wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Jak Lublin został miastem. 700 lat temu król Władysław Łokietek wydał akt lokacyjny

Dodano: 15 sierpnia 2017, 07:14
Autor: Dominik Smaga

We wtorek mija 700 lat od nadania Lublinowi prawa miejskiego magdeburskiego. 15 sierpnia 1317 r. król Władysław Łokietek wydał akt lokacyjny, który potwierdzał miejskość Lublina. Wyjmował go spod jurysdykcji „wojewodów, kasztelanów i jakichkolwiek sędziów”, zaś mieszkańcy od tej pory podlegali sądownictwu wójta, od którego wyroków mogli się odwoływać do dworu królewskiego.

Król uczynił wójtem Macieja z Opatowca i postanowił, że jego władza będzie dziedziczna. Król zdecydował też, że osoby sprawujące władzę wójta będą mogły swoje wójtostwo „sprzedać, zamienić, darować albo tytuł własności przenieść na inną osobę, kiedy tylko zda im się to stosowne”. Wójt miał wyłączne prawo do połowu ryb w rzekach i stawach, mógł też zbudować tyle młynów, ile tylko zdołał.

W akcie lokacyjnym król Władysław Łokietek przyznał też miastu – w przeliczaniu na dzisiejszą miarę – 2500 hektarów ziemi „dla wygodnego i przyzwoitego tam utrzymania mieszczan i mieszkańców”.

Oryginał wydanego w Krakowie aktu lokacyjnego przechowuje Archiwum Państwowe w Lublinie. Pergaminowa karta nie wygląda jednak dokładnie tak jak 700 lat temu, brakuje jego dolnej części. – Pierwotnie dokument miał jednakową wysokość po obu stronach karty, jednak w bliżej nieznanym czasie została odcięta znajdująca się u dołu zakładka, razem z przywieszoną pieczęcią Władysława Łokietka. Stąd dziś jego wysokość jest nierówna – opisuje Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

Historyczny kawałek pergaminu już jutro będzie mógł zobaczyć każdy chętny. Dokument będzie wyłożony w Muzeum Lubelskim na Zamku od godz. 15 do 19.

Wydarzyło się w Lublinie

15 sierpnia 1317 r.
Lokacja miasta Lublina na prawie magdeburskim

1341 rok
Najazd Tatarów, który zniszczył miasto. Walkę z najeźdźcami stoczył Kazimierz Wielki, na prawym brzegu Bystrzycy (stąd nazwa wsi Tatary); powstają mury miejskie, w tym Brama Krakowska, oraz murowany zamek;

2 lutego 1386 r.
Zjazd lubelski

1418 r.
Ukończenie fresków w kaplicy Trójcy Świętej na zamku lubelskim

1420 r.
sprowadzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego przez biskupa kijowskiego Andrzeja i umieszczenie ich w kościele oo. dominikanów;

1474 r.
podniesienie Lublina do rangi stolicy województwa;

1 i 4 lipca 1569 r.
Unia lubelska

1578 r.
Ustanowienie Trybunału Koronnego

22 sierpnia 1584
W Lublinie umiera Jan Kochanowski

2 czerwca 1719
pożar miasta utrwalony na obrazie znajdującym się w kościele oo. dominikanów

1824 r.
udostępnienie wód mineralnych na Sławinku;

1827-1831
epidemia cholery;

1846
uruchomienie browaru przy ulicy Bernardyńskiej

1909
budowa pierwszego żeliwnego mostu na Bystrzycy przy ulicy Zamojskiej

6-7 listopada 1918 r.
Powstanie w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej

16 marca 1942 r.
Początek zagłady lubelskich Żydów (akcja Reinhardt)

1980 r.
Lubelski lipiec

Źródło: Archiwum Państwowe w Lublinie, Teatr NN

 ŚwięteCesarstwoRzymskieNaroduWłoskiego
CONTInuITy
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

 ŚwięteCesarstwoRzymskieNaroduWłoskiego
ŚwięteCesarstwoRzymskieNaroduWłoskiego (22 sierpnia 2017 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to musiało być już coś "twardszego"...
Mam trochę czasu, nie chce mi się pisać Bloga, powypowiadam się na forum DW... Twarda Logika... od czasu do czasu, ktoś musi napisać to o czym inni jeszcze nie śnili.
Rozwiń
CONTInuITy
CONTInuITy (22 sierpnia 2017 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
ŚwięteCesarstwoRzymskieNaroduWłoskiego pan to tak na trzeźwo? Nadanie to jest nadanie, potwierdzenie jest czym innym. A wywód o Lublinianach to musiało być już coś "twardszego"... niekoniecznie "korzeń żydowski"!
 Uzus jest taki, że jak ktos obecnie przestaje być Premierem czy Prezydentem, to juz na zawsze się go tak tytuuje. Jak wiadomo władza królewska była wtedy nadana przez samego Stwórcę, tak więc książę, który miał zostac królem, i został królem, jest później już tak tytułowany. A że Bóg go namaścił, oświecił, to wszystkie jego decyzje i ich konsekwencje w rzeczy samej stały się królewskie. Na trzeźwo, juz tłumaczę: to Niemcy schańbili Świętość Cesarstwa w czasie III Rzeszy, a Francuzi shańbili swoje pretesje do Świętości poprzez zabicie (zgilotynowanie) panującego Ludwika XVI i jego żony Marii Antoniny. Tak więc zostaje nam juz tylko Italia, jako jedyny uprawniony pretendent do Świętego Cesarstwa. A teraz prosze zwrócić uwagę, że Książę/Król Łokietek działał z inspiracji....bożej, i w dodatku wysłano do Lublina Wójta Managera z miejscowości będącej własnością kościelną, hierarchicznie więc Papieską, tak więc logicznym jest, że Lublin, ducha swoich praw magdeburskich kilkoma drogami niesie od Rzymu, tak więc jest miastem Europejskiej Wspólnoty (dzisiaj EU), i w dodatku z aktywnymi dependencjami włoskimi (czystymi od hańby). Naturalne jest więc, że jego mieszczanie i mieszczanki są spadkobiercami Rzymu, a co za tym idzie Świetego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Włoskiego. Nie ważne co powiedzą racjonaliści, i zmiany filozoficzne na przestrzeni wieków. To Rzym zapewnia Koziemu Grodowi i gwarantuje lokację. Korzeń żydowski jest częstszy, chociaż zgadzam się, że Lublin mimo, że otoczon Wisłą i Bugiem, ma duży udział również ludności napływowej, szczególnie studenckiej, w "Oku" (dalej od Lublina) bardziej jest Plemie Lublinian.
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2017 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy słowo "erekcyjny" pochodzi od słowa erekcja?
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2017 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ŚwięteCesarstwoRzymskieNaroduWłoskiego pan to tak na trzeźwo? Nadanie to jest nadanie, potwierdzenie jest czym innym. A wywód o Lublinianach to musiało być już coś "twardszego"... niekoniecznie "korzeń żydowski"!
Rozwiń
ŚwięteCesarstwoRzymskieNaroduWłoskiego
ŚwięteCesarstwoRzymskieNaroduWłoskiego (21 sierpnia 2017 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Lublin został podniesiony do rangi miasta w województwie sandomierskim, w Małopolsce. Te opowieści, że jest ukraiński są zwyłkym kłamstwem.
 I bardzo szybko wyrobił sobie w Małopolsce estymę, która pozwoliła bezprecedensowo na utworzenie Województwa Lubelskiego w XV wieku., troche ponad sto lat później. Lublin jest Lubelski. Zanim powstała Polska, żyło na jego terenie Plemię Lublinian. Tak, w czasach Wislan, Ślężan, czy Polan, na terenach między Wisłą a Bugiem, żyło Plemie Lublinian. To fakt archeologiczno, historyczno, i lingwistycznie stwierdzony. To jednocześnie dość zabawna sprawa, ale Plemie Lublinian dość szybko sie spolonizowało, wielu skrycie podpina sie pod większość i określa się jako "Polacy" albo "Polanie", jednak plemie polan miało swoje grody bardziej na zachód.  Obecnie jedynie pewne cechy plemienne u Lublinian przetrwały: szczególnie w użytkowaniu języka polskiego (poetyckiego), określaniu stopni przynależności rodzinnej, rodowej, nazw miejscowych, pogańskich tradycji wkomponowanych w kalendarz katolicki, grobowców, oraz struktury genealogiczne. A tak, to dość dużo Lublinian uważa się jednocześnie za członków Plemienia Polan. Najlepiej jest zrobic sobie badania genetyczne, jednak bardzo wielu w regionie wychodzi też wskazanie na korzeń żydowski.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!