poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Joanna Mucha broni gabinetów stomatologicznych w szkołach

Dodano: 2 czerwca 2016, 19:03

Proponowane przez rząd zmiany doprowadzą do zamykania szkolnych gabinetów stomatologicznych – twierdzi posłanka Joanna Mucha
Proponowane przez rząd zmiany doprowadzą do zamykania szkolnych gabinetów stomatologicznych – twierdzi posłanka Joanna Mucha

Stomatolodzy boją się, że szkolne gabinety będą zamykane. Chodzi o proponowane przez rząd zmiany do ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Premiowane mają być duże ośrodki, głównie akademickie.

– Przy ocenie ofert wysoko ma być punktowane m.in. posiadanie aparatu RTG. Premiowana ma być także kompleksowość świadczeń, np. realizacja zabiegów w znieczuleniu ogólnym, świadczeń z zakresu ortodoncji czy przyjmowanie pacjentów w soboty – wyliczała na wczorajszej konferencji prasowej posłanka Joanna Mucha (PO). – Takie warunki są kompletnie nieadekwatne do działalności szkolnych gabinetów. W szkole nie realizuje się takich świadczeń.

Jak podkreślała posłanka Mucha, doprowadzi to do centralizacji usług stomatologicznych, bo większość kontraktów zostanie zawarta z wysokospecjalistycznymi ośrodkami.

– Efektem będą dłuższe kolejki do kilku dużych ośrodków i ograniczony dostęp do świadczeń stomatologicznych dla dzieci – stwierdziła Mucha. – W związku z brakiem kontraktów gabinety będą zamykane.

Na proponowane zmiany narzekają też szkolni stomatolodzy. – Z wykazu kryteriów wyboru ofert usunięte zostały punkty za lokalizację gabinetu na terenie szkoły. A dzięki temu gabinety przetrwały – mówi Agnieszka Surdyka, stomatolog z IX LO w Lublinie. – W Lublinie działa aż 75 szkolnych gabinetów, to ewenement na skalę kraju. Mamy jednak obawy, że w związku z proponowanymi zmianami nie utrzymamy takiego potencjału.

– Co ciekawe, przy kontraktowaniu nie ma punktów za świadczenia profilaktyczne, a przecież na tym właśnie opiera się nasza działalność. Dzięki profilaktyce w większości przypadków nie ma konieczności leczenia inwazyjnego – zaznacza Teresa Buchajczyk, stomatolog z Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie.

Projekt nowelizacji ustawy ma teraz trafić do Sejmu.

Czytaj więcej o: Lublin szkoła edukacja Joanna Mucha
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 czerwca 2016 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mucha,Mucha , a może coś na inny temat . Nowy tydzień pisał o K.Siczku i o nieistniejącym projekcie i dyrektorze tego projektu.Nie znam ciągu dalszego ??? A jestem ciekawa
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2016 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poproszę lupę. Nie widzę pracowitego Tułajawa, który broni gab. stomatologiczne
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2016 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Połowa jadu do PO to osoba Ławniczaka. Spotka go los taki jak Michała Kamińskiego. Brak ks Juraka pozbawi do startu do Rady Miasta. Żałosny dwulicowy ,Fałsz
Rozwiń
g
g (3 czerwca 2016 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na jakiej podstawie twierdzisz,że w szkolne gabinety nie jest przygotowane do leczenia? Czy znasz dokładnie wymagania NFZ i Sanepidu? Czy jesteś fachowcem w ocenie jakości leczenia i przestrzegania odpowiednich procedur?
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2016 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIECH TA "PANI" ZAJMIE SIĘ SWOIMI SYNAMI NIE GACHEM - a gabinety zostawi zamieszkałym w Lublinie !!!!!!!!!.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!