Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 marca 2015 r.
17:09
Edytuj ten wpis

Jednak nie wystrzelają lisów w Lublinie. Prezydent zabronił

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 24 A A

Prawdziwą burzę wywołała nasza piątkowa publikacja, w której ujawniliśmy, że Urząd Miasta chce strzelać do lisów na terenie Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W taki sposób miejscy urzędnicy zamierzali ograniczyć populację tych zwierząt. Tłumaczyli, że dostają sporo sygnałów od mieszkańców zaniepokojonych obecnością lisów i bojących się o swoje dzieci.

- Na początku przyszłego tygodnia wyślemy do ministra środowiska prośbę o zgodę na odstrzał lisów na terenie miasta - zapowiadał na naszych łamach Wiesław Piątkowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. Tłumaczył, że chodzi o odstępstwo od zakazu strzelania do zwierząt w niewielkiej odległości od zabudowań.

Co ważne, plany takiej akcji pojawiły się mimo tego, że w Lublinie nie zanotowano ani jednego przypadku zaatakowania człowieka przez lisy. W oficjalnych danych mowa tylko o jednym pokąsanym psie.

Na zapowiedzi Ratusza od razu zareagowali internauci. Na popularnym portalu społecznościowym Facebook ktoś założył profil przeciwników takiego odstrzału. Strona ta bardzo szybko zdobywała sympatyków, około godz. 17 "lubiło ją” już przeszło 650 użytkowników portalu.
Protesty nie będą już konieczne, akcję zablokował prezydent miasta, który o pomyśle na odstrzał lisów dowiedział się z naszej publikacji. - Prezydent zażądał wyjaśnień od Wydziału Ochrony Środowiska. Po ich uzyskaniu polecił zastosowanie łagodniejszej formy poradzenia sobie z lisami - informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. - Odstrzał byłby zbyt drastycznym sposobem - dodaje.

Krzyżanowska podkreśla, że zamiast strzelać do lisów miasto będzie je odławiać. Taką próbę samorząd podjął jesienią ubiegłego roku w Ogrodzie Saskim, ale okazała się nieskuteczna.

Według szacunków na terenie Lublina żyje około 30 lisich rodzin. Straż Miejska, która najczęściej odbiera sygnały o wizytach tych zwierząt również potwierdza, że interwencje dotyczą tylko obecności lisów, a nie ma zgłoszeń o jakichkolwiek atakach z ich strony.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Aga / 28 września 2015 o 22:29
Dziś wieczorem lis wyskoczył mi prosto pod nogi z krzaków zatrzymał sie skulil uszy miał postawę jak do ataku zbliżał sie powoli a ja w nogi on za mną jak ja sie wystraszyłam samochodów sie przestraszył było to na organowej szok
Avatar
Tom / 16 marca 2015 o 21:13

..przypominam, że lis żywi sie także gryzoniami..miasto Lublin jest szczęśliwym posiadaczem tropicieli szczurów.. :)

Avatar
zoo / 16 marca 2015 o 09:23

Bardzo się ucieszyłam czytając ten artykuł. Ciekawe tylko, co będą robić z tymi lisami po ich odłowieniu? Wypuszczą w lesie, czy zabiją? W artykule nie ma nic na ten temat, martwi mnie to. Mam wrażenie że arykuł zręcznie pomija najważnieszą kwestię... :(

Avatar
anna / 15 marca 2015 o 13:27

Franco to miej pretensje do myśliwych,którzy je mordują, bo lisy jedzą na wolności głównie małe gryzonie geniuszu:/

Avatar
Beata / 15 marca 2015 o 13:19

W ciągu ostatniego 1,5 roku widziałam lisy w różnych częściach Lublina - przy ZUS, na Głębokiej, na miasteczku akademickim, przy ul. Pana Balcera. Nigdy nie widziałam, żeby robiły coś złego. Boją się ludzi. Pewnie są głodne i szukają pożywienia. Ale żeby od razu je wystrzelać??? Może do głodnych, bezdomnych też strzelajmy? W końcu różnie się zachowują a bywają też "pod wpływem" i wtedy są nachalni i pewnie moga być niebezpieczni.

Avatar
Tes / 15 marca 2015 o 12:26

Czy którykolwiek kretyn od "strzelać strzelać i jeszcze raz strzelać" uświadomia sobie, że to oznacza panoszenie się myśliwych PO PARKU? Po parku po którym chodzą ludzie z dziećmi, z psami? Chcecie żeby wam strzelano nad głową? Żeby "przypadkiem" zastrzelono psa? (takich przypadków są naprawdę dziesiątki). A może należy czasowo zamykać park żeby ci z bronią mogli się pobawić? Świetny pomysł, taki bezpieczny i dający swobodę w poruszaniu się po mieście. Nie dociera do was że tu nie chodzi o bycie miękkim, miłośc do lisków, blablabla, tylko o nie wpuszczenie morderców z bronią do przestrzeni użytkowanej przez ludzi??? Sposobów na ograniczenie populacji lisów innych niż kulki latające po parku jest naprawdę sporo. Głupota ludzi którzy nie rozumieją że zagrożenia niesione przez obecność myśliwych są NIEPORÓWNYWALNE do zagrożeń niesionych przez lisy jest obezwładniająca.

Czy którykolwiek kretyn od "strzelać strzelać i jeszcze raz strzelać" uświadomia sobie, że to oznacza panoszenie się myśliwych PO PARKU? Po parku po którym chodzą ludzie z dziećmi, z psami? Chcecie żeby wam strzelano nad głową? Żeby "przypadkiem" zastrzelono psa? (takich przypadków są naprawdę dziesiątki). A może należy czasowo zamykać park żeby ci z bronią mogli się pobawić? Świetny pomysł, taki bezpieczny i dający swobodę w poruszaniu się po mieście. Nie dociera do was że tu nie chodzi o bycie miękkim, miłośc do lisków, blablabla, tylko... rozwiń

Avatar
adam / 15 marca 2015 o 10:33

Powino się w pień wystrzelac w mieście wszystkie lisy. Co to kurwa znaczy " Co ważne, plany takiej akcji pojawiły się mimo tego, że w Lublinie nie zanotowano ani jednego przypadku zaatakowania człowieka przez lisy. W oficjalnych danych mowa tylko o jednym pokąsanym psie." To musi dojść do tragedi żeby je wytępić. Dlaczego łapie się pijanych kierowców choć nie zrobili wypadku. Pewne sprawy trzeba załatwiać profilaktycznie zanim dojdzie do tragedii. Banda bezmyślnych łbów pojebanych na punkcie ochrony zwierzątke. Strzelać, strzelać i jeszcze raz strzelać.

Powino się w pień wystrzelac w mieście wszystkie lisy. Co to kurwa znaczy " Co ważne, plany takiej akcji pojawiły się mimo tego, że w Lublinie nie zanotowano ani jednego przypadku zaatakowania człowieka przez lisy. W oficjalnych danych mowa tylko o jednym pokąsanym psie." To musi dojść do tragedi żeby je wytępić. Dlaczego łapie się pijanych kierowców choć nie zrobili wypadku. Pewne sprawy trzeba załatwiać profilaktycznie zanim dojdzie do tragedii. Banda bezmyślnych łbów pojebanych na punkcie ochrony zwierzątke. Strzelać, strzelać i jeszcz... rozwiń

Avatar
Gość / 15 marca 2015 o 10:25

Oby ciebie w głowę ugryzł. Fobie na temat lisów-morderców, podobnie jak inne urojone strachy, można leczyć. Można się też nauczyć pisać po polsku. Zawsze warto próbować.

Miejsce lisów jest w lesie. To że pojawiają się w mieście świadczy o tym że jest ich za dużo. Prezydent jest miękka faja i tyle. Oby nie doszło do żadnej tragedii przez sentymentalne pizdy.

Avatar
Franco / 14 marca 2015 o 08:17

Gdzie odłowione liski będą trafiać? Do naturalnego środowiska gdzie jest już ich nadmiar? Jeżeli tak dalej pójdzie to nie będzie bażantów, kuropatw, przepiórek, zajęcy, chomików i wielu innych mniejszych zwierząt tylko same lisy.

Avatar
stefan / 14 marca 2015 o 08:06

12 marca  2015 r o  godz  3 rano spacerował lis krokowskim przedmieścim zgubiłem go  przy murku z  kwiatami.pozdrawiam

Avatar
Aga / 28 września 2015 o 22:29
Dziś wieczorem lis wyskoczył mi prosto pod nogi z krzaków zatrzymał sie skulil uszy miał postawę jak do ataku zbliżał sie powoli a ja w nogi on za mną jak ja sie wystraszyłam samochodów sie przestraszył było to na organowej szok
Avatar
Tom / 16 marca 2015 o 21:13

..przypominam, że lis żywi sie także gryzoniami..miasto Lublin jest szczęśliwym posiadaczem tropicieli szczurów.. :)

Avatar
zoo / 16 marca 2015 o 09:23

Bardzo się ucieszyłam czytając ten artykuł. Ciekawe tylko, co będą robić z tymi lisami po ich odłowieniu? Wypuszczą w lesie, czy zabiją? W artykule nie ma nic na ten temat, martwi mnie to. Mam wrażenie że arykuł zręcznie pomija najważnieszą kwestię... :(

Avatar
anna / 15 marca 2015 o 13:27

Franco to miej pretensje do myśliwych,którzy je mordują, bo lisy jedzą na wolności głównie małe gryzonie geniuszu:/

Avatar
Beata / 15 marca 2015 o 13:19

W ciągu ostatniego 1,5 roku widziałam lisy w różnych częściach Lublina - przy ZUS, na Głębokiej, na miasteczku akademickim, przy ul. Pana Balcera. Nigdy nie widziałam, żeby robiły coś złego. Boją się ludzi. Pewnie są głodne i szukają pożywienia. Ale żeby od razu je wystrzelać??? Może do głodnych, bezdomnych też strzelajmy? W końcu różnie się zachowują a bywają też "pod wpływem" i wtedy są nachalni i pewnie moga być niebezpieczni.

Avatar
Tes / 15 marca 2015 o 12:26

Czy którykolwiek kretyn od "strzelać strzelać i jeszcze raz strzelać" uświadomia sobie, że to oznacza panoszenie się myśliwych PO PARKU? Po parku po którym chodzą ludzie z dziećmi, z psami? Chcecie żeby wam strzelano nad głową? Żeby "przypadkiem" zastrzelono psa? (takich przypadków są naprawdę dziesiątki). A może należy czasowo zamykać park żeby ci z bronią mogli się pobawić? Świetny pomysł, taki bezpieczny i dający swobodę w poruszaniu się po mieście. Nie dociera do was że tu nie chodzi o bycie miękkim, miłośc do lisków, blablabla, tylko o nie wpuszczenie morderców z bronią do przestrzeni użytkowanej przez ludzi??? Sposobów na ograniczenie populacji lisów innych niż kulki latające po parku jest naprawdę sporo. Głupota ludzi którzy nie rozumieją że zagrożenia niesione przez obecność myśliwych są NIEPORÓWNYWALNE do zagrożeń niesionych przez lisy jest obezwładniająca.

Czy którykolwiek kretyn od "strzelać strzelać i jeszcze raz strzelać" uświadomia sobie, że to oznacza panoszenie się myśliwych PO PARKU? Po parku po którym chodzą ludzie z dziećmi, z psami? Chcecie żeby wam strzelano nad głową? Żeby "przypadkiem" zastrzelono psa? (takich przypadków są naprawdę dziesiątki). A może należy czasowo zamykać park żeby ci z bronią mogli się pobawić? Świetny pomysł, taki bezpieczny i dający swobodę w poruszaniu się po mieście. Nie dociera do was że tu nie chodzi o bycie miękkim, miłośc do lisków, blablabla, tylko... rozwiń

Avatar
adam / 15 marca 2015 o 10:33

Powino się w pień wystrzelac w mieście wszystkie lisy. Co to kurwa znaczy " Co ważne, plany takiej akcji pojawiły się mimo tego, że w Lublinie nie zanotowano ani jednego przypadku zaatakowania człowieka przez lisy. W oficjalnych danych mowa tylko o jednym pokąsanym psie." To musi dojść do tragedi żeby je wytępić. Dlaczego łapie się pijanych kierowców choć nie zrobili wypadku. Pewne sprawy trzeba załatwiać profilaktycznie zanim dojdzie do tragedii. Banda bezmyślnych łbów pojebanych na punkcie ochrony zwierzątke. Strzelać, strzelać i jeszcze raz strzelać.

Powino się w pień wystrzelac w mieście wszystkie lisy. Co to kurwa znaczy " Co ważne, plany takiej akcji pojawiły się mimo tego, że w Lublinie nie zanotowano ani jednego przypadku zaatakowania człowieka przez lisy. W oficjalnych danych mowa tylko o jednym pokąsanym psie." To musi dojść do tragedi żeby je wytępić. Dlaczego łapie się pijanych kierowców choć nie zrobili wypadku. Pewne sprawy trzeba załatwiać profilaktycznie zanim dojdzie do tragedii. Banda bezmyślnych łbów pojebanych na punkcie ochrony zwierzątke. Strzelać, strzelać i jeszcz... rozwiń

Avatar
Gość / 15 marca 2015 o 10:25

Oby ciebie w głowę ugryzł. Fobie na temat lisów-morderców, podobnie jak inne urojone strachy, można leczyć. Można się też nauczyć pisać po polsku. Zawsze warto próbować.

Miejsce lisów jest w lesie. To że pojawiają się w mieście świadczy o tym że jest ich za dużo. Prezydent jest miękka faja i tyle. Oby nie doszło do żadnej tragedii przez sentymentalne pizdy.

Avatar
Franco / 14 marca 2015 o 08:17

Gdzie odłowione liski będą trafiać? Do naturalnego środowiska gdzie jest już ich nadmiar? Jeżeli tak dalej pójdzie to nie będzie bażantów, kuropatw, przepiórek, zajęcy, chomików i wielu innych mniejszych zwierząt tylko same lisy.

Avatar
stefan / 14 marca 2015 o 08:06

12 marca  2015 r o  godz  3 rano spacerował lis krokowskim przedmieścim zgubiłem go  przy murku z  kwiatami.pozdrawiam

Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 12

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 85 44

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 367 25

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 1

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 215 46

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 17

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 16

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!