niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

FIRST Lego League w Lublinie. Uczniowie zbudowali i zaprogramowali roboty

Dodano: 13 stycznia 2018, 18:23

Roboty pojawiły się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, a z nimi uczniowie szkół podstawowych razem z nauczycielami. Kilkanaście drużyn z całego regionu rywalizowało dziś w pierwszym we wschodniej Polsce turnieju robotyki – FIRST Lego League. Tematem zawodów była woda.

– Jestem dziś bardzo szczęśliwy. Wszystko zaczyna się od marzeń, ponieważ jak zaczynaliśmy to moim marzeniem było to, aby zorganizować turniej. To końca nie wierzyłem, że to się uda. A się udało – cieszy się Andrzej Maj, starosta kraśnicki, wspierający organizację lubelskich zawodów. W Kraśniku bowiem pomysł związany z promowaniem robotyki wśród młodych ludzi się narodził. W tym mieście powstała grupa Spice Gears Team 5883 – pierwszy polski zespół FIRST Robotics Competition.

Na dzisiejszy turniej FIRST Lego League w Lublinie zarejestrowało się 12 drużyn z 12 miejscowości w województwie lubelskim m.in. z Kraśnika, Włodawy, Konopnicy i Hrubieszowa.

– Te drużyny są oceniane w czterech różnych kategoriach – mówi Marcin Giza, prezes Wschodniego Klastera Innowacji, współorganizator zawodów. – Przez ostatnie kilka miesięcy każda z drużyn musiała zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota. A to wcale łatwe nie było.

Ocenie podlegała nie tylko praca robota i jego konstrukcja, ale też prezentacja przygotowanego przez poszczególne drużyny projektu i praca zespołowa.

– Części do robota otrzymaliśmy pod koniec września, a za jego konstruowanie zabraliśmy się około połowy października – opowiada Gabriel, który należy do drużyny złożonej z uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie. W hrubieszowskiej drużynie znaleźli się uczniowie klas od IV szkoły podstawowej do II gimnazjum. Wśród chłopców była też jedna dziewczyna.

– Najtrudniejsze było zbudowanie robota i programowanie – mówi Paweł, który także należy do drużyny z Hrubieszowa. – Wszystko trzeba było dokładnie wymierzyć i wprowadzić dane.

Z turnieju są zadowoleni. – Dobrze poszło nam w teamwork (praca zespołowa-red.) i przy prezentacji – mówią zgodnie uczniowie z Hrubieszowa.

– Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że poprzez zabawę, poprzez uśmiech na twarzy, który widać u tych dzieciaków i młodzieży oni uczą się współpracować w zespole. Uczą się języka angielskiego. Odkrywają talenty, o których nawet nie wiedzieli – podkreśla europoseł Krzysztof Hetman, przy wsparciu którego udało się zorganizować turniej. Zdaniem europosła to od takiej właśnie zabawy się rozpoczyna. – A kończy na tworzeniu smartfonów i autonomicznych samochodów. Musimy wypełniać tę lukę, którą wyrażanie widać w nauczaniu robotyki i mechatroniki.

– Od samego rana kibicuję uczniom bo wiem, że to oni będą tworzyć gospodarkę i kreować przyszłość naszego kraju – dodaje Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego, współorganizator turnieju.

Mistrzami turnieju FIRST Lego League w Lublinie została drużyna "Kosmicznych bobrów" z Karczmisk. Uczniowie z Karczmisk pojadą na półfinały FIRST Lego League Europy Środkowo-Wschodniej do Łodzi. 

Czytaj więcej o: roboty FIRST Lego League
Prawdziwy Polak
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Prawdziwy Polak
Prawdziwy Polak (14 stycznia 2018 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta impreza powinna za patrona mieć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W innej formie nie ma racji bytu i powinna zostać zlikwidowana.
Rozwiń
Gość
Gość (14 stycznia 2018 o 00:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szkoda, że z PSLem w tle! Błe!
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2018 o 23:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
świetna impreza
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!