Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2017 r.
19:18

Lubelscy sędziowie kontra Zbigniew Ziobro. Oburzeni sposobem odwołania wiceprezesa sądu

86 64 A A

Lubelscy sędziowie sprzeciwiają się działaniom Zbigniewa Ziobry, który bez uzasadnienia odwołał wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nie będą też akceptować narzucania nowych kandydatów przez resort sprawiedliwości. W poniedziałek prezes lubelskiej apelacji spotka się w tej sprawie z ministrem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja od odwołaniu sędziego Cezarego Wójcika, wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie zapadła 9 listopada. Dzień później do sądu dotarł faks ze stosowną informacją. Poprzedził go telefon z działu kadr resortu sprawiedliwości. Przesłane pismo nie zawierało żadnych przyczyn, przemawiających za natychmiastowym odwołaniem wiceprezesa. W związku z tym sędziowie lubelskiej apelacji postanowili oficjalnie wyrazić swoje oburzenie.

– Zebranie sędziów Sądu Apelacyjnego w Lublinie wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań Ministra Sprawiedliwości, polegających na odwoływaniu w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów sądów różnych szczebli, bez uzasadnienia podjętych decyzji – czytamy w specjalnej uchwale, przyjętej przez sędziów. –Działanie to godzi w zasadę jawności życia publicznego i transparentności podejmowanych decyzji personalnych, których motywy powinny być znane nie tylko środowisku sędziowskiemu, ale przede wszystkim opinii publicznej – dodają sędziowie.

Zwracają również uwagę, że arbitralność i forma przekazania decyzji o odwołaniu naruszają dobre obyczaje. Są również oznaką lekceważenia całej władzy sądowniczej.

Sędziowie dobrze ocenili pracę odwołanego Cezarego Wójcika.

– Wiceprezes został odwołany bez podania powodu, co oznacza, że nie było wobec niego merytorycznych zastrzeżeń – mówi Barbara Du Château, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie. – Skoro tak, powstaje pytanie, czy został odwołany dlatego, że powołał go poprzedni minister? Rodzą się takie obawy.

W przyjętej uchwale sędziowie wyrazili "stanowczy sprzeciw” wobec wszelkich prób narzucenia konkretnego kandydata na stanowisko wiceprezesa sądu przez Ministra Sprawiedliwości. Czy były takie naciski?

– Nie jestem upoważniona do wypowiadania się w tej sprawie – ucina sędzia Du Château.

W poniedziałek prezes Sądu Apelacyjnego spotka się ze Zbigniewem Ziobrą. Przedstawi mu swojego kandydata na nowego zastępcę.

– Liczymy, że ta kandydatura zostanie zaakceptowana przez ministra – dodaje Barbara Du Château. – Zgodnie z procedurami, to prezes wskazuje kandydata na swojego zastępcę.

Rzecznik nie zdradza, kto miałby zastąpić poprzedniego wiceprezesa. Sędzia Cezary Wójcik został powołany na swoje stanowisko z początkiem 2015 roku. Specjalizował się w sprawach karnych. Minister odwołał go przed upływem połowy kadencji.

Komentarze 64

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 18:50
+1
Od Kiedy PiS Objął Władzę - To odwołanie - FAKSEM w piątek po południu Stało się FAKTEM
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 15:29
+1
Kochani Rodacy! Partia rządząca łamiąc zasadę Trójpodziału Władzy przejmuje Władzę Sądowniczą. Jak już uzależni lub spacyfikuje Sądy będzie mogła w świetle prawa, które sama ustanowi, robić wszystko co tylko przyśni się Panu Naczelnikowi z Żoliborza. Oczywiście będziemy mogli zmienić ją w wyborach, ale nie ma pewności: 1. czy takie wybory się odbędą,2. czy mając tak silną pozycję nie spacyfikuje opozycji, 3. a jeśli w końcu zrobi jak zapowiada "porządek z mediami " zakrzyczy Polaków swoją propagandą, którą już dzisiaj możemy doświadczać w mediach publicznych. A jeśli ktoś sądzi, że mając całą władzę PiS zrobią porządek w Polsce, to bardzo się myli, bowiem: "każda władza deprymuje, a władza absolutna deprymuje absolutnie".
Kochani Rodacy! Partia rządząca łamiąc zasadę Trójpodziału Władzy przejmuje Władzę Sądowniczą. Jak już uzależni lub spacyfikuje Sądy będzie mogła w świetle prawa, które sama ustanowi, robić wszystko co tylko przyśni się Panu Naczelnikowi z Żoliborza. Oczywiście będziemy mogli zmienić ją w wyborach, ale nie ma pewności: 1. czy takie wybory się odbędą,2. czy mając tak silną pozycję nie spacyfikuje opozycji, 3. a jeśli w końcu zrobi jak zapowiada "porządek z mediami " zakrzyczy Polaków swoją propagandą, którą już dzisiaj możemy doświa... rozwiń
Avatar
Wolność kocham i rozumiem / 18 listopada 2017 o 11:04
+1
Przyklaskujący działaniom obecnej jedyniesłusznej władzy, zaślepieni nienawiścią do "komunistów", nie widzą, że tworzy się nowa pissokomuna! Tylko kolory zmieniły się!
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 10:29
+1
Ziobro zostanie teraz Panem jedynie sprawiedliwym, za pomocą swoich podwładnych będzie oskarżał kogo uzna za stosowne i sądził w sposób jaki uzna za stosowne. Teraz już mu się nie wywinie żaden lekarzyna, ani inna lewacka "ździra". Gdzy przejmą kontrolę nad sądami, spacyfikowanie niezależnych mediów będzie tylko kwestią czasu. Potem tylko ustawienie odpowiednie ordynacji wyborczej i będziemy mieć Demokrację w odmianie tej z PRLu. Zrobią w Polsce PiS-owski porządek i Jarosław będzie mógł rządzić niepodzielnie ile będzie chciał i jak długo będzie chciał. Może to są czarne wizje, a może nie są.
Ziobro zostanie teraz Panem jedynie sprawiedliwym, za pomocą swoich podwładnych będzie oskarżał kogo uzna za stosowne i sądził w sposób jaki uzna za stosowne. Teraz już mu się nie wywinie żaden lekarzyna, ani inna lewacka "ździra". Gdzy przejmą kontrolę nad sądami, spacyfikowanie niezależnych mediów będzie tylko kwestią czasu. Potem tylko ustawienie odpowiednie ordynacji wyborczej i będziemy mieć Demokrację w odmianie tej z PRLu. Zrobią w Polsce PiS-owski porządek i Jarosław będzie mógł rządzić niepodzielnie ile będzie chciał i jak... rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 00:18
+1
Brawo Ziobro! Teraz na ten stołek dawać tu jakiegoś misiewicza z apteki, albo jakiegoś specjalistę, co prowadził kebab. Rozgonic tą kastę. Czas na nową kastę nieudaczników z pisu. Gonić ich. Brawo
Avatar
Kamil Hołub / 17 listopada 2017 o 19:54
+1
Sędziowie Sądu Apelacyjnego, jestem z was dumny, jesteścią ostoją państwa prawa i dumą Polski
Avatar
Gość / 17 listopada 2017 o 19:24
+1
Arogancja i chamstwo Pana Ziobry jest powszechnie znane, więc nie ma co się dziwić.
Avatar
Milord / 28 listopada 2017 o 19:35
undefined napisał:
Ziobro nie odwoluje bez uzasadnienia. Zbychu, tak trzymac, trzeba oczyscic te stajnie Augiasza!
 Ziobro oczyści :D Nie ma już lekarstwa na twoją głupotę. Ale przyjdzie czas, że Ziobro i ciebie nauczy :)
Avatar
merlin / 28 listopada 2017 o 19:34
undefined napisał:
Jak Kuba Bogu tak ........ .... tak trzymać rozwalić kastę bezwzględnie na kwik kasty i ich popleczników
 Zastąpić "kastę" jeszcze gorszą kastą??? I ty to popierasz? Jeszcze się zdziwisz!
Avatar
Longin / 28 listopada 2017 o 19:33
undefined napisał:
tak? no i dobrze!,, nie ma skutków bez przyczyny" może utajnienie przyczyny było niezbędne? Jeszcze powinien Źobro zabrać im immunitety! ,,obrońcy prawa"a sami chcą być poza prawem!
 Uważaj, za ciebie też się weźmie :) I nie poda przyczyny!
Avatar
Milord / 28 listopada 2017 o 19:35
undefined napisał:
Ziobro nie odwoluje bez uzasadnienia. Zbychu, tak trzymac, trzeba oczyscic te stajnie Augiasza!
 Ziobro oczyści :D Nie ma już lekarstwa na twoją głupotę. Ale przyjdzie czas, że Ziobro i ciebie nauczy :)
Avatar
merlin / 28 listopada 2017 o 19:34
undefined napisał:
Jak Kuba Bogu tak ........ .... tak trzymać rozwalić kastę bezwzględnie na kwik kasty i ich popleczników
 Zastąpić "kastę" jeszcze gorszą kastą??? I ty to popierasz? Jeszcze się zdziwisz!
Avatar
Longin / 28 listopada 2017 o 19:33
undefined napisał:
tak? no i dobrze!,, nie ma skutków bez przyczyny" może utajnienie przyczyny było niezbędne? Jeszcze powinien Źobro zabrać im immunitety! ,,obrońcy prawa"a sami chcą być poza prawem!
 Uważaj, za ciebie też się weźmie :) I nie poda przyczyny!
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 15:45
Ziobro nie odwoluje bez uzasadnienia. Zbychu, tak trzymac, trzeba oczyscic te stajnie Augiasza!
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 13:23
wbrew temu co zbigniew ziobro deklarował w sejmie - jako prokurator generalny i minister sprawiedliwości - nie wyłączył się z procesu, jaki jego rodzina wytoczyła krakowskim lekarzom. za to podległa mu prokuratura wszczęła cztery nowe śledztwa związane z tą sprawą. a on sam dziś odwołał kierownictwo sądu, w którym za trzy dni rusza proces apelacyjny w jego rodzinnej sprawie - dariusz kubik. (******tvn24.pl) ***s://***tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/czarno-na-bialym-we-wlasnej-sprawie,793878.html
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 o 18:00
TARGOWICA KWICZY ? TO WSPANIALE :) Bardzo dobrze czas na głębokie, skuteczne i w miarę szybkie reformy i częściowa wymianę kadr, obecne sądy są za wolne oraz postkomunistyczne
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 o 17:58
I bardzo dobrze kastownikom sądowym
Avatar
Gość / 26 listopada 2017 o 12:15
Ziobro chce uzależnić od siebie sędziów aby PiS posiadał w Polce władzę absolutną. A każda władza deprawuje, ale władza absolutna deprawuje absolutnie. Szkoda Polski !
Avatar
Gość / 25 listopada 2017 o 22:38
-1
jak trudno odejsc od zloba od razu kontra jak ktos chce ich ruszyc sa ponad prawem nietykalni chyba pora to zmienic
Avatar
Gość / 22 listopada 2017 o 21:45
-1
TARGOWICA KWICZY ? TO WSPANIALE :)
Zobacz wszystkie komentarze 64

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie będzie dzisiaj wyroku ws. usunięcia Krzysztofa Żuka ze stanowiska
PILNE
film

Nie będzie dzisiaj wyroku ws. usunięcia Krzysztofa Żuka ze stanowiska 0 0

Nie doszło dzisiaj do ogłoszenia wyroku w sprawie usunięcia Krzysztofa Żuka ze stanowiska prezydenta Lublina. Zamknięta już rozprawa została otwarta ponownie, bo prezydent ma wątpliwości co do bezstronności jednej z sędziów

MKS Perła może dzisiaj zostać mistrzem Polski

MKS Perła może dzisiaj zostać mistrzem Polski 0 0

MKS Perła Lublin już dzisiaj może zostać mistrzem Polski. Aby tak się stało, musi jednak pokonać na wyjeździe GTPR Gdynia

Puchaczów: Będzie żłobek. A za rok przedszkole

Puchaczów: Będzie żłobek. A za rok przedszkole 0 0

Rodzice z gminy Puchaczów mogą być zadowoleni. Gmina jeszcze w tym roku zorganizuje żłobek w Albertowie. A w przyszłym planuje tam otwarcie oddziału przedszkolnego.

Pracował na polu, odkopał pocisk moździerzowy

Pracował na polu, odkopał pocisk moździerzowy 0 0

Pocisk moździerzowy z czasów wojny znalazł w Wilkowie mężczyzna pracujący na polu.

"Cudowny" filtr do wody za 5 tys. zł. Czytelniczka: Moi rodzice dali się naciągnąć

"Cudowny" filtr do wody za 5 tys. zł. Czytelniczka: Moi rodzice dali się naciągnąć 10 3

Filtr kosztuje prawie 5 tysięcy złotych i ma chronić przed nowotworami oraz sprawiać, że woda będzie bogata w łatwo przyswajalne minerały. Starsi ludzie kupują tak reklamowany produkt. – Jak można w ten sposób ich naciągać?! – oburza się nasza Czytelniczka, której ponad 70-letni rodzice mają problem ze zwrotem „cudownego” urządzenia.

Dalszy ciąg sporu o "zielony plac zabaw". Jest decyzja sądu

Dalszy ciąg sporu o "zielony plac zabaw". Jest decyzja sądu 2 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa po raz kolejny przegrała w sprawie planowanej budowy – jak nazywa inwestor - domu seniora na osiedlu Piastowskim. Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję wojewody, który nie pozwolił na rozpoczęcie prac.

Sparta Rejowiec Fabryczny i Eko Różanka grają o Puchar Polski

Sparta Rejowiec Fabryczny i Eko Różanka grają o Puchar Polski 3 0

Konia z rzędem temu, kto przewidział, że w finale okręgowego Pucharu Polski w Chełmie zagrają... Sparta Rejowiec Fabryczny i Eko Różanka. Gospodarzem środowego spotkania będzie pierwsza z ekip, a mecz rozpocznie się o godz. 16.30

CBA weszło do szpitala wojskowego w Lublinie. Chodzi o łapówki od firm

CBA weszło do szpitala wojskowego w Lublinie. Chodzi o łapówki od firm 0 3

Delegatura CBA w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie korupcji. Chodzi o wręczanie i przyjmowanie łapówek od przedstawicieli firm od biorących udział w przetargach publicznych organizowanych przez 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Politechniką SP ZOZ w Lublinie

Awantura w sądzie. Pijana 31-latka trafiła do aresztu

Awantura w sądzie. Pijana 31-latka trafiła do aresztu 0 3

7 dni w areszcie. Taką karę ma odbyć kobieta, która awanturowała się w sądzie. Była kompletnie pijana.

Górnik Łęczna - Medyk Konin, czyli mecz o mistrzostwo Polski

Górnik Łęczna - Medyk Konin, czyli mecz o mistrzostwo Polski 1 0

Dzisiaj o godz. 16 dojdzie do hitu rozgrywek. W Łęcznej miejscowy Górnik podejmie ekipę Medyka Konin. Jeżeli gospodynie wygrają to ich przewaga nad najgroźniejszym rywalem urośnie do 9 punktów

Wystawa "Marzenia (wio)senne" w Galerii Białej
27 kwietnia 2018, 18:00

Wystawa "Marzenia (wio)senne" w Galerii Białej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na wernisaż wystawy Marzenia (wio)senne, który odbędzie się w tamtejszej Galerii Białej w piątek, 27 kwietnia o godz. 18.

Pękła szyba w samolocie z Tel Awiwu do Lublina. Awaryjne lądowanie

Pękła szyba w samolocie z Tel Awiwu do Lublina. Awaryjne lądowanie 20 7

Pęknięta szyba w samolocie była przyczyną odwołania wczorajszego lotu z Tel Awiwu do Lublina

Piotr Tomala z Lublina weźmie udział w zimowej wyprawie na K2
film

Piotr Tomala z Lublina weźmie udział w zimowej wyprawie na K2 0 0

Za półtora roku polscy himalaiści podejmą kolejną próbę pierwszego w zimie wejścia na K2. Decyzję o organizacji następnej wyprawy ogłosił Pogram Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Najprawdopodobniej weźmie w niej udział lublinianin Piotr Tomala

Lotnisko Lublin: Zimą zniknie jedno z połączeń?

Lotnisko Lublin: Zimą zniknie jedno z połączeń? 0 7

Zimą z rozkładów Portu Lotniczego Lublin mogą zniknąć loty do Mediolanu – wynika z systemu rezerwacyjnego linii easyJet. Władze portu uspokajają, że nic w tej sprawie nie jest jeszcze przesądzone.

Ciekawe derby w Świdniku, Avia gra z Chełmianką

Ciekawe derby w Świdniku, Avia gra z Chełmianką 2 3

Tych derbów nie można przegapić. W środę o godz. 17 Avia podejmuje Chełmiankę. Obie drużyny na wiosnę spisują się znakomicie, a to zapowiada duże emocje

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!