Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 sierpnia 2017 r.
20:02

Europoseł: KUL usunął krzyż i orła ze swojego logo. Uczelnia: Nie mylmy godła z logiem

72 17 A A
Znaki graficzne używane przez KUL<br />
Znaki graficzne używane przez KUL
(fot. materiały KUL)

Usunięcie ze swego logo krzyża, dewizy „Bogu i Ojczyźnie” oraz polskiego orła w koronie zarzucił Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu jego wykładowca i europoseł PiS Mirosław Piotrowski. Uczelnia te informacje dementuje i wyjaśnia powody „nieporozumienia”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o opublikowany na łamach katolickiego tygodnika „Niedziela” felieton Piotrowskiego pod tytułem „Nie wszystko na sprzedaż”.

– Z ogromną przykrością i niedowierzaniem przyjąłem informację, że podobno Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II usuwa ze swego logo krzyż oraz tradycyjne zawołanie „Deo et Patriae” (Bogu i Ojczyźnie), a także polskiego Orła w koronie. Trzydzieści dwa lata temu, jako student, z dumą przypiąłem znaczek z takimi właśnie emblematami do swetra. Miałem go także, gdy prowadziłem zajęcia jako wykładowca KUL – napisał eurodeputowany, który z racji pełnienia mandatu korzysta z bezpłatnego urlopu na uczelni.

W niektórych mediach pojawiły się oparte na sugestiach Piotrowskiego informacje, jakoby KUL faktycznie pozbył się tych symboli. Uczelnia wydała w tej sprawie oficjalny komunikat. Wskazuje w nim przede wszystkim, że doszło tu do pomylenia godła z logiem. – Znaki te służą różnym celom i są używane w odmiennych sytuacjach. Nie należy ich mylić – wyjaśnia Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy uniwersytetu.

– Godło nie powinno być stosowane w sytuacjach, które mogą narazić na zarzut wykorzystania niegodnego lub nielicującego z jego dostojnym charakterem. Logo KUL natomiast jest znakiem graficznym przeznaczonym do codziennej identyfikacji wizualnej uniwersytetu (plakaty, media społecznościowe, gadżety promocyjne, itp.). Logo jest oparte na skrócie nazwy uczelni – KUL, który jest powszechnie znanym określeniem uniwersytetu. Odwołując się do tych samych wartości co godło, pozwala na skuteczną komunikację, a katolicki charakter wskazany jest już w nazwie uniwersytetu. W komunikacji informacyjnej i promocyjnej używanie logo jest dziś powszechną praktyką – czytamy dalej.

Rzeczniczka dodaje także, że w związku z przypadającym w przyszłym roku stuleciem powstania uczelni opracowany został także specjalny znak, którym oznaczane będą wydarzenia jubileuszowe. Jego autorem jest prof. Leszek Mądzik, założyciel Sceny Plastycznej KUL.

 

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 08:02
+1
to znaczy że KUL nie jest katolicką uczelnią? hańba !
Avatar
marek / 14 sierpnia 2017 o 06:45
+1
Jeszcze Katolicki z nazwy powinni usunąć nie zasługują na nią !
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 06:38
+1
brawo panie Piotrowski popieram w stu procentach , KUL to KUL a nie jakaś spółdzielnia pszczółka maja
Avatar
Gość / 1 września 2017 o 21:03
Moje gratulacje KUL bez tożsamości, bez krzyża, bez wartości ... Ukończyłam KUL w czasach, kiedy był sobą, miał wybitną kadrę i cenił swoją tożsamość. Teraz tylko realizowane są chore ambicje władz jeszcze Uniwersytetu. Wasza próżność sprawi że nie tylko słowo "Katolicki" zniknie ale ... Tak tak słyszałam o braku szacunku do ludzi, odchodzi kadra lub niewygodna jest usuwana, proces zastraszania trwa jak za komuny. Wstyd, ten Uniwersytet był budowany przez tyle lat ... tylu ludzi ma do niego ogromny sentyment a nawet go na swój sposób kocha ... Żałosne co władze obecne z nim zrobiły do czego doprowadziły. Gdzie pracownicy, dlaczego ludzie się na to godzą ... To kiedyś był KUL, a teraz został tylko UL.
Moje gratulacje KUL bez tożsamości, bez krzyża, bez wartości ... Ukończyłam KUL w czasach, kiedy był sobą, miał wybitną kadrę i cenił swoją tożsamość. Teraz tylko realizowane są chore ambicje władz jeszcze Uniwersytetu. Wasza próżność sprawi że nie tylko słowo "Katolicki" zniknie ale ... Tak tak słyszałam o braku szacunku do ludzi, odchodzi kadra lub niewygodna jest usuwana, proces zastraszania trwa jak za komuny. Wstyd, ten Uniwersytet był budowany przez tyle lat ... tylu ludzi ma do niego ogromny sentyment a nawet go na swój spos... rozwiń
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 17:12
Boże co za badziewiasty projekt
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 14 sierpnia 2017 o 13:38
szukaj na fb NAJNOWSZEJ STRONY : K z N szz S olidarnosc O rganistów 11 (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10 i 11) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 13:17
Nie dam nawet grosza na KUL, lewackosc i poprawniosc przebila wszelkie granice! Jak ksieza moga na to pozwolic? podobno to katolicki uniwesytet. A moze by tak zbojkotowac KUL i nie dawac na tace w calej Polsce? Akcja pt " Nie daje na KUL"
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 10:11
I dobrze ze usunelli bo bogu i ojczyznie to juz dawno nie sluza.zatrudniaja dziwnych ludzi od zarzadzaania na kazdym kroku.kiedys kadra sluzyla byli oddani.a teraz to ..a lepiej zamilknac
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 09:08
Już nigdy nie dam nawet grosza na KUL
Avatar
op / 14 sierpnia 2017 o 08:59
akurat może idą w tym kierunku. zobaczcie czym sie zajmuje fundacja =miodem. Konkursy o pszczołach. Jakoś przez tyle lat nie było potrzebne logo i godło nie zostało nadszarpnięte za innych rektorów. Teraz za rektora prawnika wymysla sie takie rzeczy. I jeszcze jedno ,zobaczcie jaki jest przekaz na uczelni,ze profesorowie nie wiedza o wprowadzeniu logo.
Avatar
Gość / 1 września 2017 o 21:03
Moje gratulacje KUL bez tożsamości, bez krzyża, bez wartości ... Ukończyłam KUL w czasach, kiedy był sobą, miał wybitną kadrę i cenił swoją tożsamość. Teraz tylko realizowane są chore ambicje władz jeszcze Uniwersytetu. Wasza próżność sprawi że nie tylko słowo "Katolicki" zniknie ale ... Tak tak słyszałam o braku szacunku do ludzi, odchodzi kadra lub niewygodna jest usuwana, proces zastraszania trwa jak za komuny. Wstyd, ten Uniwersytet był budowany przez tyle lat ... tylu ludzi ma do niego ogromny sentyment a nawet go na swój sposób kocha ... Żałosne co władze obecne z nim zrobiły do czego doprowadziły. Gdzie pracownicy, dlaczego ludzie się na to godzą ... To kiedyś był KUL, a teraz został tylko UL.
Moje gratulacje KUL bez tożsamości, bez krzyża, bez wartości ... Ukończyłam KUL w czasach, kiedy był sobą, miał wybitną kadrę i cenił swoją tożsamość. Teraz tylko realizowane są chore ambicje władz jeszcze Uniwersytetu. Wasza próżność sprawi że nie tylko słowo "Katolicki" zniknie ale ... Tak tak słyszałam o braku szacunku do ludzi, odchodzi kadra lub niewygodna jest usuwana, proces zastraszania trwa jak za komuny. Wstyd, ten Uniwersytet był budowany przez tyle lat ... tylu ludzi ma do niego ogromny sentyment a nawet go na swój spos... rozwiń
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 17:12
Boże co za badziewiasty projekt
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 14 sierpnia 2017 o 13:38
szukaj na fb NAJNOWSZEJ STRONY : K z N szz S olidarnosc O rganistów 11 (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10 i 11) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 13:17
Nie dam nawet grosza na KUL, lewackosc i poprawniosc przebila wszelkie granice! Jak ksieza moga na to pozwolic? podobno to katolicki uniwesytet. A moze by tak zbojkotowac KUL i nie dawac na tace w calej Polsce? Akcja pt " Nie daje na KUL"
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 10:11
I dobrze ze usunelli bo bogu i ojczyznie to juz dawno nie sluza.zatrudniaja dziwnych ludzi od zarzadzaania na kazdym kroku.kiedys kadra sluzyla byli oddani.a teraz to ..a lepiej zamilknac
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 09:08
Już nigdy nie dam nawet grosza na KUL
Avatar
op / 14 sierpnia 2017 o 08:59
akurat może idą w tym kierunku. zobaczcie czym sie zajmuje fundacja =miodem. Konkursy o pszczołach. Jakoś przez tyle lat nie było potrzebne logo i godło nie zostało nadszarpnięte za innych rektorów. Teraz za rektora prawnika wymysla sie takie rzeczy. I jeszcze jedno ,zobaczcie jaki jest przekaz na uczelni,ze profesorowie nie wiedza o wprowadzeniu logo.
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 08:02
+1
to znaczy że KUL nie jest katolicką uczelnią? hańba !
Avatar
marek / 14 sierpnia 2017 o 06:45
+1
Jeszcze Katolicki z nazwy powinni usunąć nie zasługują na nią !
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 06:38
+1
brawo panie Piotrowski popieram w stu procentach , KUL to KUL a nie jakaś spółdzielnia pszczółka maja
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 40 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 21

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra