciele strajkują

Dodano: 31 marca 2017, 10:48
Autor: ask

31 marca to bardzo ważny dzień w polskiej oświacie. To ostatni moment na podejmowanie przez samorządy uchwał dostosowujących sieć szkolną do reformy oświaty. A także dzień, w którym wielu nauczycieli protestuje żądając podwyżek i stabilności zatrudnienia.

Zgodnie z przepisami jednostki samorządu terytorialnego mają czas do końca marca na podjęcie ostatecznych uchwał dostosowujących podlegające im szkoły do reformy oświaty.

– Do środy zrobiło to już 127 samorządów na Lubelszczyźnie, a 110 kolejnych miało to zaplanowane na czwartek lub piątek – podsumowuje Teresa Misiuk, kurator oświaty w Lublinie i podkreśla, że wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. 

– Nigdzie nie odnotowaliśmy większych problemów mogących utrudnić wprowadzanie reformy, chociaż oczywiście zdarzały się problemy techniczne – dodaje wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – W zdecydowanej większości przypadków spotykaliśmy się z ogromną życzliwością samorządów i rodziców do reformy oświaty.

Lubelska kurator podkreśla, że jej zdaniem zreformowana szkoła będzie lepsza od dotychczasowej. – Dzięki przekształceniu szkół podstawowych sześcioletnich w ośmioletnie, wiele samorządów wycofało się z planowanej wcześniej likwidacji szkół. Placówki te zostaną blisko miejsca zamieszkania dzieci – tłumaczy. – Za sprawą wprowadzania zmian wiele samorządów gruntownie przyjrzało się bazie lokalowej posiadanych szkół oraz problemowi demografii. Podjęli decyzje, które dostosowującą sieć szkół do potrzeb lokalnej społeczności.

Na dziś Związek Nauczycielstwa Polskiego wyznaczył także termin jednodniowego ogólnopolskiego strajku. Weźmie w nim udział ok. 50 szkół z Lublina i blisko 200 z całego województwa. Wczoraj wojewoda lubelski skrytykował związkowców. Wytknął im, że nie protestowali kilka lat temu, gdy na Lubelszczyźnie pracę traciło ok. 2 tys. nauczycieli, a rząd nie oferował im wtedy pomocy, takiej jak np. przeniesienie w stan nieczynny.

– Teraz takie możliwości są, a z systemu informacji oświatowej wynika, że na Lubelszczyźnie reforma wygeneruje około 400 nowych etatów – podkreślał i dodał, że nauczyciele mają prawo do legalnie organizowanego strajku. 

SONDA
Liczba głosów: 894

Czy popierasz strajk nauczycieli?

43.96 %
Tak
53.36 %
Nie
2.68 %
Nie mam zdania
Czytaj więcej o: Lublin strajk nauczycieli
ucho
ucho
dewa
(94) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ucho
ucho (1 kwietnia 2017 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dewa napisał:
Oni wiecznie strajkują !! Już nie chce się o tym czytać. Co za ludzie. wiecznie znaczy jak często? przypomnij, bo w moim wieku pamięć już szwankuje, ile razy w ostatnich powiedzmy dwudziestu latach strajk nauczycieli był czynny, tzn. z odwołaniem lekcji, a nie tylko wywieszoną na drzwiach szkoły flagą
Rozwiń
ucho
ucho (1 kwietnia 2017 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Stracą na tym nasze dzieci - postawa wybitnie nieedukacyjna Wasze dzieci stracą na burdelu, jaki zapanuje od września, a którego początek już jest w szkołach odczuwalny. Ujadającym rodzicom nie zależy na mądrej, nowoczesnej edukacji tylko na tym, żeby wysłać dziecko z domu i oddać pod opiekę. Wynajmujesz opiekunkę (zabawa z dzieckiem, spacer, podanie obiadu, uśpienie) do jednego i płacisz 1000- 1500 miesięcznie. Wynajmujesz nauczyciela, płacisz niewiele więcej, choć ten nauczyciel uczy i pełni funkcję opiekuńczo- wychowawczą. Chcesz, by twoje dziecko czuło się w szkole komfortowo i wyrosło na wartościowego człowieka to zadbaj, aby jego nauczyciel przychodził do pracy przede wszystkim z pozytywnym nastawieniem, bez strachu, wypoczęty i uśmiechnięty. Bo on przychodzi pracować z wrażliwymi, małymi ludźmi. Nie z papierami, nie z maszyną do szycia, nie z towarem na półce, który emocje pracownika cierpliwie zniesie.
Rozwiń
dewa
dewa (1 kwietnia 2017 o 07:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oni wiecznie strajkują !! Już nie chce się o tym czytać. Co za ludzie.
Rozwiń
Re
Re (1 kwietnia 2017 o 05:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro "klasa panów" się zaparła i nie chce z nikim i o niczym rozmawiać - trzeba strajkować i protestować! Popieram.
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 19:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego lemingi straszą swymi fantazjami, a nie tym co PiS już zrobił? Bo żaden zapowiadany koszmar nie zrealizował się... ceny w sklepach te same, opłaty w banku bez zmian, no i paliwo stoi w miejscu. Ja mogę natomiast wymienić multum rzeczy, które wplynęły na zubożenie społeczeństwa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (94)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!