sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zrobią prąd z naszej słomy. Ruszyły konsultacje w sprawie elektrowni

Dodano: 26 czerwca 2015, 14:20
Autor: Dominik Smaga

Dziś zaczynają się dwutygodniowe konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy elektrowni, której paliwem ma być głównie słoma. W rejonie ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej (na terenach po Daewoo) chce ją zbudować lubelska spółka TergoPower

Spółka złożyła w Ratuszu wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Dołączyła do niego zamówiony przez siebie raport dotyczący tego jak jej instalacja ma wpływać na przyrodę i ludzi. Dokumentami zajmą się teraz urzędnicy z Ratusza, ale też z sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– Dopiero po uzgodnieniu z tymi instytucjami będziemy mogli wydać decyzję – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza. Wcześniej miasto ma obowiązek zebrać uwagi od mieszkańców. – Potem przekażemy je inwestorowi.

Co planuje inwestor? Sama budowa zakładu miałaby trwać rok. Wiązałaby się m.in. z wycinką drzew – na terenie inwestycji rośnie ich ok. 1500, z czego (jak szacuje spółka) około 100 drzew jest w wieku powyżej 10 lat. Inwestor nie podaje jeszcze, jak wiele drzew trzeba by wyciąć. W ich miejscu wyrosnąć ma m.in. wysoki na 70 metrów komin.

Podstawowym paliwem ma być słoma w postaci wielkich bel, które do czasu wybudowania bocznicy kolejowej miałyby być dowożone wyłącznie ciężarówkami kursującymi od poniedziałku do piątku od godz. 6 do 22. W ciągu godziny do instalacji przyjeżdżać ma 10 samochodów ciężarowych, czyli średnio jeden co sześć minut. Natomiast z odpadami z paleniska miałoby wyjeżdżać do pięciu ciężarówek na dobę.

Gotowa już bocznica będzie w stanie przyjąć połowę niezbędnego paliwa i również będzie działać od godz. 6 do 22, ale za to we wszystkie dni tygodnia. Wtedy liczba przyjeżdżających na miejsce ciężarówek ze słomą spadnie do pięciu na godzinę.

Zadeklarowana przez TergoPower roczna produkcja energii elektrycznej to 420 GWh. Inwestor podaje, że w przyszłości jego zakład mógłby dostarczać również energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Gdzie się zgłaszać

Wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogą wypowiadać się w tej sprawie od 26 czerwca do 16 lipca. Uwagi przyjmować będzie Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, który mieści się przy ul. Zana 38. Można tam zgłaszać się również osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, zaś telefon do zajmujących się tą sprawą osób to 81 466 26 22.

Czytaj więcej o: Lublin elektrownia TergoPower
Gość
Gość
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 czerwca 2015 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlatego Mełgiewska aby tiry nie musiały jeździć przez miasto matole!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2015 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
200 tirow dziennie? ??:)) chyba LEKKA przesada! !poza tym w przyszłości sloma ma bytransportowana koleją. A do Tesco czy innych marketow mie jeżdżą tiry? Chyba lepiej ze powstaje inwestycja ktora zatrudni ludzi, daiejsca pracy osobom zajmującym sie logistyka i pozwoli zarobicrolnikom, a nie kolejna galeria gdzie nasze wykształcone dzieci beda zarabiac po 1200 zł pensji. .
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2015 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ta elektrownia to wielkie kukułcze jajo czy ktoś rozumny bierze pod uwagę fakt że non stop w Lublinie krążyć będzie około 200/słownie dwieście tirów/czy ktoś bierze pod uwagę fakt ilości spalanego paliwa przez te pojazdy.czy ktoś bierze pod uwagę fakt niszczenie dróg dowóz będzie się odbywał z różnych stron kraju.czy ulice Lublina przygotowano na takie obciążenie a na koniec o jakiej ekologii w tym momencie rozmawiamy elektrownia prawie w centrum miasta-pomysł idioty inaczej tego nie można skomentować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2015 o 23:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czy w związku z tym w Lublinie spadnie znacząco cena energii i co z elektrownią k.Bogdanki oraz z kwestią budowy nowych kopalń na lubelszczyżnie
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2015 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

i zadymią samoloty i wiertalioty

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!