Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 stycznia 2017 r.
6:53

Księża policzyli wiernych. Mieszkańcy których miast w Lubelskiem są najbardziej religijni?

45 27 A A

Specjalne msze dla rodzin z dziećmi, wydajne ogrzewanie, dużo miejsca w ławkach – to wszystko wpływa na to, że podczas mszy kościół nie świeci pustkami. – Ale na to, że w każdej rodzinie ktoś wyemigrował za pracą już wpływu nie mamy – komentują duchowni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiernych uczestniczących we mszach i przystępujących do komunii Kościół liczy od ponad 30 lat. Najnowsze dane dotyczące religijności Polaków – za 2015 r. – Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wczoraj.

„W roku 2015 w stosunku do roku poprzedniego dominicantes (liczba uczestniczących we mszy św.-red.) dla Polski wzrósł nieznacznie z 39,1 proc. do 39,8 proc., zaś communicantes (liczba przyjmujących komunię) wzrósł z 16,3 proc. do 17 proc.” – czytamy w komunikacie.

Archidiecezja lubelska nie odbiega od średniej krajowej: 39,4 proc. dominicantes i 20 proc. communicantes. – Utrzymujemy się w środkowej strefie – stwierdza ks. dr Stanisław Sieczka w Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej. Jak zauważa, wskaźniki te w ciągu ostatnich lat niewiele się zmieniają. – Nie ma też zasadniczej różnicy jeśli chodzi o liczbę osób uczestniczących w niedzielnej liturgii w miastach i w małych miejscowościach. Tak jak to było jeszcze kilka lat temu – dodaje duchowny.

Mieszkańcy których miast są najbardziej religijni? – Najwięcej osób uczestniczy w mszy świętej w Lubartowie i Kraśniku – mówi ks. Sieczka. – Na drugim biegunie są parafie w powiatach krasnostawskim i chełmskim.

– Moim zdaniem na tę kraśnicką religijność wpływ ma kilka czynników – komentuje ks. Jerzy Zamorski, dziekan dekanatu kraśnickiego, proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Kraśniku. – Kraśnik to miasto gdzie zawsze było bardzo dużo powołań kapłańskich i zakonnych. Przed wojną wszystkie uroczystości patriotyczne miały wymiar religijny. Podobnie jest teraz. Większości państwowych uroczystości towarzyszy msza święta. Myślę, że też nie bez znaczenia jest komfort świątyni. To, czy jest ona ogrzewana, czy jest duża liczba ławek.

Są też parafie, gdzie wiernych ubywa. – Ta liczba 6 tys. 900 wiernych w naszej parafii (jak podaje kuria-red.) naprawdę taka nie jest – przyznaje ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Lublinie. – Na terenie parafii jest dużo pustostanów m.in. na ul. Lubartowskiej. Poza tym jest bardzo dużo studentów z zagranicy, którzy do kościoła nie chodzą. Mieszkania w nowych blokach przy ul. Unickiej w ok. 80 proc. są wynajęte właśnie zagranicznym studentom.

Wielu parafian wyjechało też za granicę. – Chodząc „po kolędzie” praktycznie w każdym domu jest obecny temat emigracji. Wyjeżdżają przede wszystkim młodzi ludzie – dodaje ks. Kawałko. – Spadek udzielanych ślubów i chrztów jest ok. 10 procentowy.

Przeor lubelskich ojców Dominikanów o. Grzegorz Kluz przyznaje zaś, że trafionym pomysłem okazały się msze adresowane do rodzin z małymi dziećmi.

– Zaczęliśmy je organizować pod koniec 2008 r. – mówi o. Kluz. – To odpowiedź na potrzeby dorosłych, którzy zwracali nam uwagę, że nie chodzą do kościoła, bo nie mają co zrobić z małymi dziećmi, albo że jak są w kościele to ta ruchliwość dzieci niektórym przeszkadza.

Kościół w liczbach

Diecezje

tarnowska – 70,5 proc. (dominicantes), 24,8 proc. (communicantes)
rzeszowska – 64,3 proc. (dominicantes), 18,6 proc. (communicantes)
krakowska - 52,2 proc. (dominicantes), 19,2 proc. (communicantes)
zamojsko-lubaczowska – 45,2 (dominicantes), 22 proc. (communicantes)
lubelska – 39,4 proc. (dominicantes), 20 proc. (communicantes)
szczecińsko-kamieńska – 26 proc. (dominicantes), 11,9 proc. (communicantes)

Liczba katolików 

lubelska – 1 059 287
zamojsko-lubaczowska – 458 215
Liczba udzielonych sakramentów
lubelska: chrzest 10 681, bierzmowanie – 9 962, I komunia – 9 996, małżeństwo – 4 421
zamojsko-lubaczowska: chrzest - 4 566, bierzmowanie – 4 778, I komunia – 4 133, małżeństwo – 2 142

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 16:41
+1
Mogliby ponumerować hostie albo wprowadzić hostie ścisłego zarachowania to byłoby dokładnie wiadomo ile osób przyjmuje. Niestety samo przyjmowanie komunii nie jest jednoznaczne z religijnością. Dostępny jest cały projekt badania religijności i jest tam o wiele więcej kategorii niż uczestnictwo w rytuałach. Kościół jednak wie jakie pytania zadawać i komu, żeby dobrze wyszło. Socjolog.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 13:36
+1
uwaga do poprzedniego wpisu - ortografia, ortografia, ortografia...
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 08:26
+1
Organizujecie marsz solidarności z muzułmanami, mówicie o tolerancji, ale jak ktoś wspomina o Kościele Katolickim to mówicie, że to jest zło i tylko ludzi nadciągają na kasę. Wstyd proszę państwa
Avatar
asdf / 5 stycznia 2017 o 08:20
+1
Słysząc to co teraz się w Polsce dzieje, zaprezentowane wyniki i tak są bardzo dobre. Pozdrawiam użytkownika, mówiącego o "korycie czarnej mafii". Przypominam, że w naszym kochanym kraju mamy wolność wyznania i jak się Ci nie podoba to do kościoła możesz nie chodzić, ale Katolików zostaw w spokoju. Niestety, musisz uszanować wolę innych.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 08:14
+1
* - uwzględniono ateistów z kod, zsl, sld, po
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 08:06
+1
A gdzie Godziszów z 99,9 procent katolików i poddanych wielebnego Kaczeńskiego.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 07:25
+1
Koryto się czarnej mafii kurczy?
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 22:25
A no wydawało się mi że to ja gościłem wielebnego który przyszedł do mojego domu z wizytą duszpasterską ale to mi się tylko wydawało. Ten potraktował mnie i żonę -wiem jak kogo ? zwracał się do nas bezosobowo, tak spod czoła żeby nie rzec spode łba . Zastanawiałem się co zawiniliśmy wobec takiej postawy duchownego, przyzwyczailiśmy się z żoną że jak mamy coś do kogoś to najnormalniej temu komuś o tym mówimy. Mówi się Bóg w dom gość w dom - miałem wrażenie że jak ten ksiądz wszedł do naszego domu to Pan Bóg na tę chwilę wyszedł.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 20:30
Nie dawajcie im pieniędzy, lepiej kupcie coś dzieciom.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 16:54
Brawo Krasnystaw!!!! (y) Oby tak dalej! W dobrą stronę idziemy!
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 22:25
A no wydawało się mi że to ja gościłem wielebnego który przyszedł do mojego domu z wizytą duszpasterską ale to mi się tylko wydawało. Ten potraktował mnie i żonę -wiem jak kogo ? zwracał się do nas bezosobowo, tak spod czoła żeby nie rzec spode łba . Zastanawiałem się co zawiniliśmy wobec takiej postawy duchownego, przyzwyczailiśmy się z żoną że jak mamy coś do kogoś to najnormalniej temu komuś o tym mówimy. Mówi się Bóg w dom gość w dom - miałem wrażenie że jak ten ksiądz wszedł do naszego domu to Pan Bóg na tę chwilę wyszedł.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 20:30
Nie dawajcie im pieniędzy, lepiej kupcie coś dzieciom.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 16:54
Brawo Krasnystaw!!!! (y) Oby tak dalej! W dobrą stronę idziemy!
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 16:41
+1
Mogliby ponumerować hostie albo wprowadzić hostie ścisłego zarachowania to byłoby dokładnie wiadomo ile osób przyjmuje. Niestety samo przyjmowanie komunii nie jest jednoznaczne z religijnością. Dostępny jest cały projekt badania religijności i jest tam o wiele więcej kategorii niż uczestnictwo w rytuałach. Kościół jednak wie jakie pytania zadawać i komu, żeby dobrze wyszło. Socjolog.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 13:36
+1
uwaga do poprzedniego wpisu - ortografia, ortografia, ortografia...
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 13:17
-1
Biedne kodziarstwo szaleje z zazdrości, że wierni wspierają Kościół zamiast wspierać Mateusza Kijowskiego lub wydanie podręcznika historii dla dzieci wg. płk.Mazguły.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 12:27
******
Avatar
LSM / 5 stycznia 2017 o 11:47
W statystyki kościelne nie wierzę. Trudno oczekiwać obiektywizmu od kogoś, kto ma bezpośredni interes w tym, by wykazać jak najbardziej korzystny dla siebie wynik. Ponadto brak mi tu informacji o metodologii prowadzenia tych "badań".
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 5 stycznia 2017 o 11:43
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
Henryk / 5 stycznia 2017 o 11:09
W rzeczywiśtości liczba katolików jest mniejsza pewnie o połowę. Ludzie chrzczą dzieci dzieci, posyłają je na lekcje religii i ubierają choinkę na Boże Narodzenie bo tak nakazuje tradycja, bo rodzicie, bo sąsiedzi. Już teraz formalnie liczba chrztów spada. Do 3 roku życia chrzczonych jest około 80% dzieci co oznacza, że formalnie co 5 dziecko już nie przynależy do kk (dla porównania wśród osób powyżej 65 roku życia odsetek ochrzczonych w kościele rzymskokatolickim wynosi 95%). Duży wpływ pewnie ma na to emigracja i stykanie się przez Polaków z różnymi trendami obecnymi na zachodzie.
W rzeczywiśtości liczba katolików jest mniejsza pewnie o połowę. Ludzie chrzczą dzieci dzieci, posyłają je na lekcje religii i ubierają choinkę na Boże Narodzenie bo tak nakazuje tradycja, bo rodzicie, bo sąsiedzi. Już teraz formalnie liczba chrztów spada. Do 3 roku życia chrzczonych jest około 80% dzieci co oznacza, że formalnie co 5 dziecko już nie przynależy do kk (dla porównania wśród osób powyżej 65 roku życia odsetek ochrzczonych w kościele rzymskokatolickim wynosi 95%). Duży wpływ pewnie ma na to emigracja i stykanie się przez Polaków... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 3 1

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 3 0

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 21 15

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 16 5

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 202 22

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 1

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 14 24

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!