poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Dziś rusza 500+ w Lublinie. Będzie szturm na urzędy? Jak uniknąć kolejek

Dodano: 1 kwietnia 2016, 05:44
Autor: Dominik Smaga

Pani Agnieszka w piątek rano złożyła wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy al. Kompozytorów Polskich.
Pani Agnieszka w piątek rano złożyła wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy al. Kompozytorów Polskich.

Od dziś można składać wnioski o 500 zł z programu Rodzina 500+. Tylko w naszym mieście uprawnionych może być ok. 19 tys. rodzin. Urzędnicy szykują się na szturm interesantów, ale wniosku wcale nie trzeba składać osobiście, można to zrobić także przez internet, w tym za pośrednictwem... banku

To, że w Lublinie do świadczenia uprawnionych może być 19 tys. rodzin to tylko ministerialne szacunki. Twardych danych nie ma. Łatwo jest policzyć tych, którym wsparcie należy się bezwarunkowo (rodziny mające co najmniej dwójkę dzieci do 18 lat), bo jest ich 15 tys. Ale nie wiadomo ile rodzin z jednym dzieckiem – a jest ich w Lublinie 23 tys. – ma tak mały dochód, by przysługiwało im 500 zł od państwa.

Lublin: 500+ na dziecko. Gdzie złożyć wniosek (PEŁNA LISTA)

Tak czy inaczej uprawnionych jest dużo i jeśli wszyscy jednocześnie pobiegną do okienek, to ustawią się tam kolejki. Ale spieszyć muszą się tylko ci, którym pieniądze potrzebne są bardzo szybko. Ci, którzy nie mają noża na gardle nie muszą biec do okienka już dziś i nie stracą ani grosza. Wystarczy, że złożą wniosek najpóźniej 1 lipca, a dostaną tyle ile dostaliby robiąc to już dziś.

– Nawet jeśli ktoś złoży wniosek 1 lipca, to dostanie pieniądze z wyrównaniem od 1 kwietnia – tłumaczy Małgorzata Domagała, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Ale zapewnia, że jej ludzie gotowi są nawet na szturm interesantów. – W razie potrzeby wydłużymy godziny przyjęć – deklaruje Domagała. W Lublinie uruchomiono 37 punktów. Czy rzeczywiście ustawią się tu kolejki? – To jedna wielka niewiadoma.

Rodzina 500 plus od piątku. Jak prawidłowo wypełnić wniosek? Pytania i odpowiedzi

Wiadomo za to, że wniosku nie trzeba składać osobiście. Można to zrobić także przez internet i to na wiele sposobów, np. odwiedzając ministerialny portal emp@tia (empatia.mpips.gov.pl), specjalną stronę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (pue.zus.pl), a nawet stronę internetową swojego banku, który przekaże wniosek dalej. Takiego pośrednictwa podjęło się 18 banków, które wymieniamy poniżej.

Niezależnie od tego, jak złożymy wniosek, trafi on w to samo miejsce. W przypadku Lublina jest to MOPR. Tu urzędnicy spodziewają się, że już w przyszłym tygodniu zaczną wydawać decyzje o przyznaniu świadczenia. Ale wnioski od rodzin z jednym dzieckiem MOPR będzie musiał dodatkowo zweryfikować. Świadczenie na jedynaka przysługuje tylko wtedy, gdy miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł netto (lub 1200 zł netto, jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne). O ile wydłuży to rozpatrzenie wniosku? – Informację zwrotną z systemu dostajemy w ciągu około 3 dni – mówi Małgorzata Suduł, rzecznik MOPR.

Dodaje, że w razie awarii centralnego systemu da się awaryjnie sprawdzić dochód na lokalnych serwerach.

Te banki przyjmują wnioski przez internet

Alior Bank, BPH, Bank Handlowy w Warszawie, Millenium, Pekao SA, Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, BZ WBK, Smart Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Raiffeisen Bank, SGB-Bank, BOŚ, Getin Noble Bank, Deutsche Bank, Credit Agricole.

Agnieszka Kitlińska z filii nr 5 MOPR dziś będzie przyjmowała wnioski "Rodzina 500+", fot. Maciej Kaczanowski
Agnieszka Kitlińska z filii nr 5 MOPR dziś będzie przyjmowała wnioski "Rodzina 500+", fot. Maciej Kaczanowski
Użytkownik niezarejestrowany
ja
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 maja 2016 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"w dużej części na finansowanie patologii" ??? to nie wiedziałem, że twoi znajomi z dziećmi to w dużej części patologia ja 98% znam rodzin z z dziećmi i to nie patologia...i Ci rodzice mają różny dochód....jak ktoś chce tych pieniędzy nie widzę powodu można mieć 2-6 dzieci jak sie postara...teraz Ty płacisz a potem każde moje dziecko będzie utrzymywać emerytury 2-3 takich jęczących jak Ty co nie mieli lub mają 1 dziecko...inni jęczą, że im mało i zarabiają 1200 zł przecież to kraj w którym można zarobić i 5000 i 10000...tylko trzeba mieć pomysł .....nie pod0ba się tu można wyjechać nikt przecież nie trzyma jak ktoś jęczy...to i tak z niego marny pożytek....to tak w odp..na niektóre komentarze..
Rozwiń
ja
ja (2 kwietnia 2016 o 01:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ktoś tu mówi o rządzie w Polsce???? U nas nie ma ani rządu ani prezydenta. Jest tylko "widzimisię" Kaczyńskiego

Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2016 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

rozumiem pomagać w opłacie żłobka, przedszkola dla rodziców pracujących, a nie za darmo za leżenie i robienie kolejnego dziecka, no ale to dla naszych rządzących za trudne do zrozumienia.

Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2016 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie popieram tego programu, bo nie jest to uczciwe wobec ludzi pracujących za nędzne grosze, płacących podatki, które idą w dużej części na finansowanie patologii. Można było pomyśleć o innej formie pomocy rodzinom, ten pomysł jest zwyczajnie niesprawiedliwy. Nie uważam że powinnam finansować tego typu rozdawnictwo. To skandal, niezależnie od tego jak chwali się rząd i Pani Premier. jest to nie fair wobec dużej części obywateli
Rozwiń
Honorata
Honorata (1 kwietnia 2016 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja się cieszę teraz przynajmniej nie będę musiała czekać żeby do lekarza z dziecmi się dostać dzwonie place i jest wizyta a tak po pół roku czekania do ważniejszych lekarzy jak np gastrolog ortopeda.. Alergolog czy inne wazniejsze placówki dzięki tym pieniadzom będę mogła więcej
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!