niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Jak ma wyglądać lubelski deptak po przebudowie? W poniedziałek otwarta dyskusja

Dodano: 10 stycznia 2016, 16:34
Autor: Dominik Smaga

W poniedziałek odbędzie się otwarta dla wszystkich dyskusja o przyszłości deptaka. Koncepcję jego przebudowy ma przedstawić architekt, który ją opracował. W planach są już kolejne takie spotkania, na których będzie można pytać o szczegóły, a to i owo pochwalić lub skrytykować

Nie będzie to pierwsze spotkanie w sprawie deptaka, ale pierwsze dostępne dla każdego. Wcześniej architekta Jacka Cieplińskiego przepytała Rada Kultury Przestrzeni działająca przy prezydencie Lublina.

– Cieszy nas bardzo, że rozmowa o deptaku toczy się wcześnie, gdy nie są podjęte jeszcze ostateczne decyzje – mówi Jan Kamiński, przewodniczący rady.

Decyzje dopiero mają zapaść, na razie jest tylko deklaracja, że przebudowa deptaka rozpocznie się w roku 2018. Wtedy też zlikwidowany ma być kontrast między istniejącą częścią deptaka a tą nową, która między ul. Kapucyńską a 3 Maja ma powstać do kwietnia 2017 r. podczas przebudowy pl. Litewskiego.

Na nowej części planowana jest nawierzchnia z granitu, nowe drzewka, jak też wbudowane w chodnik fontanny. Co jest w planie dla starej części? Architekt nie przewiduje tu wodotrysków, proponuje wymianę betonowej nawierzchni na taką z naturalnego kamienia, jak też zupełnie nowe słupy oświetleniowe.

Diabeł tkwi jednak w szczegółach i to o nich będzie można porozmawiać dziś z architektem. Szczegółem, który jak dotąd wzbudza największe emocje jest źródło światła.

W koncepcji wskazane są lampy ledowe, czego niektórzy się obawiają, jako negatywny przykład wskazując zimne światło lamp zamontowanych w otoczeniu Areny Lublin. – Nie słyszałem pozytywnej opinii co do tego oświetlenia. Każdy twierdzi, że te okolice nocą wyglądają bardzo smutno – pisze nasz Czytelnik. A Ratusz podkreśla, że ledowe lampy mogą też dawać światło barwy ciepłej.

Swoje propozycje ma też szef Rady Kultury Przestrzeni: – Można jeszcze zwęzić jezdnię ul. Królewskiej – proponuje Kamiński. W koncepcji zachowana jest obecna szerokość jezdni w ciągu ul. Lubartowskiej i Królewskiej, zlikwidowane zostają za to krawężniki, które byłyby zastąpione kamiennymi słupkami. Architekt przewidział tu i na całym pl. Łokietka nieco inny układ nawierzchni niż ten na dalszym odcinku deptaka, który byłby zbliżony do obecnego: środkiem ciemna kostka, po bokach jasne płyty.

Latarnie po obu stronach ulicy byłyby tylko między Ratuszem a ul. Świętoduską, dalej byłyby tylko z jednej strony, za to wysokie na 9 metrów. Naprzeciw nich posadzone byłyby nowe drzewka otoczone murkami służącymi jako ławki okładane egzotycznym drewnem.

– Po pierwszym spotkaniu mamy nadzieję, że wyjdzie z tego dobry projekt i mamy też wrażenie, że projektant dąży do jakości – ocenia Kamiński.

Poniedziałkowa prezentacja zacznie się w Ratuszu o godz. 17. Nie będzie to ostatnie spotkanie w sprawie deptaka, terminy kolejnych dopiero mają być ogłoszone.

9 metrów mają mieć nowe latarnie na deptaku

7 milionów złotych – na tyle szacuje miasto koszt przebudowy deptaka

17 godzina rozpoczęcia spotkania w Ratuszu

2018 w tym roku ma się zacząć przebudowa deptaka

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje deptak
Łukasz
sn
mig
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Łukasz
Łukasz (11 stycznia 2016 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Łał dzięki deptakowi będzie mi się żyło w Lublinie lepiej i komfortowo, dzięki temu podejmę decyzję o pozostaniu w tym mieście. Za zakłady pracy lepiej by się wzieli i poprawę infrastuktury drogowej np. Sowińskiego.

Rozwiń
sn
sn (11 stycznia 2016 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję zrobić na deptaku ruchomy chodnik,to bardzo wygodne rozwiązanie i będzie o nim słychać na całym świecie.Dobrym rozwiązaniem byłaby też stacja metra,no wiem,że metra nie ma w Lublinie,ale za to rozgłos na świat,że mamy takie dobre idee.Można też zrobić takie wielkie zadaszenie nad deptakiem co by na głowę nie padało i oczywiście szatnię aby ubrania oddawać.Ależ ja mam pomysłów masę!
Rozwiń
mig
mig (11 stycznia 2016 o 00:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mosty przede wszystkim ! Unii Lubelskiej, Mełgiewska, za chwilę pewnie też Żeglarska, wiadukt na Grygowej - nie wiecie, na co kasę wydawać ?

Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 00:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co pis prpoponuje? Bo wszystkie inwestycje sa za drogie i bez sensu. Zamiast pisac to za drogie napiszcie co trzeba zrobic. Miasto musi inwestowac zeby nie stac w miejscu. Stagnacja z czasow Pruszkowskuego to dramat.
Rozwiń
Gość
Gość (10 stycznia 2016 o 23:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na deptaku niezbędne jest nowe oświetlenie. To obecne wcale nie daje "romantycznego" klimatu. Sprawia jedynie, że nasze lubelskie miejsce spotkań jest niedoświetlone, a przez to niebezpieczne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!