czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa: W błocie i nocą do sanktuarium

Dodano: 2 marca 2017, 07:10
Autor: aa

W tym roku Misterium Męki Pańskiej uczestnicy Lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będą rozważać w nocy z 24 na 25 marca – poinformowali wczoraj organizatorzy. Dojdzie nowa, czwarta trasa, z Lublina przez Nałęczów do Wąwolnicy. Liczy ok. 41 km.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

To już trzecia edycja Lubelskiej EDK. Na tegoroczną ekstremalną drogę można się już zapisywać za pośrednictwem internetu (www.edk.pielgrzymka.lublin.pl). Dwa lata temu zarejestrowanych było ok. tysiąca osób, w ubiegłym roku – ok. 2 tysięcy.

– Uczestnikami Lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej są głównie osoby w wieku 30–40 lat – mówi ks. Mirosław Ładniak, który odpowiada za Lubelską Ekstremalną Drogę Krzyżową. – Ku mojemu zaskoczeniu jest też grupa osób po sześćdziesiątce, a nawet po siedemdziesiątce. Na trasę wychodzą też młodzi ludzie. Studenci łączą się w grupy i chcą także uczestniczyć w EDK.

Organizatorzy – Duszpasterstwo Pielgrzymka Lubelska – przyznają, że ci, który raz przeszli trasę, ponownie na nią wracają. Dochodzą też nowe osoby.

– Ekstremalna Droga Krzyżowa jest odpowiedzią na współczesne czasy. Aby pójść na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę trzeba wziąć wolne. W przypadku EDK odbywa się to w ciągu jednej nocy – tłumaczy ks. Ładniak. I dodaje: W bardzo krótkim czasie można poznać siebie i odkryć Boga.

Duchowny zastrzega jednocześnie, że EDK nie jest wyłącznie propozycją dla osób wierzących, ale też i poszukujących, czy tych, którzy chcą się sprawdzić. Warunek jest jeden – muszą to być osoby pełnoletnie. 

W tym roku na pątników czekają nie trzy, lecz cztery trasy. Nowością jest trasa fioletowa bł. biskupa Władysława Gorala, licząca ok. 41 km. Osoby, które wybiorą tę trasę wyruszą jak wszyscy sprzed archikatedry, następnie na trasie ich wędrówki będzie parafia pw. bł. bpa Gorala (ul. ks. J. Popiełuszki), potem pątnicy będą kierować się na Nałęczów, a stamtąd do Wąwolnicy.

Poza tym do Wąwolnicy przygotowano również dwie inne trasy – żółtą św. Jana Pawła II o dł. ok. 44 km i czerwoną sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Liczy ona ok. 46 km. – Jest najdłuższą naszą trasą – mówi Daniel Miłaczewski, koordynator Lubelskiej EDK.

Czwarta trasa – niebieska św. Faustyny Kowalskiej – jest zaś najkrótsza, ma ok. 31 km (z Lublina wokół Zalewu Zemborzyckiego, z zakończeniem w bazylice o.o. Dominikanów na Starym Mieście).

Uczestnicy tegorocznej Lubelskiej EDK wyruszą w drogę 24 marca po mszy świętej w archikatedrze, która rozpocznie się o godz. 19. Mapa i opis tras jest do pobrania ze strony internetowej Lubelskiej EDK. W ten i przyszły weekend trasy sprawdzą weryfikatorzy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa

dfdfd
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dfdfd
dfdfd (2 marca 2017 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
OD WYKAZANIA SIĘ TO SĄ HOSPICJA, TAM LUDZIE CIERPIĄ I POTRZEBUJĄ POMOCY, TO JEST EKSTREMALNA DROGA
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2017 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli ktoś lubi taplać się w błocie i do tego nocą to niech zasuwa.Myślę,że moja szczera modlitwa w zaciszu domowym również będzie Panu Bogu miła.
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2017 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do gościa czepialskiego....podejrzewam,że bardziej nie lubisz ks.Ładniaka:-) Przyznaję masz rację,że to będzie ekstremalna wyprawa Na Nałęczów,a jezyk polski jest bardzo trudny....
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2017 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co i w jakim celu ludzie chodzą ciemną nocą po błotach czy Bóg im rozum odebrał ! Jeżeli chcą pomóc innym podpowiadam sa np hospicja można się wykazać i tych LUDZI podziwiam !
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (2 marca 2017 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!