czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Emperia wyprowadza się z Lublina. "Znaczna utrata wpływów z podatków, skorzysta Warszawa"

Dodano: 6 kwietnia 2016, 19:35

Siedziby spółek operacyjnych, w tym „Stokrotki”, pozostają w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)
Siedziby spółek operacyjnych, w tym „Stokrotki”, pozostają w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Olbrzymia strata dla miasta – tak komentowana jest decyzja o przeniesieniu siedziby spółki Emperia Holding z Lublina do Warszawy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zgodę na taki krok wyraziło we wtorek wieczorem Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki. O tym, że jedna z największych lubelskich firm chce przenieść się do stolicy, Dziennik Wschodni informował już w połowie marca.

– Co dla Lubelszczyzny oznacza zmiana siedziby Emperii Holding? – To przede wszystkim strata wizerunkowa – uważa Mariusz Sagan, dyrektor wydziału strategii i obsługi inwestorów Urzędu Miasta w Lublinie. – Większość spółek Emperii pozostaje w Lublinie, więc zatrudnienie zostanie utrzymane. Wizerunkowo jednak tracimy, bo odchodzi firma znana w całym kraju. Na szczęście to jedyna w ostatnich latach zmiana siedziby tak dużej firmy. Nie jest to więc tendencja niepokojąca.

Z kolei Robert Wolanin, makler z lubelskiego oddziału Domu Maklerskiego BDM S.A. dodaje, że to niezbyt korzystna informacja także ze względów finansowych. – To znaczna utrata wpływów z podatków, na których skorzysta Warszawa.

Grupa kapitałowa Emperia została założona w 1990 roku i od początku związana była z Lublinem. Firma posiada m.in. sieć 340 supermarketów i marketów „Stokrotka”. Ta liczba ciągle rośnie. Tylko w marcu otworzono 5 nowych „Stokrotek”. W zeszłorocznej „Złotej Setce” Dziennika Wschodniego spółka uplasowała się na czwartym miejscu z przychodami w wysokości prawie 2 mld złotych. Zatrudniała wtedy 7279 osób.

Decyzję o przenosinach do stolicy jednogłośnie podjęli akcjonariusze reprezentujący ponad 4,696 mln głosów, czyli 38,06 proc. kapitału zakładowego.

– Zmiana dotyczy wyłącznie Emperii Holding S.A. i podyktowana jest względami organizacyjnymi: przeniesienie siedziby do Warszawy usprawni działalność spółki notowanej na GPW i zainteresowanej inwestycjami na terenie całego kraju. Siedziby spółek operacyjnych, w tym „Stokrotki”, pozostają w Lublinie – informowała nas kilka tygodni temu Kamila Poczek, asystentka Biura Zarządu. Teraz dodała, że komentarza po podjęciu decyzji nie będzie.

Jak się mają „Stokrotki”

Z opublikowanego przez Emperię w ubiegły wtorek raportu bieżącego wynika, że spółka zależna Stokrotka osiągnęła w marcu tego roku wstępne wyniki sprzedaży na poziomie 209 mln zł. To o 27 proc. więcej niż w marcu 2015 r. O 26 proc. wzrosły natomiast przychody ze sprzedaży od stycznia do marca włącznie. W tym roku wyniosły one 571 mln zł.

aswd
Gość
Gość
(54) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aswd
aswd (10 kwietnia 2016 o 12:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może warto pomyśleć o lokalnym bojkocie np.:Stokrotek ? To w naszym regionie zaczynali i to u nas dorabiali się pierwszych milionów , a ja teraz "od dupy odlazło" to Państwo w dobrych garniturach i białych kołnierzykach wolą przenieść się do Warszawki bo tam już nasze pieniądze, słomą i gównem wschodniej Polski pachnące nie będą śmiedzieć

popieram NIE KUPUJĘ w STOKROTCE niech krawaciarze kupują.

Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2016 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W małym mieście jest mało firm a dużo urzędników skarbowych. Urzędnik musi się wykazać, a że ma małe pole do popisu to dorzyna co jest. Oczywiście poziom merytoryczny jest do ...
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2016 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Sagan może i ostatnia taka decyzja .. bo więcej takich spółek w regionie nie ma. O czym Pan mówi;)
Rozwiń
zaściankowy
zaściankowy (8 kwietnia 2016 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie bredź bredzisławie :P -- ale przyznam że potencjał jedynego miasta po prawej stronie Wisły ktore coś znaczy jest trwoniony :(

Widzimisię się wywyższa i dorzyna, a Emperia uchodzi z Lublina.Lublin po prawej stronie Wisły tyle znaczy ile cwaniactwo urzędowe spartaczy.

Rozwiń
ja
ja (7 kwietnia 2016 o 19:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Lublin to mizerne miasto -śmieją się z nas i w Rzeszowie i Białymstoku.Mamy owszem stare miasto ale w jakim to jest stanie ?Masakra.

Nie bredź bredzisławie :P -- ale przyznam że potencjał jedynego miasta po prawej stronie Wisły ktore coś znaczy jest trwoniony :(

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (54)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!