środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Inwestor chciał wyburzyć byłą garbarnię na Kalinie. Minister też się nie zgodził

Autor: jsz

Dawnej garbarni przy ul. Towarowej nie wolno wyburzyć. Tak zdecydował resort kultury, przyznając tym rację miejskiemu konserwatorowi zabytków, który nie zgadzał się na rozebranie budynku.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Minister utrzymał nasze postanowienie o braku zgody na rozbiórkę – przyznaje Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – To najstarszy zachowany budynek dawnej garbarni w Lublinie. Jednocześnie charakterystyczny akcent architektoniczny Kalinowszczyzny.

Działka, na której stoi budynek należy do prywatnego właściciela, który chciał pozbyć się zabudowań. Wystąpił o niezbędne pozwolenie do służb konserwatorskich. Spotkał się z odmową. W rezultacie odwołał się do ministra kultury. Ostatecznie resort podzielił stanowisko lubelskiego konserwatora. Zakończył tym samym trwający od trzech lat spór.

Dawna garbarnia to jedna z ostatnich pozostałości przemysłowej zabudowy Lublina z XIX i XX w. Zakład działał jeszcze w latach 90. Obecnie popada w ruinę.

Przemysłowa wystawa

W środę o godz. 18.00 otwarcie wystawy „Architektura poprzemysłowa Lublina na fotografii”, organizowanej przez Uniwersytet Przyrodniczy (Katedrę Turystyki i Rekreacji) oraz Lubelską Lokalną Organizację Turystyczną (LLOT). W Centrum Kongresowym (Akademicka 15) zobaczymy zdjęcia wyróżnione w konkursie organizowanym przez LLOT i Katedrę Turystyki i Rekreacji, którego celem było twórcze ukazanie dawnego potencjału przemysłowego miasta i walorów użytkowych i wizualnych architektury industrialnej. Pokazujemy jedną z prac - odlewnia Ursus przy ul. Metalurgicznej w obiektywie Macieja Zbarachiewicza.

Czytaj więcej o: zabytki Hubert Mącik Lublin Kalina
Gość
Gość
crx
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 października 2015 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdjęcie faktycznie piękne . Ile kasy zgarnie autor z tytułu praw autorskich ?
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to nie jest zdjęcie Garbarni, która wygląda trochę lepiej (choć niewiele). Tak swoją drogą jeśli owa Garbarnia nie spełnia roli zabytku ponieważ wygląda tragicznie, jest w ruinie, nie można tam wejść i zapoznać się z historią tego miejsca oraz jest prywatną własnością to chyba już wolę żeby została wyburzona lub żeby Pan Konserwator to odkupił i zrobił muzeum lub coś w tym stylu
Rozwiń
crx
crx (21 października 2015 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przecież to ruiny biurowca Odlewni Ursus ;)

Zgadzam się z tym spostrzeżeniem , bo owoce solidaruchów podpuszczanych przez niektórych księży,  to tylko ruiny...;-(((

Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to ruiny biurowca Odlewni Ursus ;)
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To naprawdę skandal! Jak coś takiego można nazwać zabytkiem?!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!