Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2016 r.
15:17

Jaka przyszłość Portu Lotniczego Lublin. Powstanie konkurencja w Kielcach?

Autor: Zdjęcie autora toma
49 21 A A

Od 31 proc. w 2004 r. do 63 proc. w roku 2015 – tak w ostatnich latach zmieniał się udział regionalnych lotnisk w ruchu lotniczym w Polsce. W ubiegłym roku z ich usług skorzystało 19 mln podróżnych i według ekspertów ta liczba będzie rosnąć.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym przekonywali członkowie Związku Regionalnych Portów Lotniczych, którzy w ubiegłym tygodniu spotkali się w Lublinie. Mimo ciekawie zapowiadającej się przyszłości, ich zdaniem w Polsce nie ma już miejsca na nowe lotniska pasażerskie. Ambicje utworzenia nowego portu mają m.in. władze Kielc. Gdyby inwestycja powstała, mogłaby stanowić konkurencję dla Portu Lotniczego Lublin.

– Nakłady są niewspółmierne do ryzyka osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego, nawet w perspektywie dekady – twierdzi Artur Tomasik, prezes ZRPL. – W okolicach Lublina poprawia się infrastruktura drogowa, w związku z czym dotarcie do portu staje się coraz łatwiejsze, a obszar jego oddziaływania sięga coraz dalej. W rejonie Polski południowo-wschodniej można myśleć o nowym lotnisku, ale komunikacyjnym, których w naszym kraju z pewnością będzie przybywało, bo ruch małymi samolotami dopiero zaczyna się u nas rozwijać.

Co z tym milionem pasażerów?

29 listopada na lubelskim lotnisku świętowano obsłużenie milionowego pasażera. Tymczasem jak wyliczyli internauci, do okrągłej liczby odprawionych podróżnych trochę zabrakło. I rzeczywiście, zliczając statystyki publikowane co miesiąc na stronie portu wychodzi, że było ich 999 384. Skąd te rozbieżności?

– Te dane nie uwzględniają całego ruchu i są publikowane pierwszego dnia nowego miesiąca. Mamy dodatkowe operacje specjalne lub przekierowania, których nie dopisujemy do tych statystyk – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

Jako przykład podaje niedawny przylot i odlot samolotu z prezydentem Andrzejem Dudą, który w ubiegły poniedziałek gościł w Łęcznej. Wraz z głową państwa na pokładzie znalazło się ok. 20 osób.

Według danych przedstawionych przez rzecznika prasowego lubelskiego lotniska, szacowana liczba obsłużonych pasażerów 17 grudnia (czyli w czwarte urodziny portu) wyniesie ok. 1 mln. 13 tys. osób. 

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rz_master / 14 grudnia 2016 o 13:41
Za chwilę PAŻP zrobi remote tower i Lublin będzie zarządzany z Rzeszowa to się ruch odpowiednio ustawi...
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 10:18
Pod Hrubieszowem jest piękne miasteczko Grabowiec, tereny pod lotnisko by się znalazły. Może my też mamy lotnicze aspiracje!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 07:38
waldek wykosi konkuręcję.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 06:45
Lublin ma swoich stałych klientów a Kielce będzie miało swoich (?) klientów. Nie widzę różnicy w liczbie obsługiwanych klientów przez Świdnik nawet jak zbudują port lotniczy w Kielcach.
Avatar
Adam / 14 grudnia 2016 o 00:52
Jarubas sobie zażyczył to ma. Kto bogatemu zabroni...
Avatar
henryk / 13 grudnia 2016 o 23:44
Normalny obywatel lata ze swojego lotniska ,jeżeli jest patriotą lokalnym ,i chce rozwoju lotniska i regionu tak np. robą Włosi dodatkowo kupują produkty najpierw Regionalne .2 Jak to jest szanowni Polacy kupujemy w marketach zagranicznych IKE ,LIDL Netia czy inne markety a Opieke Emeryture chcemy od podatników z POLSKI
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 20:12
Ja np musze latac z Rzeszowa lub Modlina bo nie ma polaczenia do Bristolu
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 20:02
Wszystko dlatego że z Lublina są drogie bilety. Z Warszawy i z Bydgoszczy są dużo tańsze i dlatego z tamtych lotnisk latam
Avatar
Gucio / 13 grudnia 2016 o 19:16
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Największym zagrożeniem dla lotniska w Lublinie jest droga ekspresowa do Warszawy. Dzięki niej z centrum Lublina na Okęcie jadąc zgodnie z przepisami dojedzie się w 1h 25"". Jeśli do tego czasu nie rozwinie się siatka połączeń lotniczych z Lublina to później może być trudniej. ====== ====== jaka siatka ? Lufthansa bedzie latać ze świdnika do Warszawy ? człowieku , nie bredź ! to ekonomicznie nieopłacalne to za mała odległość na
rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 18:38
Nie no, niech sobie Kielec buduje lotnisko! Radom już wybudował... Jeszcze proponuję wybudować w Skarżysku, musowo w Włoszczowie, Tarnobrzegu, Częstochowie i Kędzierzynie-Koźlu. A co tam! Lotnisk jak dworców PKS!
Avatar
rz_master / 14 grudnia 2016 o 13:41
Za chwilę PAŻP zrobi remote tower i Lublin będzie zarządzany z Rzeszowa to się ruch odpowiednio ustawi...
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 10:18
Pod Hrubieszowem jest piękne miasteczko Grabowiec, tereny pod lotnisko by się znalazły. Może my też mamy lotnicze aspiracje!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 07:38
waldek wykosi konkuręcję.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 06:45
Lublin ma swoich stałych klientów a Kielce będzie miało swoich (?) klientów. Nie widzę różnicy w liczbie obsługiwanych klientów przez Świdnik nawet jak zbudują port lotniczy w Kielcach.
Avatar
Adam / 14 grudnia 2016 o 00:52
Jarubas sobie zażyczył to ma. Kto bogatemu zabroni...
Avatar
henryk / 13 grudnia 2016 o 23:44
Normalny obywatel lata ze swojego lotniska ,jeżeli jest patriotą lokalnym ,i chce rozwoju lotniska i regionu tak np. robą Włosi dodatkowo kupują produkty najpierw Regionalne .2 Jak to jest szanowni Polacy kupujemy w marketach zagranicznych IKE ,LIDL Netia czy inne markety a Opieke Emeryture chcemy od podatników z POLSKI
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 20:12
Ja np musze latac z Rzeszowa lub Modlina bo nie ma polaczenia do Bristolu
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 20:02
Wszystko dlatego że z Lublina są drogie bilety. Z Warszawy i z Bydgoszczy są dużo tańsze i dlatego z tamtych lotnisk latam
Avatar
Gucio / 13 grudnia 2016 o 19:16
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Największym zagrożeniem dla lotniska w Lublinie jest droga ekspresowa do Warszawy. Dzięki niej z centrum Lublina na Okęcie jadąc zgodnie z przepisami dojedzie się w 1h 25"". Jeśli do tego czasu nie rozwinie się siatka połączeń lotniczych z Lublina to później może być trudniej. ====== ====== jaka siatka ? Lufthansa bedzie latać ze świdnika do Warszawy ? człowieku , nie bredź ! to ekonomicznie nieopłacalne to za mała odległość na
rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 18:38
Nie no, niech sobie Kielec buduje lotnisko! Radom już wybudował... Jeszcze proponuję wybudować w Skarżysku, musowo w Włoszczowie, Tarnobrzegu, Częstochowie i Kędzierzynie-Koźlu. A co tam! Lotnisk jak dworców PKS!
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin
25 maja 2018, 19:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 4 0

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 13 5

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 2 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 54 6

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech?

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech? 0 1

Rozmowa z Maciejem Łastowieckim, właścicielem firmy iOPIEKA, która oferuje legalne zatrudnienie dla opiekunów i opiekunek osób starszych głównie na terenie Niemiec.

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu 1 0

Chełmska Biblioteka Publiczna chce się zgłosić do bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Dotychczasowy rekord to 3071 czytelników.

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 2 1

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 6

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 36 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Puławy: Nowe pracownie dla szkół