poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Kto wywiezie nasze śmieci? Ratusz nie może ogłosić nowego przetargu

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Choć z końcem roku wygasną zawarte przez miasto umowy na wywóz śmieci od mieszkańców, to Ratusz wciąż nie może ogłosić nowego przetargu. Wszystko przez to, że nie wiadomo czego trzeba będzie wymagać od firm odbierających śmieci

Wszystko przez to, że nad zmianami w systemie odbioru odpadów pracuje jeszcze parlament. Kilka dni temu Sejm uchwalił nowelizację "ustawy śmieciowej”, która trafiła teraz do dalszych prac w Senacie. A od tego jak ostatecznie zmieni się prawo będzie zależeć to, czego miasto będzie mogło żądać w nowym przetargu na wywóz odpadów komunalnych, a czego wręcz będzie musiało wymagać. - Czekamy na to, jaki będzie ostateczny kształt ustawy - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Do tej pory posłowie określili m.in. minimalną częstotliwość odbioru śmieci, a to również od niej zależą koszty świadczenia takich usług i tym samym ceny, które dadzą w przetargu firmy wywożące odpady. Sejm zdecydował, że od kwietnia do października zmieszane odpady powinny być odbierane nie rzadziej niż raz w tygodniu z zabudowy wielorodzinnej i co najmniej raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych.

Wpływ na miejski przetarg ma również inna zasada uchwalona przez Sejm, która mówi, że miasto powinno mieć osobną umowę na odbiór śmieci od mieszkańców, a osobną na ich zagospodarowanie w tzw. regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Chyba, że samorząd ma własną instalację. Lublin jej nie posiada, dlatego będzie zobowiązany do zorganizowania przetargu na zagospodarowanie śmieci.

Sejm uchwalił też maksymalne stawki opłaty śmieciowej. Gdyby według ustalonego przez posłów mechanizmu stawki obliczać teraz, to maksymalna możliwa opłata za wywóz śmieci segregowanych z gospodarstwa domowego wyniosłaby 71,6 zł. Lubelskie stawki mieszczą się w tym limicie. Najwyższa z nich to 50 zł.

Czy czekając na decyzje w Sejmie miasto zdąży zawrzeć nowe umowy przed wygaśnięciem tych obowiązujących, które stracą ważność z końcem roku? Gdyby miasto nie zdążyło, wtedy nie miałby kto odbierać odpadów od mieszkańców. - Nie ma takiego ryzyka - zapewnia Żuk. Przyznaje jednak, że możliwe jest ogłoszenie przetargu na krótkoterminowe świadczenie usług wywozu śmieci. Później ogłoszony byłby drugi, docelowy przetarg według nowych zasad.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin śmieci
raki
Butelka
Krzysztof
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

raki
raki (21 października 2014 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tzn. KOm-eko i Sita nie mogą się dogadać co do stawek z ratuszem ?? Bo ten przetarg to będzie kolejna fikcja...

jesteś upośledzony? jak mogą się dogadywać skoro:

nie wiadomo czego trzeba będzie wymagać od firm odbierających śmieci

Rozwiń
Butelka
Butelka (21 października 2014 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tzn. KOm-eko i Sita nie mogą się dogadać co do stawek z ratuszem ?? Bo ten przetarg to będzie kolejna fikcja...

Rozwiń
Krzysztof
Krzysztof (21 października 2014 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może zlikwidować monopol i pozwolić ludziom podpisywać indywidualne umowy? Mamy wolny rynek i wolną konkurencję? buahhahaha!!!!

Rozwiń
anka
anka (21 października 2014 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co za kretynizmy. Do czasu wejścia nowych zmian obowiązują aktualne przepisy, więc w czym problem? A jak nowe przepisy w ogóle nie wejdą? Swoją drogą to czas, abyśmy to my podpisywali umowy z odbiorcami. W końcu jako podatnicy mamy obowiązek płacenia podatków, ale do zawierania umów zostaliśmy przez państwo ubezwłasnowolnieni, a wszystko po to, abyśmy płacili więcej.

Rozwiń
ero
ero (21 października 2014 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Lublinie stawki za wywoz śmieci są jednymi z najwyzszych w Polsce. 

dawno nie czytałem większego kłamstwa, to co napisałeś nie ma nic wspólnego z rzeczywistością

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!