piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

KOD idzie na policję, bo „Solidarność” zagłuszała ich przemówieniem Jaruzelskiego

Dodano: 14 grudnia 2016, 17:27
Autor: toma

W czwartek działacze Komitetu Obrony Demokracji zamierzają złożyć zawiadomienie przeciwko NSZZ „Solidarność” o zakłócanie wtorkowej manifestacji w ramach Strajku Obywatelskiego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W trakcie pikiety przy ul. Królewskiej z okien biur zajmowanych przez związkowców puszczano przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym ogłaszał wprowadzenie stanu wojennego.

– Nikt się nas o nic nie pytał i nie informował, że chce manifestować przed naszą siedzibą. My co roku organizujemy dzień pamięci ofiar stanu wojennego i zawsze emitujemy to nagranie, to są cykliczne działania – twierdzi Marian Król, szef lubelskiej „Solidarności”. – Niech składają doniesienie. Dla mnie porównywalne z przestępstwem jest to, że ci ludzie w tym dniu urządzili sobie hucpę – dodaje.

Działacze KOD podkreślają, że manifestacja była zorganizowana legalnie, a jej celem było nie tylko protestowanie przeciwko rządom PiS, ale też oddanie hołdu ofiarom komunistycznej dyktatury. W pikiecie wzięło udział ok. 1000 osób.

>>>

Poniżej pełna treść oświadczenia lubelskiego Komitetu Obrony Demokracji:

Oświadczenie w sprawie zakłócania demonstracji Strajku Obywatelskiego

Strajk Obywatelski zorganizowany w dniu 13.12.16 r. w Lublinie, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zgromadził na Pl. Łokietka w Lublinie ponad 1000 osób chcących oddać hołd ofiarom komunistycznej dyktatury oraz zaprotestować przeciwko działaniom rządu dewastującym nasze prawo i demokrację. Był to pokojowy protest przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem. Stwierdzamy jednak z przykrością, że naszą manifestację zakłócano w sposób niegodny i obrażający zgromadzonych.

Z otwartego okna siedziby NZZS Solidarność, przez cały czas trwania zgromadzenia, odtwarzano przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego. Pamiętając rolę, jaką odegrał ten człowiek w historii Polski, uznaliśmy to za bezprecedensowy akt zakłócania naszego protestu, uwłaczający  godności wszystkich zgromadzonych. Szczególnie przykro nam było, że obrażało to naszych gości Barbarę Szubert i Andrzeja Sokołowskiego. Przypomnijmy, że Barbara Szubert była najdłużej internowaną w stanie wojennym kobietą w Polsce a Andrzej Sokołowski to współorganizator pierwszych strajków w WSK Świdnik. Można stwierdzić, że są to ludzie, od których zaczęła się walka o wolną i demokratyczną Polskę, ponieważ byli uczestnikami i twórcami pierwszego zrywu nieposłuszeństwa społecznego, prowadzącego do powstania wolnych związków zawodowych.

Te naganne zachowania świadczą o tym, że NSZZ pogubił się w swoich ideach, a z wielkiej Solidarności lat osiemdziesiątych pozostała tylko nazwa i logo. Dla nas wniosek jest tylko jeden. Współczesna Solidarność przekazując takie komunistyczne przesłania utożsamia się z twarzą Wojciecha Jaruzelskiego i jego metodami tłamszenia opozycji.

Mimo kierowanych przez prowadzącego manifestację próśb o zaprzestanie zagłuszania przemawiających, nie zrezygnowano nawet z tej praktyki podczas śpiewania przez zgromadzonych Hymnu Państwowego, tym samym pokazano lekceważący stosunek do naszych największych symboli narodowych. Między innymi, i z tego powodu, opierając się na art. 52 ,$1 pkt 1.a. Kodeksu Wykroczeń, składamy zawiadomienie o tym incydencie na Policji. Chcemy żeby osoby odpowiedzialne za te oburzający występek poniosły wszelkie konsekwencje przewidziane przez polski wymiar sprawiedliwości.

Mamy niezbywalne prawo wyrażać swój szacunek do rocznic i świąt narodowych, więc żadna instytucja czy też związek nie może go nas pozbawiać. Braliśmy udział w Rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych, oddawaliśmy hołd ludziom Solidarności. Zawsze godnie i z przynależnym im szacunkiem. Teraz chcieliśmy, oprócz upominania się o poszanowanie naszej demokracji i praw obywatelskich, upamiętnić tragiczne wydarzenia, które zapoczątkowały powstanie wolnej Polski i oddać hołd ofiarom stanu wojennego, ale ludzie NZZS uznali, że tylko oni, wierni partii rządzącej, mają prawo być ich właścicielami i dysponentami historii.. Na to się nie zgadzamy.

Bartosz Sierpniowski

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Muchy gnojne bzykają nad łajnem kijowskim ,uregulujcie muchy gnojne alimenty za to łajno i kupcie zęby Kasprzakowi
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta manifestacja to obciach
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie było łatwo: z przodu zagłuszały nas głośniki pisosolidarności a z tyłu narodowcy od Mariana Kowalskiego. Ale nie daliśmy się! Manifestacja była bardzo udana, a pisosolidarność zagłuszając bohaterów stanu wojennego, internowanych i szykanowanych tylko się skompromitowała.
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cay Lublin - zatęchła prowincja. Niektórzy nie potrafią zrozumieć, że każdy może mieć własne poglądy i należy je uszanować. Świetnie, że otwarta już obwodnica i można będzie ten ciemnogród omijać szerokim łukiem.
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 07:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kodziarze to kapowanie mają we krwi ?No cóż ,jaki ojciec taki syn.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!