Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 sierpnia 2015 r.
6:45

Koniec z ekranami? Lubelscy naukowcy badają inne sposoby na hałas drogowy

0 13 A A

Jak zmniejszyć hałas na drogach? – Niekoniecznie ekranami akustycznymi – przekonuje dr inż. Janusz Bohatkiewicz z Politechniki Lubelskiej. Uczelnia dostanie pieniądze na badania, które mają pomóc w rozwiązaniu tego problemu, a przyszłym roku uruchomi nową specjalizację

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyskusja na temat wyeliminowania hałasu drogowego trwa w naszym kraju od kilku lat. Głównie skupia się na tym, czy warto budować ekrany akustycznie czy też nie. To najłatwiejsze rozwiązanie, ale dość kosztowne i negatywnie wpływający na estetykę.

– Ekrany są drogie zarówno w budowie, jak i w utrzymaniu, a często też niemożliwe do zastosowania w warunkach miejskich – mówi inż. Janusz Bohatkiewicz z Politechniki Lubelskiej.

Naukowiec podkreśla, że są inne, o wiele tańsze i skuteczniejsze sposoby na radzenie sobie z hałasem. Z takich rozwiązań korzystają już inne kraje europejskie.

– Klucz do sukcesu tkwi w tym, by upłynnić jazdę, bo na hałas największy wpływ ma prędkość i płynność jazdy – tłumaczy naukowiec.

Największym wyzwaniem są miasta, gdzie zmniejszenie natężenia ruchu jest trudne.

– Ale nie niemożliwe. Warto przekonywać mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego i rowerów. Efekty dają też systemy zarządzania ruchem, które uspokajają ruch. Z kolei w przypadku tras tranzytowych sprawdzają się tzw. ciche nawierzchnie – mówi Bohatkiewicz.

Nad eliminacją hałasu drogowego pracują największe ośrodki naukowe w kraju. M.in. na badania w tym kierunku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczyły 40 mln zł (pula na wszystkich 15 projektów). Dofinansowanie dostanie m.in. projekt „Ochrona przed hałasem drogowym”, w którym udział biorą politechniki z Krakowa, Wrocławia, Lublina i Instytut Badawczy Dróg i Mostów.

– Będziemy badać na różnych drogach, co można zrobić, by było ciszej. W efekcie stworzymy zalecenia praktyczne dla zarządcy dróg – tłumaczy Bohatkiewicz.

Konsorcjum zajmie się różnymi zadaniami. Naukowcy z Lublina będą m.in. badali właściwości nawierzchni czy wpływ stanu dróg na hałas. Mają pracować m.in. na drogach woj. lubelskiego.

W tej chwili trwają ostatnie formalności dotyczące przyznania dotacji lubelskim naukowcom. Umowa ma być podpisana we wrześniu, a prace badawcze potrwają dwa lata. Konsorcjum dostanie na nie około 2 mln zł.

W przyszłym roku Politechnika Lubelska zacznie też szkolić studentów z zagadnień wpływu ruchu drogowego na środowisko. – Dostaliśmy pieniądze z Funduszu Norweskiego na uruchomienie specjalności inżynieria w budownictwie komunikacyjnym – dodaje Bochatkiewicz.

Masową budowę ekranów skrytykowała w ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy wytknęli, że w wielu miejscach są one kompletnie niepotrzebne i tylko zwiększyły koszty budowy dróg.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 20:55
Ja mieszkam przy obwodnicy Lublina ok 70m. Są ekrany które psują wygląd całej okolicy bo i tak jak. Ktoś wali ściągaczem bez tłumika powyżej 120!+...to i te ekrany dają tyle co umarłemu kadzidło.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 16:17
Wszystkim mądralom protestującym przeciwko ekranom akustycznym proponuję przynajmniej 1-miesięcze zamieszkanie obok ruchliwej drogi, albo niech postoją sobie przy obwodnicy z pół dnia. Nioech wyprowadzą dzieci na zabawę, nierch otworzą okno - np. w bloku przy ul. Sikorskiego. MĄDRALE - jak problem ich nie dotyczy!!!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 12:33
Ale nowość ogłosił naukowiec???Tę mądrośc to każdy logicznie myślący człowiek zna,ale nikt o nioą nie pyta,bo złodzieje chcą na każdym odcinku jak najwięcej zarobić,od projektanta począwszy/liczy się % od wartości drogi/.Płynność ruchu to podstawa,łącznie ze zmniejszeniem liczby wypadków.Aż się prosi zmienić oznakowanie dróg i zlikwidować malowidła na jezdni,które ograniczają płynność jazdy,a co za tym idzie i bezpieczeństwo! Oj zdrowa dyktatura na 5 lat jest konieczna!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 11:42

No tak, bo lepiej zbudować nowe pomniki za kilka baniek, zamiast prowadzić badania naukowe i przybić piątkę z talibami. Bo to mniej więcej ten sam poziom mentalny u niektóych...

dokładnie, najlepiej oddać na Watykan.

Zbudowali drogi których i tak nie ma za wiele,a teraz będą namawiać mieszkańców do przesiadania się na rowery i autobusy? Natomiast prędkość jak wszędzie ograniczą do pięćdziesięciu i po problemie? A "naukowcy" wezmą za to dwie "bańki". Tylko ja sie pytam,po co w takim razie było budować te drogi? Kocham ten kraj. Bareja miałby jeszcze wiekszy ubaw niż kiedyś.

Jesteśmy takim narodem, który gdyby mógł to by samochodem na 4 piętro wjechał. Poczytaj trochę, jak jest w krajach bardziej rozwiniętych, gdzie ludzie szanują swoje zdrowie i innych.
Jesteśmy takim narodem, który gdyby mógł to by samochodem na 4 piętro wjechał. Poczytaj trochę, jak jest w krajach bardziej rozwiniętych, gdzie ludzie szanują swoje zdrowie i innych. rozwiń
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 11:20
Zbudowali drogi których i tak nie ma za wiele,a teraz będą namawiać mieszkańców do przesiadania się na rowery i autobusy? Natomiast prędkość jak wszędzie ograniczą do pięćdziesięciu i po problemie? A "naukowcy" wezmą za to dwie "bańki". Tylko ja sie pytam,po co w takim razie było budować te drogi? Kocham ten kraj. Bareja miałby jeszcze wiekszy ubaw niż kiedyś.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 10:03
Te ekrany są słabe
Avatar
marcin / 6 sierpnia 2015 o 09:48
wszyscy chyba wiedzą że większość tych profesorów to banda pajacy dojacych kase z naszych podatków dla siebie
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 09:43
i kolejne 2 miliony w błoto,co za poj...bny kraj,naukowcy będą badc haha ha
Avatar
jeleń / 6 sierpnia 2015 o 09:13

No tak, bo lepiej zbudować nowe pomniki za kilka baniek, zamiast prowadzić badania naukowe i przybić piątkę z talibami. Bo to mniej więcej ten sam poziom mentalny u niektóych...

Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 09:05
Miliony, projekty, projekty, miliony.... Pozdrowienia dla profesorów Nazimka i Wendekera.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 20:55
Ja mieszkam przy obwodnicy Lublina ok 70m. Są ekrany które psują wygląd całej okolicy bo i tak jak. Ktoś wali ściągaczem bez tłumika powyżej 120!+...to i te ekrany dają tyle co umarłemu kadzidło.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 16:17
Wszystkim mądralom protestującym przeciwko ekranom akustycznym proponuję przynajmniej 1-miesięcze zamieszkanie obok ruchliwej drogi, albo niech postoją sobie przy obwodnicy z pół dnia. Nioech wyprowadzą dzieci na zabawę, nierch otworzą okno - np. w bloku przy ul. Sikorskiego. MĄDRALE - jak problem ich nie dotyczy!!!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 12:33
Ale nowość ogłosił naukowiec???Tę mądrośc to każdy logicznie myślący człowiek zna,ale nikt o nioą nie pyta,bo złodzieje chcą na każdym odcinku jak najwięcej zarobić,od projektanta począwszy/liczy się % od wartości drogi/.Płynność ruchu to podstawa,łącznie ze zmniejszeniem liczby wypadków.Aż się prosi zmienić oznakowanie dróg i zlikwidować malowidła na jezdni,które ograniczają płynność jazdy,a co za tym idzie i bezpieczeństwo! Oj zdrowa dyktatura na 5 lat jest konieczna!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 11:42

No tak, bo lepiej zbudować nowe pomniki za kilka baniek, zamiast prowadzić badania naukowe i przybić piątkę z talibami. Bo to mniej więcej ten sam poziom mentalny u niektóych...

dokładnie, najlepiej oddać na Watykan.

Zbudowali drogi których i tak nie ma za wiele,a teraz będą namawiać mieszkańców do przesiadania się na rowery i autobusy? Natomiast prędkość jak wszędzie ograniczą do pięćdziesięciu i po problemie? A "naukowcy" wezmą za to dwie "bańki". Tylko ja sie pytam,po co w takim razie było budować te drogi? Kocham ten kraj. Bareja miałby jeszcze wiekszy ubaw niż kiedyś.

Jesteśmy takim narodem, który gdyby mógł to by samochodem na 4 piętro wjechał. Poczytaj trochę, jak jest w krajach bardziej rozwiniętych, gdzie ludzie szanują swoje zdrowie i innych.
Jesteśmy takim narodem, który gdyby mógł to by samochodem na 4 piętro wjechał. Poczytaj trochę, jak jest w krajach bardziej rozwiniętych, gdzie ludzie szanują swoje zdrowie i innych. rozwiń
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 11:20
Zbudowali drogi których i tak nie ma za wiele,a teraz będą namawiać mieszkańców do przesiadania się na rowery i autobusy? Natomiast prędkość jak wszędzie ograniczą do pięćdziesięciu i po problemie? A "naukowcy" wezmą za to dwie "bańki". Tylko ja sie pytam,po co w takim razie było budować te drogi? Kocham ten kraj. Bareja miałby jeszcze wiekszy ubaw niż kiedyś.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 10:03
Te ekrany są słabe
Avatar
marcin / 6 sierpnia 2015 o 09:48
wszyscy chyba wiedzą że większość tych profesorów to banda pajacy dojacych kase z naszych podatków dla siebie
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 09:43
i kolejne 2 miliony w błoto,co za poj...bny kraj,naukowcy będą badc haha ha
Avatar
jeleń / 6 sierpnia 2015 o 09:13

No tak, bo lepiej zbudować nowe pomniki za kilka baniek, zamiast prowadzić badania naukowe i przybić piątkę z talibami. Bo to mniej więcej ten sam poziom mentalny u niektóych...

Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 09:05
Miliony, projekty, projekty, miliony.... Pozdrowienia dla profesorów Nazimka i Wendekera.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 2 8

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 2

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 8

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 74 5

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 6 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 1 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 13 27

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria