poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Juwenalia 2015: Studenci ustalili trasę korowodu. Jak pójdą?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2015, 11:15
Autor: Dominik Smaga

Studenckie samorządy dogadały się z miastem w sprawie trasy korowodu, który 6 maja ma przejść przez centrum Lublina. Wcześniej urzędnicy nie chcieli się zgodzić, by studenci szli ul. Sowińskiego. Później zmienili zdanie i zgodzili się, by pochód zajął część ulicy.

Początkowo studenci chcieli z pl. Litewskiego przejść Krakowskim Przedmieściem, Racławickimi, ul. Sowińskiego, Głęboką i Nadbystrzycką do terenów zielonych za Politechniką Lubelską. Na to nie zgodził się miejski Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego.

– Ta trasa jest nie do przyjęcia – podkreślał Jerzy Ostrowski, dyrektor wydziału. Tłumaczył, że ul. Sowińskiego to ważna arteria, a przejście przez nią korowodu skutkowałoby paraliżem wielu innych ulic. Podpowiadał inną marszrutę: od pl.. Litewskiego do KUL bez zmian, potem skręt w lewo w ul. Łopacińskiego, a następnie Akademicką i Raabego. Właśnie tak studenci maszerowali przed rokiem. – Na trasę przez ul. Sowińskiego zgody nie będzie – zastrzegał Ostrowski.

Ale na tej konkretnej ulicy zależało samorządowi studentów UMCS, który chciał, aby korowód przeszedł obok rektoratu tej uczelni. Ostatecznie samorząd dopiął swego i uzgodnił z Urzędem Miasta kompromisową trasę. Na wysokości KUL pochód ma skręcić w lewo w ul. Łopacińskiego, później w prawo w Radziszewskiego, potem przez Sowińskiego dotrze do Głębokiej, a dalej proponowaną wcześniej drogą dotrze za Politechnikę Lubelską.
– Mamy już telefoniczne potwierdzenie, uzupełniamy dokumenty – mówi Piotr Widomski ze studenckiego samorządu UMCS.

Co takiego się zmieniło, że urzędnicy zmienili zdanie co do tego, czy przejście przez ul. Sowińskiego przysporzy problemów kierowcom? – Korowód pójdzie o godzinę później, na Sowińskiego dotrze po godzinie 19, a wtedy nie ma już takiego natężenia ruchu – twierdzi Ostrowski. I sięga po jeszcze jeden argument. – Studenci nie będą szli całą ulicą, ale tylko jej krótkim odcinkiem.

Uzgodnienie trasy z odpowiedzialnym za bezpieczeństwo wydziałem Urzędu Miasta otwiera studentom drogę do uzyskania w Zarządzie Dróg i Mostów pozwolenia na "wykorzystanie dróg w sposób szczególny”.

Cała impreza ma się zacząć po godz. 18, kiedy to przed Ratuszem studenci odbiorą symboliczne klucze do miasta od prezydenta Lublina. Korowód organizują samorządy studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!