piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Elektrociepłownia na paliwo ze śmieci przy ul. Mełgiewskiej? 9 tys. głosów przeciw

Dodano: 18 sierpnia 2015, 08:35
Autor: Dominik Smaga

Bez pozytywnej decyzji środowiskowej spółka Megatem EC nie będzie mogła się starać o pozwolenie na budowę nowej instalacji (fot. Maciej Kaczanowski)
Bez pozytywnej decyzji środowiskowej spółka Megatem EC nie będzie mogła się starać o pozwolenie na budowę nowej instalacji (fot. Maciej Kaczanowski)

Prawie 9 tys. podpisów zebrali przeciwnicy budowy elektrociepłowni na paliwo ze śmieci, która miałaby stanąć przy ul. Mełgiewskiej. Swój protest zanieśli do Ratusza. – Jeśli to nic nie da, będziemy szukać pomocy w sądzie – zapowiadają.

– Chcieliśmy pokazać jak duży jest opór społeczny przeciw niewydarzonym pomysłom – wyjaśnia Józef Nowomiński, jeden z organizatorów akcji zbierania podpisów i zarazem przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary. Do Ratusza zaniósł prawie 6,7 tys. Druga porcja dotarła tego samego dnia, to ponad 2,2 tys. podpisów. – To taka kropka nad „i” w naszym sprzeciwie.

Mieszkańcy od samego początku są przeciwni budowie elektrociepłowni na paliwo ze śmieci. Taka instalacja miałaby stanąć przy ul. Mełgiewskiej jako nowa część elektrociepłowni prowadzonej tu przez spółkę Megatem EC. Dziennie do pieca miałoby trafiać tu od 340 do 390 ton paliwa z rozdrobnionych odpadów dowożonego ciężarówkami przez ul. Mełgiewską i Tokarską. Takie transporty miałyby przyjeżdżać przeciętnie siedem razy na godzinę.

– Mamy dwa mocne argumenty przeciw tej inwestycji. Dotyczą one jej niezgodności z obowiązującym planem zagospodarowania terenu – mówi Nowomiński. – Po pierwsze plan mówi, że nowe inwestycje powinny być opalane paliwami niskoemisyjnymi, a nie odpadami. Tymczasem to nie jest spalarnia dla spalania, ale elektrociepłownia wykorzystująca odpady. Naszym zdaniem to naruszenie planu. A po drugie plan mówi, że uciążliwości powinny być ograniczone do terenu posesji, a przecież spaliny będą przenikały także na inne nieruchomości.

– Inwestycja jest zgodna z planem. Pierwszą rzeczą sprawdzaną w trakcie procedury jest zgodność z zapisami planu – stwierdza Wiesław Wojciechowski z Megatem EC. – Instalacja na paliwo RDF będzie instalacją niskoemisyjną, która emituje do atmosfery zdecydowanie mniej substancji, niż tradycyjne instalacje opalane węglem. Informacje te podawaliśmy także na spotkaniach z mieszkańcami.

Podpisy protestujących trafiły do Urzędu Miasta, bo to tutaj wydana ma być decyzja środowiskowa, o którą wnioskuje spółka Megatem EC. – Jeśli wpłynie wniosek o taką decyzję, to urząd ma obowiązek przeprowadzenia postępowania. W tym momencie czekamy na uzupełnienie raportu przez inwestora, który powinien uwzględnić opinie mieszkańców, sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Bez pozytywnej decyzji środowiskowej spółka Megatem EC nie będzie mogła się starać o pozwolenie na budowę. Protestujący oczekują, że miasto wyda decyzję negatywną. – W przeciwnym razie będziemy szukać pomocy w sądzie – zapowiada Nowomiński.

Czytaj więcej o: elektrociepłownia Puławy
Gość
Gość
Anna
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 sierpnia 2015 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

oj biedaku biedaku na tych osiedlach nie ma pieców, widać że nie masz żadnego pojęcia

Rozwiń
Gość
Gość (18 sierpnia 2015 o 23:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czegoś nie rozumiem.... Megatem, Tergopower. I kto jeszcze? Megatem znam, przeszukałem internet i doszukałem się, że Tergopower to ściema. Podają w komunikatach, że mają doświadczenie w 70 projektach biomasowych w Europie. Jak to mozliwe? Jestem inżynierem-energetykiem z Lublina pracującym od 30 lat w Niemczech i wiem, że takich instalacji biomasowych w Europie jest kilkanaście i na pewno nie mają związku z jakąś enigmatyczną spółką Tergopower tylko z dużymi jak już koncernami jak E-on czy EDF. Znam naprawdę branżę OZE na świecie i nie spotkałem się nigdy ze spółką Tergopower działającą w OZE. Coś tu śmierdzi...I Tergopower i Megatem!
Rozwiń
Anna
Anna (18 sierpnia 2015 o 22:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Podpisy były zbierane w całej dzielnicy kalinowszczyzna bo sama w tym zbieraniu uczestniczyłam.Jeśli pan Żuk zatruje życie mieszkańcom Lublina których ma w nosie bo przecież mieszka w Świdniku to na pewno nie dostanie poparcia w następnych wyborach od 8 dzielnic miasta. Przed I i II wojną przemysł budowano na granicy miasta lub poza nim.Natomiast za komuny budowano go gdzie popadnie bez ładu i składu budując osiedla pod fabrykami nie licząc się z ludzkim zdrowiem.Skoro przemysł w Lublinie upadł to poprzemysłowe tereny powinny ulec zmianie zagospodarowania przestrzennego a nowe zakłady powinno się budować na granicy miasta lub poza nim tak jak to robiono przed wojnami w XX wieku

Rozwiń
Gość
Gość (18 sierpnia 2015 o 19:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie, to nie chodzi o Tergo Power, a o Megatem. Tergo Power ubiega się o zgodę na budowę elektrowni na biomasę, czyli drugiej inwestycji. Inaczej mówiąc Megatem chce mieć spalarnie odpadów, a Tergo Power spalarnię biomasy. Obie firmy te spalarnie chcą mieć na terenie dawnego FSC. Panie/Pani Iglooo, Kalinowszczyzna, czy Tatary, Bronowice to także osiedla mieszkaniowe, więc nie wiem o co ci chodzi. Skoro wyraziło i wyraża się zgodę na budowę ciągle nowych bloków, tzn., że trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego i oddzielić zielenią, ścieżkami rowerowymi, placami zabaw, itp. od strefy ekonomicznej, a spalarnie budować tam, gdzie są one opłacalne i mają sens. Przywożenie spoza województwa czy nawet kraju biomasy, odpadów nie przyniesie miastu żadnych korzyści, a tylko sprawi, że stanie się ono kloaką.
Rozwiń
igloooooooooo
igloooooooooo (18 sierpnia 2015 o 16:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no trudno żeby taką inwestycję przeprowadzać w dzielnicy mieszkaniowej ............... są dzielnice-sypialnie, są dzielnice przemysłowe i każdy może sobie wybrać w której chce mieszkać

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!