środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

"Golgota Picnic" w Lublinie. Radni PiS żądają wycofania emisji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2014, 08:59
Autor: (pab)

W piątek 27 czerwca o godz. 21 w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się projekcja rejestracji spektaklu "Golgota Picnic". Lubelscy radni PiS protestują i apelują o wysyłanie e-maili w tej sprawie do prezydenta Lublina.

Na piątkową projekcję zapraszają Konfrontacje Teatralne w ramach cyklu Konfrontator.Projekcja to zapis spektaklu "Golgota Picnic", który miał być prezentowany 27 i 28 czerwca podczas Malta Festival w Poznaniu. Jak czytamy w opisie spektaklu reżyser, nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii, organizuje piknik, "który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności". "Świat jawi się w spektaklu jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji".

Prezentacja w Poznaniu została jednak odwołana po protestach środowisk katolickich i prawicowych. Dyrektor festiwalu tłumaczył, że decyzja została podjęta "z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla widzów, aktorów, postronnych osób, a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania”.

Projekcja wideo z zapisem spektaklu "Golgota Picnic" w piątek ma się za to odbyć w Lublinie. "W związku z trwającą w mediach i na portalach społecznościowych dyskusją na temat treści odwołanego spektaklu chcemy dać szansę naszej publiczności do wyrobienia własnego zdania co do istoty sporu, tym samym włączamy się w ogólnopolską akcję realizowaną przez szereg instytucji i organizacji kulturalnych w całej Polsce, polegającą na organizacji specjalnego pokazu rejestracji spektaklu" - napisali organizatorzy w zaproszeniu na spektaklu.

Radni PiS protestują

Jednak już dzisiaj protest w sprawie planowanej projekcji wyrazili lubelscy radni PiS. Wysłali do mediów oświadczenie w tej sprawie. Nawołują też mieszkańców do pisania w tej sprawie e-maili do prezydenta Lublina.

Oświadczenie Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miasta Lublin

Ze zdumieniem przyjęliśmy informację o tym, że przedstawienie pod szokującym tytułem "Golgota Picnic” ma być zaprezentowane w Centrum Kultury w Lublinie. Wyrażamy w tej sprawie głębokie oburzenie oraz stanowczy i zdecydowany protest.

Uznajemy za niedopuszczalną i haniebną próbę prezentacji pornograficznej pseudosztuki, obrażającej najświętszą dla chrześcijan prawdę o męce Chrystusa. Uznajemy za karygodną ofertę emisji tego utworu przez miejską instytucję kultury, podległą Prezydentowi Miasta Lublin.

Zwracamy uwagę, że prezentacja tego utworu nie przyniesie żadnych pozytywnych, a tylko negatywne skutki, zwłaszcza wśród młodzieży, która oczekuje od nas promocji właściwych i konstruktywnych wzorców.

Wzywamy Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka do natychmiastowego wycofania emisji utworu "Golgota Picnic” z repertuaru Centrum Kultury w Lublinie.

Wzywamy wszystkich mieszkańców Lublina uznających konstytucyjne prawo do poszanowania uczuć religijnych, aby wyrazili swój sprzeciw wobec emisji "Golgota Picnic” w Lublinie, wysyłając E-mail do Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka: krzysztof.zuk@lublin.eu


Radni Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Lublin
Zdzisław Drozd
Dariusz Jezior
Zbigniew Ławniczak
Tomasz Pitucha
Mieczysław Ryba
Małgorzata Suchanowska
Sylwester Tułajew - Przewodniczący

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Wiesiek
Wiesiek
as
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wiesiek
Wiesiek (9 kwietnia 2015 o 22:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

obraza Boga, który za nas umarł... dobrze słyszeliście - "za nas" bo On umarł za każdego, nawet za Ciebie, który w Niego nie wierzysz... a ta sztuka to pośmiewisko z całej tajemnicy zbawienia i odkupienia człowieka... jeśli ktoś naprawdę nie wierzy to niech chociaż przemówi do niego argument obrażania uczuć religijnych innych osób... przemyślcie to .... 

Rozwiń
Wiesiek
Wiesiek (9 kwietnia 2015 o 21:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

obraza Boga, który za nas umarł... dobrze słyszeliście - "za nas" bo On umarł za każdego, nawet za Ciebie, który w Niego nie wierzysz... a ta sztuka to pośmiewisko z całej tajemnicy zbawienia i odkupienia człowieka... jeśli ktoś naprawdę nie wierzy to niech chociaż przemówi do niego argument obrażania uczuć religijnych innych osób... przemyślcie to .... 

Rozwiń
as
as (25 czerwca 2014 o 23:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Słuchajcie, tu nie chodzi o zaściankowość czy o radykalizm KK w ocenie dzieł sztuki, ale o granice wyobraźni artystycznej i podstawowe normy etyczne. Niektórzy artyści wzbudzają niepotrzebne kontrowersje wokół swoich dzieł. Kończą im się pomysły, więc sięgają po głośne tytuły i kontrowersyjne realizacje. Pamiętacie jak w pierwszych latach XXI wieku znany ze swych ekscentrycznych uwag kompozytor Karlheinz Stockhausen zbulwersował opinię publiczną wypowiedzią określającą zamach na WTC z 11 września 2001 jako "największe dzieło sztuki wszech czasów". Mimo że Stockhausen próbował potem prostować swą wypowiedź, spotkał się z ostracyzmem środowiska - na festiwalu w Hamburgu organizatorzy wycofali z programu jego dzieło. Tak i tu, nie ma czemu się dziwić. Żyjemy w wolnym państwie i nikt nam nie zakazuje w wolności wyrażać swój pomysł artystyczny. Jednak są pewne granice etyczne i estetyczne. Kiedy nasze dzieło sztuki (mam tu na myśli programowe opusy) zaczyna swoją treścią obrażać godność innych ludzi, albo instytucji (w tym także autorytety wyznaniowe czy wartości religijne) to takie dzieło po prostu już z góry jest skazane na ataki i niezadowolenia pewnych grup społecznych, którzy się czują urażeni. A więc zanim porwiemy biblię na koncercie, spalimy koran czy z Chrystusa zrobimy alfonsa chorego na Aids, zastanówmy się, czy to przypadkiem nie obrazi kogoś. Osobiście nie popieram "artystów" którzy poszukują sławy przez skandal. To takie według mnie bycie gwiazdą na skróty. Prawdziwy talent nie musi o sobie krzyczeć.

konkret

Rozwiń
asia
asia (25 czerwca 2014 o 23:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Powaliło Was do reszty? Jakie katole? jakie zaściankowe poglądy? Widziałem fragmenty tego syfu za publiczne pieniądze. To jest sranie na czyjeś wartości (nie ważne czy się z nimi zgadzam czy nie) za kasę z moich podatków w momencie kiedy rzekomo na nic nie ma pieniędzy. Odmóżdżyło Was do reszty chyba. Wystarczy napisać że katol i ciemniak to już nie patrzy się na treść.

no właśnie ;] ale lepiej się oburzać, że katole. 

Rozwiń
asia
asia (25 czerwca 2014 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeżeli ktoś obrażałby Waszych przyjaciół, nie zaprotestowalibyście? tylko mieli zdanie, że nie jesteście zaściankowi a każdy ma prawo do własnej opinii tj do obrażania ? ;]]]

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!