poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Jaki będzie budżet woj. lubelskiego i na co pójdą pieniądze? PiS ostro krytykuje

Dodano: 30 grudnia 2015, 18:43

Dzisiejsza sesja sejmiku (Fot. Maciej Kaczanowski)
Dzisiejsza sesja sejmiku (Fot. Maciej Kaczanowski)

Radni sejmiku uchwalili w środę budżet województwa lubelskiego na 2016 rok. Mimo sprzeciwu PiS projekt został przyjęty głosami koalicji PO-PSL

Przyszłoroczne dochody województwa wyniosą 1 mld 61 mln zł, a wydatki szacowane są na kwotę 1 mld 83 mln zł. – Planowany deficyt to 22 mln zł. Tak małego jeszcze nie było – podkreśla Elżbieta Mocior, skarbnik województwa lubelskiego.

Ponad pół miliarda wyniosą wydatki na inwestycje. To prawie o połowę mniej, niż w roku 2015. Głównym powodem jest to, że województwo nie może jeszcze korzystać z funduszy unijnych na lata 2014-2020. Ponad 315 mln zł pochłonie rozbudowa dróg. Najwięcej, bo 55 mln zostanie przeznaczonych na remont fragmentu drogi wojewódzkiej nr 835 pomiędzy Wysokiem a Piotrkowem. 27 mln to planowane nakłady na budowę dojazdu z drogi wojewódzkiej nr 747 do węzła Konopnica na powstającej zachodniej obwodnicy Lublina. W planach jest też m.in. remont mostu na Wieprzu w Trawnikach, czy wzmocnienie starej przeprawy na Wiśle w Puławach. Prawie 4 mln zł mają zostać przeznaczone na opracowanie dokumentacji budowy obwodnicy Nałęczowa, która ma ruszyć w 2018 roku.

Opozycja na przyszłorocznym budżecie nie zostawia jednak suchej nitki. - Będąc jednym z najbiedniejszych regionów potrzebujemy rewolucji, a serwuje nam się to, co do tej pory.

Symbolem tego budżetu będzie droga Lublin-Biłgoraj. Do tego mamy zadłużenie na poziomie 800 mln zł, które trzeba spłacić do 2026 roku. A wkrótce skończą się fundusze unijne i tak dobrze już nie będzie – mówi w imieniu klubu radnych PiS Grzegorz Muszyński.

Zupełnie inaczej budżet na rok 2016 postrzegają radni rządzącej regionem koalicji. – Można go uznać za bardzo dobry. Skupia się na tym, co przed nami i daje szansę dobrego rozwoju – mówi Grzegorz Kapusta, przewodniczący klubu radnych PSL. – Wszystkie dane wskazują, że jest to budżet proinwestycyjny, prorozwojowy i przygotowujący do tego, by dobrze wykorzystać środki unijne – wtóruje Krzysztof Bojarski, szef klubu PO.

Ostatecznie projekt uchwały budżetowej został przyjęty. „Za” głosowało 20 radnych PO i PSL. Przeciw było 12 obecnych na sali w trakcie głosowania członków klubu PiS.

- To budżet kontynuacji i rozwoju. Dużo pieniędzy jest przeznaczone na służbę zdrowia, drogi, ale też na kulturę i pomoc społeczną. Ale w związku z uruchomieniem funduszy unijnych na lata 2014-2020 prawdziwego boomu inwestycyjnego możemy spodziewać się w 2017 roku - podkreśla wicemarszałek województwa Krzysztof Grabczuk (PO).

Gość
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 stycznia 2016 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIECH SIĘ WYTŁUMACZY PO=PSL !!!!!!! CYT"Ponad pół miliarda wyniosą wydatki na inwestycje. To prawie o połowę mniej, niż w roku 2015. Głównym powodem jest to, że województwo nie może jeszcze korzystać z funduszy unijnych na lata 2014-2020."
Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2015 o 07:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Remontowana będzie droga wojewódzka o największym natężeniu ruchu w regionie przekraczającym natężenie na większości dróg krajowych....to chyba dobrze!!! Remont tej drogi przy granicy Lublina natomiast już nie ma sensu..trzeba wybudować nową trasę omijającą tereny zabudowane Czerniejowa , Mętowa itp.
Rozwiń
Gość
Gość (30 grudnia 2015 o 23:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

mam wrażenie że woj. lubelskie to tylko byłe z prze reformy

Słusznie i prawidłowo...

Rozwiń
Gość
Gość (30 grudnia 2015 o 23:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lubelskie musi się rozwijać oprócz dróg wojewódzkich - mam nadzieję że GDDKiA ruszy S19 nie tylko w kierunku Kraśnika, ale również na Lubartów, Białystok
Rozwiń
Gość
Gość (30 grudnia 2015 o 23:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słabo to wygląda - za dużo na drobnice
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!