piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Jak w szkołach leczą zęby uczniom? Lublin jest pod tym względem wyjątkowy

Dodano: 22 września 2017, 12:12

(fot. Dorota Awiorko / archiwum)

Aż 164 szkolne gabinety stomatologiczne na 2108 szkół w województwie lubelskim. To najlepszy wynik w kraju – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. To głównie zasługa Lublina, w którym takich gabinetów jest blisko 60.

Od początku września ze szkolnego gabinetu stomatologicznego mogą uczniowie podstawówki w podlubelskich Niemcach. Szkoła przeznaczyła na to pieniądze z własnego budżetu. – Doceniamy ogromną rolę profilaktyki dlatego chcieliśmy dać naszym uczniom dostęp do bezpłatnej opieki stomatologicznej – mówi Jerzy Wójcik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Niemcach. – Pierwsi pacjenci już zostali przyjęci.

Inspektorzy NIK wyliczyli, że w ubiegłym roku w Lubelskiem z zakontraktowanych przez NFZ świadczeń stomatologicznych w szkolnych gabinetach skorzystało 52 proc. uczniów do 18. roku życia. To jeden z najlepszych wyników w kraju.

– Lubelski NFZ w 2016 roku przeznaczył na takie świadczenia blisko 18 mln zł. Były one realizowane głównie w szkolnych gabinetach dentystycznych – mówi Edward Lis, dyrektor delegatury NIK w Lublinie.

Pieniądze na leczenie zębów uczniom wykłada też lubelski ratusz. – Rocznie miasto przeznacza na to około pół miliona złotych – podkreśla Katarzyna Durakiewicz, rzecznik delegatury NIK w Lublinie. I dodaje: Gmina Lublin jest pod tym względem wyjątkiem. Pozostałe gminy nie wspomagały szkół w takich działaniach. Dlatego w terenie jest gorszy dostęp do świadczeń w szkolnych gabinetach.

– Próchnica to coraz większy problem. Nieleczona może powodować nawet choroby mózgu i prowadzić do śmierci. W ubiegłym roku w Polsce próchnicę miało już 85 proc. dwunastolatków i 89 proc. siedmiolatków – wylicza dyrektor delegatury NIK w Lublinie.

Resort zdrowia planuje wykorzystać wyniki kontroli NIK przy opracowywaniu ustawy o medycynie szkolnej.

– Chodzi o wykorzystanie dobrych praktyk z województwa lubelskiego i reaktywację gabinetów w szkołach. Mają pójść za tym dodatkowe środki finansowe – zapowiada Lis.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Weteran
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 września 2017 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moje dziecko chodzi do drugiej klasy szkoły podstawowej i w zeszłym tygodniu dentystka zabierała dzieci i przeprowadzała przegląd dentystyczny. U mojego dziecka nie stwierdzono żadnych ubytków. Dziecko dwa dni po przeglądzie zaczęło się uskarżać na ból zęba. Poszliśmy do stomatologa, okazało się że są 4 zęby z próchnicą... jak był w takim razie przeprowadzany przegląd w szkole, że stomatolog nie widziała żadnego zepsutego ząbka?
Rozwiń
Gość
Gość (22 września 2017 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Kraśniku, w szkole był dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny, świetny personel i dobrze zorganizowana opieka stomatologiczna dla wszystkich uczniów. Aż kiedyś burmistrz z PO z pomocą dyr. szkoły wygonili to poza szkołe, zlikwidowali stołówkę szkolna (też dobrze wyposażoną), bo trzeba było wszystko doprowadzić do upadku. Jak w całej Polsce przemysł.
Rozwiń
Weteran
Weteran (22 września 2017 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gosc z 14 38 napisal; leczenie w szkolach to fikcja; Ciez sie bracie, ze zyjez teraza nie za komuny wtedy to byl prymityw; "leczenie" bez znieczulenia, nico wiekszy ubytek to odrazu usuniecia w mojej szkole sredniej i podstawowej nie bylo dentysty, byla tylko higienistka! Wystarczy tylko spojrzec a stan uzebienia dzsiejszych 50-60 latkow aby, dojsc do wniosku na jakim poziomie byla owczesna opieka dentystyczna.Normalnie ludziom w glowach sie przewraca od dzisiejszego dobrobytu!
Rozwiń
Gość
Gość (22 września 2017 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W szkołach nie leczą Używają słabego sprzęty i materiałów. Leczenie w szkole to fikcja.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!