sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Rodzina 500 plus od piątku. Jak prawidłowo wypełnić wniosek? Pytania i odpowiedzi

Dodano: 31 marca 2016, 08:34
Autor: ask

Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, która wyjaśniała wątpliwości związane z programem 500 plus (fot. Wojciech Nieśpiałowski)<br />
Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, która wyjaśniała wątpliwości związane z programem 500 plus (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Rodzina 500 plus. Od 1 kwietnia można wnioskować o przyznanie świadczenia wychowawczego na dziecko.

Wczoraj w naszej redakcji dyżurowała Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Czytelnicy dzwonili, bo mieli wiele pytań dotyczących realizacji rządowego programu.

– Najczęściej pytano, co ze świadczeniami na pierwsze dzieci, które w tym roku kończą 18 lat lub są już pełnoletnie. Informowałam, że do ich pełnoletności rodzina może pobierać świadczenia, o ile uprawnia ich do tego kryterium dochodowe poniżej 800 zł netto na osobę lub w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - 1200 zł netto. Gdy dziecko osiągnie pełnoletność świadczenie nie będzie już na nie pobierane. Ale aż do 25 roku życia dziecko pozostające na utrzymaniu rodziców będzie wliczane do struktury rodziny, co jest ważne przy ustalaniu czy rodzina spełnia próg dochodowy (np. przy kolejnym dziecku, które po uzyskaniu pełnoletności przez brata lub siostrę staje się tzw. pierwszym dzieckiem w rodzinie), bo dochód w rodzinie liczy się wtedy dzieląc go na wszystkich członków, czyli także na pełnoletnie już dziecko – mówi nasz ekspert.

• Kto może wystąpić o świadczenie?

- Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka. Jeśli rodzice są po rozwodzie lub mieszkają oddzielnie pieniądze otrzyma to, które z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu dziecko się znajduje. Jeśli rodzice opiekują się dzieckiem naprzemiennie to świadczenie będzie dzielone proporcjonalnie do czasu opieki sprawowanej nad dzieckiem. Jeżeli rodzice dziecka żyją w wolnym związku, a wraz z nimi mieszkają ich dzieci z poprzednich związków to nie są traktowani jako rodzina i każdy z nich pobiera świadczenie na swoje dzieci, a ich dochody nie sumują się. Jeśli mają wspólne dziecko ustawodawca traktuje ich jak pełnoprawną rodzinę i suma ich dochodów decyduje o możliwości pobierania świadczenia na tzw. pierwsze dziecko.

• Czy do dochodu, w oparciu o który oblicza się kryteria dochodowe wlicza się także alimenty?

- Tak i to zarówno te przekazywane przez rodzica jak i te wypłacane w jego imieniu przez fundusz alimentacyjny. Podkreśla też, że świadczenie wychowawcze nie jest opodatkowane. Nie będzie też wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych czy stypendiów dla uczniów i studentów.

• Czy świadczenie może być objęte windykacją komorniczą?

- Jest ono wyłączone z egzekucji komorniczej. Jeśli świadczeniobiorca boi się jednak zajęcia rachunku bankowego może pobierać świadczenie w formie autowypłaty, czyli pobierać je osobiście w banku.

• Czy przyznane już świadczenie może zostać odebrane?

- Tak, jeśli dochód w rodzinie wzrośnie powyżej kryterium, traci się prawo do świadczenia na pierwsze dziecko. Jeśli urzędnicy dostaną informacje, że osoba pobierająca świadczenia marnotrawi je lub wydatkuje niezgodnie z przeznaczeniem to będzie ono przekazywane tej osobie „w całości lub w części” na pomoc rzeczową (np. jedzenie, ubrania, lekarstwa) lub na formę opłacania usług (np. za przedszkole, naukę języków obcych, czy wakacyjne wyjazdy).
Świadczenie nie przysługuje też rodzicom, których dziecko pozostaje w związku małżeńskim lub zostaje umieszczone w instytucji, który zapewnia mu całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej. Taką instytucją może być przykładowo dom pomocy społecznej, schronisko dla nieletnich czy szkoła wojskowa.

Pomocy nie dostanie też rodzina, jeśli dziecko samo jest uprawnione do świadczenia na własne dziecko (małoletnie matki)

• Czy świadczenie mogą pobierać osoby pracujące za granicą, których dzieci przebywają w Polsce?

- Tak, ale tylko ci, którzy nie pobierają analogicznego świadczenia za granicą. Pieniądze będą mogli za to otrzymywać cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce w oparciu o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie, gdzie konieczne są wysokie kwalifikacje oraz osoby legitymujące się kartą pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. W ich przypadku warunkiem przyznania świadczenia jest jednak fakt mieszkania w Polsce wraz z rodziną.

Najprostsze jest na pewno wypełnienie wniosku na świadczenia na drugie i kolejne dziecko.

Znacznie więcej informacji podać muszą osoby starające się o otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko. Oprócz właściwego urzędu skarbowego każdego z członków rodziny odpowiedzieć będą oni musieli na pytania dotyczące m.in. tego, czy dochody rodziny wzrosły lub spadły (np. utrata pracy sprawiła, że zmieniły się dochody rodziny, i kryterium dochodowe za ostatnie miesiące uprawnia do pobierania świadczenia na pierwsze dziecko).

Osoby starające się o przyznanie świadczenia muszą też oświadczyć, że wiedzą, komu i na jakich zasadach przysługuje świadczenie (poinformować, czy dziecko nie mieszka poza granicami Polski) oraz potwierdzić, że w przypadku zmiany stanu finansowego czy niepoinformowania urzędu o miejscu zamieszkania pobrane świadczenie będą musiały być zwrócone z odsetkami, a za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna.

W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko do wniosku trzeba dołączać też oświadczenia o dochodach otrzymywanych z prowadzonego przez rodzinę gospodarstwa rolnego, renty, emerytury i zasiłków kombatanckich, pieniądzach zarobionych poza Polską, alimentach, dietach, ekwiwalentach za deputaty węglowe, pomocy socjalnej, stypendiach (studenckie, doktoranckie, sportowe, szkolne).

Oświadczenia to nie wszystko. Konieczne będzie także dołączenie do wniosku zaświadczeń o dochodach. Nie obowiązują one jedynie osób składających w urzędach skarbowych roczne rozliczenia podatkowe. Osobne dokumenty złożyć będą musiały jednak rolnicy (oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego) oraz rozliczający się zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Dodatkowe dokumenty muszą złożyć także osoby samotnie wychowujące dziecko (o wysokości zasądzonych alimentów), cudzoziemcy (zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce) oraz rodzice adopcyjni (dokumenty dotyczące przysposobienia).

opr. ask

SONDA
Liczba głosów: 356

Czy złożysz wniosek o 500 zł na dziecko?

76.97 %
Tak
8.15 %
Nie mam dzieci
10.96 %
Mam tylko jedno dziecko, nie kwalifikuję się
3.93 %
Kwalifikuję się, ale nie złożę wniosku
Ernesta
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ernesta
Ernesta (4 kwietnia 2016 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wypełnienie wniosku w moim odczuciu nie było trudnym zadaniem, a to ze mogłam to zrobić wykorzystując stornkę mojego banku, pko bp jeszcze lepiej 

Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2016 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak cala reszta a ze charujesz jak wol to na pierwsze dziecko sie nienalezy ani to ani rodzinne chyba zwolnie sie z pracy bo jeszcze troche to mi alimenty z funduszu zabiora i dostane wszystko stajac w kolejce do Ops wstyd i chanba a jestem samotnie wychowujaca matka 2 dzieci i osobiscie czuje sie pokrzywdzona przez panstwo ta ustawa bo pracuje nagroda dla tych co nic nie robia i patrza zeby panstwo ich utrzymywalo!!!
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2016 o 14:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bez spinki, wypełni się wniosek i prześle się online. ebankowosć to był ich dobry pomysłem w pko bp konto, to za ich pomocą wyśle.
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2016 o 20:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zapytałam jaki jest analogiczne świadczenie z zagranicznym to oczywiście oni nie wiedza! Kogo nie pytam nikt nie wie!
Rozwiń
honorata
honorata (31 marca 2016 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....

wszyscy placimy poddatki niezależnie od tego na kogo kto głosował czyy nie głosował więc każdy z tego korzysta a wogole te 500 plus ciekawe na jaki czas starczy

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!