czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Elektrownia na słomę w Lublinie. Mieszkańcy mają obawy: hałas, ciężarówki, zanieczyszczenia

Dodano: 30 lipca 2015, 21:05
Autor: Dominik Smaga

Sporo obaw zgłosili Ratuszowi mieszkańcy terenów obok planowanej elektrowni na słomę, która miałaby stanąć przy ul. Mełgiewskiej. Niektórzy oczekują wręcz zmiany lokalizacji, bo obawiają się zanieczyszczeń powietrza, hałasu i wzmożonego ruchu ciężarówek

Elektrownię zamierza postawić spółka TergoPower. Instalacja stanęłaby na terenie dawnej fabryki samochodów. Jej paliwem ma być słoma dowożona tu w wielkich belach ciężarówkami kursującymi co 6 minut, pięć dni w tygodniu, od godz. 6 do 22. O połowę rzadziej ciężarówki mogłyby kursować dopiero po wybudowaniu bocznicy kolejowej.

Takie natężenie ruchu jest jednym z powodów obaw mieszkańców zgłaszanych podczas konsultacji prowadzonych przez Urząd Miasta. – Wnosili o zmianę lokalizacji elektrowni ze względu m.in. na niszczenie nawierzchni dróg ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej przez samochody dowożące słomę – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Ale nie tylko to budzi niepokój mieszkańców. – Wnosili o szczegółowe obliczenia zanieczyszczenia powietrza ze spalania i transportu słomy, o określenie jaka ilość popiołów nie wychwyconych przez filtry spadnie na teren osiedla przy ul. Grygowej. Inne pytania dotyczyły prognozowanego poziomu hałasu, jak też wpływu nowej elektrowni na magazyny spożywcze i firmy produkujące żywność. Podkreślają też, że 70-metrowy komin zaburzy widok.

Wszystkie te wątpliwości, jak też wyjaśnienia inwestora będzie musiał wziąć pod uwagę Urząd Miasta, do którego należy wydanie decyzji środowiskowej, o którą ubiega się spółka TergoPower.

Ratusz nie może jednak takiej decyzji wydać bez wcześniejszego uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz sanepidem. A obie te instytucje też mają wątpliwości. Sanepid już poinformował, że potrzebuje czasu do 21 sierpnia, a RDOŚ wezwała inwestora do złożenia wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

A obok ciepłownia

W Ratuszu toczy się też postępowanie w sprawie wniosku spółki MEGATEM EC, która do prowadzonej przez siebie elektrociepłowni przy ul. Mełgiewskiej chce dobudować drugą część zasilaną paliwem z odpadów. Dowożące ją ciężarówki miałyby tu przyjeżdżać średnio co 9 minut. Także ta inwestycja wywołuje duże niezadowolenie mieszkańców, nie tylko najbliższej okolicy, ale też bardziej odległych dzielnic.

SONDA
Liczba głosów: 425

Czy chciałbyś żeby w Lublinie powstała elektrownia na słomę?

66.59 %
Tak
28.47 %
Nie
4.94 %
Nie mam zdania
Czytaj więcej o: Lublin elektrownia słoma TergoPower
Gość
Kazimierz
Gość
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 sierpnia 2015 o 10:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie mieszkają w dzielnicy przemysłowej, bo taniej, bo blisko do pracy, itp. itd. A potem wielkie zdziwienie i oburzenie, że w przemysłowej dzielnicy powstają przemysłowe zakłady (ciepłownia to jakby nie było też swego rodzaju zakład pracy). Ale z drugiej strony każdy chciałby, żeby jakiś super inwestor przyszedł i wybudował fabrykę gdzie każdy będzie zarabiał powyżej średniej krajowej. Z taką mentalnością mieszkańców to wcale się nie dziwię że Lubelszczyzna jest białą plamą na przemysłowej mapie Polski.
Rozwiń
Kazimierz
Kazimierz (27 sierpnia 2015 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Budują takie spalarnie - elektrownie Niemcy, Duńczycy, Szwedzi, Norwedzy i inne cywilizowane narody. Bo są ekologiczne i bezpieczne przy aktualnym poziomie techniki. Tylko nie na zapyziałej Lubelszczyźnie - czasem się wstydzę, że się tu urodziłem i jeszcze mieszkam. 

Rozwiń
Gość
Gość (27 sierpnia 2015 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tylko ,że to nie bęzie tylko spalarnia na słomę,ale też na zrzzynki drewna z fabryk przetwarzający drewno,czyli nasączone chemią
Rozwiń
osessek
osessek (13 sierpnia 2015 o 18:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niestety takie budowy zawsze niosą ze sobą spory dyskomfort dla mieszkańców, można próbować jakoś inwestycję zablokować ale nie wiem czy to coś da... pewnie robili jakieś pomiary hałasu i mapy akustyczne do projektu, więc ciężko im będzie udowodnić, ze coś jest nie tak, no ale jeśli ktoś się zna na tych przepisach to warto spróbować :)

Rozwiń
Gość
Gość (31 lipca 2015 o 22:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zbudować ją na Czubach, na Wrotkowie, gdziekolwiek byle nie u tych, którzy jej nie chcą. Jak będzie śmierdzieć z gnijącej słomy, to wam. Jak będą mnożyć się szczury, to wam. Jak tiry będą jeździć ze słomą pod oknami, to wam. Jak wybuchnie pożar to w pierwszej kolejności wy się wytrujecie. Wszystko to, co wydostanie się w powietrze, także spadnie na wasze balkony. Będziecie mogli biomasę oglądać z całego województwa, a nawet i spoza, bo Lublin jej przecież nie dostarczy.

I za tym jestem, chociaż ogólnie uważam, że mieszkańcy jednego miasta powinni walczyć o czystość, dobro własnego miasta, a nie tylko w swojej dzielnicy.

Gdyby zaproponowali takie budowy na Czubach to dopiero byłby wrzask a Tatary są dzielnicą gdzie mieszkają głownie starsi ludzie i trudno im dotrzeć do informacji o tego typu budowie. Dlaczego ta dzielnica i inne okoliczne mają być zatruwane. Takie inwestycje powinny powstawać poza miastem, daleko od zabudowy mieszkaniowej.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!