niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Elektrociepłownia na słomę w Lublinie? Zgłoś uwagi. Potem miasto zdecyduje czy ją budować

Dodano: 19 lipca 2016, 12:10
Autor: Dominik Smaga

Dziś zaczynają się kolejne konsultacje społeczne w sprawie budowy nowego, opalanego słomą i drewnem bloku elektrociepłowni na Wrotkowie. Każdy, kto chce zgłosić uwagi i wnioski ma czas do 8 sierpnia. Potem miasto rozstrzygnie: zgodzić się czy nie?

Zakończenie budowy i uruchomienie nowej instalacji miałoby nastąpić w roku 2021. Takie deklaracje składa spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, która jest właścicielem Elektrociepłowni Lublin Wrotków i to na jej terenie, przy ul. Inżynierskiej zamierza postawić nowe urządzenia. Wytwarzałyby one energię cieplną i elektryczną ze spalania słomy oraz ścinków drewna wolnego od wszelkich farb, lakierów i impregnatów.

Gorąco wokół tej inwestycji jest już teraz. Mieszkańcy obawiają się m.in. brzydkich zapachów (spółka twierdzi, że ich nie będzie), pożaru zgromadzonej słomy (inwestor obiecuje zabezpieczenia) i nie są pewni, czy nie będą spalane też inne materiały (spółka zapewnia, że nie). Jednak najbardziej emocje mieszkańców rozpalają głównie dwie kwestie: dowóz paliwa i spaliny z komina.

Co do spalin spółka twierdzi, że po uruchomieniu nowego bloku zużycie węgla spadnie o 70 proc. (w porównaniu z rokiem 2012) i mniej będzie zanieczyszczeń, np. emisja pyłów ma spaść trzykrotnie. Taką deklarację inwestor złożył w odpowiedzi na wątpliwości Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dowóz paliwa miałby się odbywać ciężarówkami (53 transporty dziennie, lub 33 przy uwzględnieniu także transportu koleją) kursującymi w dni robocze między godz. 6 a 18. Ciężarówki jechałyby przez ul. Diamentową, Wrotkowską, Nowy Świat, Smoluchowskiego i Budowlaną. – Nie przewiduje się transportu przez ulicę Nowy Świat na odcinku od ul. Kunickiego do ul. Smoluchowskiego – deklaruje spółka w odpowiedzi na pytana mieszkańców zgłoszone podczas poprzednich konsultacji.

Od dziś konsultacje zaczynają się na nowo. – Ogłosiliśmy je w związku z przedstawionymi przez inwestora uzupełnieniami do raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Na uwagi od mieszkańców Urząd Miasta będzie czekać do 8 sierpnia. Zastrzeżenia może zgłaszać każdy.

Inwestor ma się potem odnieść do zebranych uwag, zaś Urząd Miasta musi je uwzględnić przy wydawaniu decyzji środowiskowej, od której zależą losy inwestycji. Treść tej decyzji uzależniona jest też od opinii sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Sanepid po przeanalizowaniu uzupełnień wydał pozytywną opinię – informuje Krzyżanowska. RDOŚ jeszcze się zastanawia.

Tu pisz, tu dzwoń

Uwagi do inwestycji można zgłaszać do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, który mieści się przy ul. Zana 38. Można to robić osobiście (od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30), telefonicznie 81 466 26 22, pocztą tradycyjną lub elektroniczną (srodowisko@lublin.eu).

ROLNIK
monika
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ROLNIK
ROLNIK (20 lipca 2016 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
OCZYWIŚĆIE ŻE BUDOWAĆ OKOLICZNI ROLNICY MIELI BY DODATKOWE DOCHODY ZE SPRZEDAŻY SŁOMY Z KTÓRĄ NIE MA CO ROBIĆ A PRZYORYWANA CO ROCZNI WPŁYWA NIE KORZYSTNIE NA GLEBĘ JA MOCNO KIBICUJĘ TAKIEJ INWESTYCJI
Rozwiń
monika
monika (20 lipca 2016 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiecznym optymistom mówimy postawcie sobie spalarnię odpadów pod oknami. I tyle. Zmniejszenie zużycia węgla owszem może i będzie, ale gnijąca, wilgotna słoma będzie leżeć w zapasie na kilka dni, zatem o ile węgiel nie przysparza szczurów i robactwa o tyle słoma tak. Poza tym nie słyszałam o samozapłonie węgla, ale o samozapłonie wilgotnej słomy tak. Oprócz transportu zrębków pociągiem - 1 szt. będą transporty słomy tylko tirami, a te na wodór nie są. Poza tym to ma być 3 spalarnia w mieście, zatem jaka to korzyśc dla mieszkańców? O dodatkowych miejscach pracy można by mówić, jakby to były setki etatów, a nie 20-30. Nikt też nie powiedział, że nie będą to przesunięcia dotychczasowych pracowników.
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2016 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POWSTAJE NOWA " NIEDŹWIADA " !
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2016 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słomy ci u nas dostatek , co drugiemu mieszkańcowi regionu wystaje z butów i wąsy omiata . Także tym w garniturach , tak tak , chodzi o tych co mówiom Lublyn zamiast Lublin , sporo takich . A więc wnioski pokuntrolne so takie , że słoma jest , znaczy sie jelektrownie trza budować richtig
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2016 o 17:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście, że trzeba budować. Wiecznym malkontentom mówimy stanowcze NIE.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!