Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 sierpnia 2017 r.
18:00

Komunikacyjna rewolucja na Czechowie. Dojadą tu trolejbusy. Ile to będzie kosztowało?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
117 6 A A
Nowa pętla ma przejąć rolę tej działającej dzisiaj przy ul. Paderewskiego.
Nowa pętla ma przejąć rolę tej działającej dzisiaj przy ul. Paderewskiego. (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Co najmniej 37 mln złotych może kosztować doprowadzenie trolejbusów na Czechów oraz związane z tym inwestycje drogowe, w tym przebudowa ul. Choiny i budowa nowej pętli komunikacji miejskiej. W środę otwarto oferty w przetargu na tę dużą inwestycję

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komunikacyjna rewolucja na Czechowie będzie się składać z kilku części, a skierowanie tam trolejbusów jest tylko jedną z nich. Inną, równie dużą, jest przebudowa ul. Choiny od skrzyżowania z ul. Zelwerowicza do granicy Lublina. Droga stanie się dwupasmówką, z obu stron pobiegną chodniki i ścieżki rowerowe, pod drogą wybudowana zostanie nowa sieć wodociągowa i kanalizacyjna, zaś na końcu ul. Choiny, przy granicy Lublina powstanie pętla komunikacji miejskiej.

Nowa pętla ma przejąć rolę tej działającej dzisiaj przy ul. Paderewskiego (na zdjęciu). Będzie wyposażona w toalety dla pasażerów i kierowców oraz parkingi dla samochodów i rowerów. – Dla samochodów będą dwa place mające po 27 miejsc, dla rowerów 100 miejsc przy 50 stojakach – wylicza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Projekt obejmuje również samoobsługową stację naprawy rowerów i przygotowanie miejsca do ewentualnego montażu stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Właśnie do tej pętli dojeżdżać mają trolejbusy, którym wybudowana zostanie nowa trakcja. Będzie ona przedłużeniem tej kończącej się dzisiaj obok szpitala dziecięcego. Trakcja pobiegnie nad ul. Chodźki, skręci w lewo w al. Smorawińskiego, potem skręci w prawo w ul. Szeligowskiego, a dalej zawiśnie nad ul. Choiny. Wstępnie mowa o wydłużeniu tras linii 156 i 160.

Pasażerowie komunikacji miejskiej dostaną też m.in. wyświetlacze pokazujące czas pozostały do odjazdu. Takie tablice przewidziano na siedmiu przystankach: Skrzypcowa 02, Żywnego 02, Śliwińskiego 02, Młodej Polski 02, Żelazowej Woli 02, Chodźki - szpital 01, Chodźki - szpital 02. Ponadto zamontowane mają być nowe wiaty przystankowe i to z oświetleniem zasilanym przez akumulatory ładowane panelami słonecznymi. Akumulatory muszą zapewnić prąd przez co najmniej 10 godzin po zmroku.

Przedłużenie trakcji będzie się wiązało z nowym wyprofilowaniem skrzyżowania ul. Chodźki i al. Smorawińskiego, gdzie powstać ma wydzielony pas ruchu do skrętu w prawo. Przebudowa czeka też skrzyżowanie ul. Szeligowskiego i Czapskiego, gdzie wydzielone będą przejazdy rowerowe. Z kolei na uczęszczanym przejściu dla pieszych przez ul. Choiny na wysokości ul. Śliwińskiego zaplanowano sygnalizację świetlną.

Wszystko to ma być gotowe do końca czerwca 2019 r. Taki termin zadeklarowała każda z czterech firm, które stanęły do miejskiego przetargu na wykonanie inwestycji. Trzy z nich mieszczą się w zarezerwowanej przez miasto kwocie 51 mln zł, co oznacza, że miastu nie powinno zabraknąć funduszy.

Oferty chętnych firm otwarto wczoraj. Najtańszą złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów z ceną 37,4 mln zł, warszawska spółka Skanska chce wziąć zlecenie za 43,7 mln zł, zaś pruszkowski Strabag za niecałe 43,9 mln. Natomiast zbyt droga oferta złożona przez konsorcjum warszawskiej spółki Trakcja PRKiI z litewską firmą AB Kauni Tiltai przekroczyła budżet o jedyne 88 tys. zł.

Teraz miasto ma wybrać zwycięską ofertę, a później przetarg musi być jeszcze, ze względu na skalę zlecenia, sprawdzony przez Urząd Zamówień Publicznych. – Zatem realnie rzecz ujmując zadanie będzie można rozpocząć pod koniec roku – ocenia Kieliszek.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
GośćX / 24 sierpnia 2017 o 10:28
Niech najpierw Urząd Miasta dojdzie do porozumienia z mieszkańcami os. Choiny i ul. Jurajskiej odnośnie zaprojektowanego wjazdu i braku uwzględnienia ekranów, a później dopiero ogłasza przetarg, bo czerwiec 2019 wydaje się nierealny w tej sytuacji.
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 09:56
Super pomysł, pozdrawiam wszystkich PiSowskich oportunistów, którzy wiedzą tyle ile zjedzą!
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 09:35
Won z trajtkami z Lublina!!!! Po co psuć krajobraz tymi drutami w dobie autobusów elektrycznych....?????
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 07:49
Idiotyzm, że aż boli!! Rozumiem, budowa nowej pętli, remonty ulic ale wywalać kasę na te trolejbusy to aż zęby bolą! Mały dług ma Lublin, za dużo kasy macie? Nie ma innych potrzeb? Srolejbusy, ktoś ma jakis fetysz
Avatar
Wsi / 23 sierpnia 2017 o 22:07
A po co w ogóle trolejbusy??? Miasto powinno stawiać na autobusy elektryczne, nie ma dodatkowego kosztu budowy trakcji i zmian układu ulic. 
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2017 o 18:20
Nie jest to konieczne aby wydłużać z Chodźki linię 160, bo na Czechów z Abramowickiej jedzie 17 a od Kunickiego dołącza jeszcze 29, obie jeżdżą co 15 minut. Warto natomiast rozważyć wydłużenie trasy linii 154, mieszkańcy Czechowa mieliby szybkie połączenie z Tarasami Zamkowymi i ogólnie ta linia bardziej zyskałaby na znaczeniu.
Avatar
GośćX / 24 sierpnia 2017 o 10:28
Niech najpierw Urząd Miasta dojdzie do porozumienia z mieszkańcami os. Choiny i ul. Jurajskiej odnośnie zaprojektowanego wjazdu i braku uwzględnienia ekranów, a później dopiero ogłasza przetarg, bo czerwiec 2019 wydaje się nierealny w tej sytuacji.
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 09:56
Super pomysł, pozdrawiam wszystkich PiSowskich oportunistów, którzy wiedzą tyle ile zjedzą!
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 09:35
Won z trajtkami z Lublina!!!! Po co psuć krajobraz tymi drutami w dobie autobusów elektrycznych....?????
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 07:49
Idiotyzm, że aż boli!! Rozumiem, budowa nowej pętli, remonty ulic ale wywalać kasę na te trolejbusy to aż zęby bolą! Mały dług ma Lublin, za dużo kasy macie? Nie ma innych potrzeb? Srolejbusy, ktoś ma jakis fetysz
Avatar
Wsi / 23 sierpnia 2017 o 22:07
A po co w ogóle trolejbusy??? Miasto powinno stawiać na autobusy elektryczne, nie ma dodatkowego kosztu budowy trakcji i zmian układu ulic. 
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2017 o 18:20
Nie jest to konieczne aby wydłużać z Chodźki linię 160, bo na Czechów z Abramowickiej jedzie 17 a od Kunickiego dołącza jeszcze 29, obie jeżdżą co 15 minut. Warto natomiast rozważyć wydłużenie trasy linii 154, mieszkańcy Czechowa mieliby szybkie połączenie z Tarasami Zamkowymi i ogólnie ta linia bardziej zyskałaby na znaczeniu.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 10

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 13 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 109 8

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 6

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 17 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!