poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Handel maturami w Lublinie. Uczniów skazano, dyrektor się nie przyznaje

Dodano: 10 maja 2015, 12:18

(fot. Jacek Szydłowski)
(fot. Jacek Szydłowski)

Dowodów nie brakuje, ale były dyrektor katolickiej szkoły im. Św. Teresy w Lublinie nie przyznaje się do handlowania maturami. Również część „absolwentów” placówki zaprzecza, by korzystała z podrobionych świadectw.

Świadectwa maturalne wystawiał „zaocznie” za kilkaset złotych. Publiczne pieniądze wykorzystywał do własnych celów, wyłudzając miliony złotych. Tak według śledczych działał Antoni L. – teolog i filozof, który w latach 2004 - 2010 kierował Zespołem Szkół Katolickich im. Św. Teresy w Lublinie.

Kiedy afera z fałszywymi maturami wyszła na jaw, biskup odebrał placówce prawo posługiwania się przymiotnikiem „katolicki”. Łapówkarski skandal zakończył się oskarżeniem kilkudziesięciu osób. 36 z nich usłyszało już wyroki skazujące lub ich sprawy zostały warunkowo umorzone. Proces, który toczy się obecnie, dotyczy 10 osób. Oprócz Antoniego L. przed sądem odpowiadają jego dawni współpracownicy oraz „absolwenci” szkoły.

Podczas pierwszej rozprawy sąd zaproponował oskarżonym, by zastanowili się nad złożeniem wniosków o możliwość dobrowolnego poddania się karze. To oznacza zwykle łagodniejszy wyrok bez długotrwałego procesu. Z takiej możliwości skorzystały trzy kobiety, ale na piątkowym posiedzeniu jedna z „maturzystek” zmieniła zdanie. Okazało się, że prosiła o karę „żeby nie jeździć na rozprawy”.

W sprawie osób, które chcą poddać się karze, prokurator zgodził się na grzywnę i więzienie w zawieszeniu.

Antoniemu L. grozi do 10 lat za kratami. Gdyby przyznał się do winy, mógłby liczyć nawet na połowę krótszy wyrok. Podczas piątkowej rozprawy, podobnie jak większość oskarżonych nie przyznał się do zarzutów.

Z akt sprawy wynika, że świadectwo ukończenia „Tereski” lub świadectwo dojrzałości kosztowało od 200 do 5 tys. zł. Tyle miał zapłacić mieszkaniec Konina. Groził mu zwrot blisko 20 tys. zł renty, którą pobierał jako osoba ucząca się. Kiedy ZUS poprosił o świadectwa, mężczyzna skorzystał z zamieszczonej w internecie oferty z Lublina. Zapłacił 5 tys. zł za pełną dokumentację „nauki”.

Początkowo informacje o możliwości „załatwienia” matury rozchodziły się pocztą pantoflową. Później o napływ uczniów dbali pośrednicy, którzy wcześniej sami kupili matury w „Teresce”. To m.in. dwaj młodzi mieszkańcy Bodaczowa. Gwarantowali „legalne zaświadczenia i świadectwa”. Jedną z osób, które skorzystały z oferty Antoniego L. była znana lubelska sportsmenka. W sprawę zamieszany jest również Ryszard M. – niegdyś trener klubu, w którym ćwiczyła zawodniczka. Uczył się u „Tereski” w latach 2000 - 2004. Mimo, że do 2003 r. była to wyłącznie szkoła żeńska.

Dyrektor szkoły usłyszał w sumie 158 zarzutów. Śledczy zarzucili mu m.in., że z pieniędzy stowarzyszenia finansował własne przedsięwzięcia biznesowe. Kupował sprzęt do własnej firmy, np. aparaty do masażu. Płacił za utrzymanie adresów internetowych, m.in. masaż-amorek. Do tego należy doliczyć dotacje oświatowe niesłusznie pobrane z miejskiej kasy. W sumie Antoni L. mógł wyłudzić ponad 7 mln zł.

Czytaj więcej o: szkoła sąd matura
Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 maja 2015 o 07:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoła katolicka, cała dyrekcja z pokolenia JPII!
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2015 o 13:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czarne bałwany
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2015 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
al zebrał ofiarę! i wypuścił same Ofiary
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2015 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale jaja
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2015 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no i dlatego tyle DEBILI w Lublinie! Już na starcie kupowali sobie tytuł BARANKA BOŻEGO! Ha ha ha ha ha ha
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!