poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Co dalej z górkami czechowskimi?

Dodano: 4 kwietnia 2016, 19:35
Autor: Dominik Smaga

Górki czechowskie w Lublinie
Górki czechowskie w Lublinie

Usiądźmy, porozmawiajmy - proponują władzom miasta przeciwnicy zabudowy górek czechowskich. Chcą, by Ratusz najpierw zorganizował w tej sprawie konsultacje, a dopiero potem zabierał się za planowanie zmian na tym terenie.

– Oczekujemy społecznej dyskusji wstępnej przed wyłożeniem planu – wyjaśnia Jacek Telenga, przedstawiciel protestujących mieszkańców. Ich zdaniem miasto nie może czekać z takimi konsultacjami do chwili, gdy konsultacje staną się obowiązkowe. A staną się wtedy, gdy Ratusz wyłoży do publicznego wglądu projekt zmian w planie zagospodarowania górek czechowskich, co ma nastąpić jesienią. Protestujący chcą rozmawiać już teraz: – Wnioski z tej debaty proponujemy uwzględnić w planie i dopiero ten projekt przekazać do konsultacji wynikających z ustawy.

Podstawą takiej debaty miałby być przede wszystkim obecny plan zagospodarowania górek i materiały dotyczące walorów przyrodniczych tego terenu.

– Oczywiście, możemy zorganizować spotkanie, na którym wysłuchamy zdania mieszkańców, jeszcze przed obowiązkowymi konsultacjami – odpowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Natomiast czekamy na to, co o swoich planach wobec tego terenu powie jego nowy właściciel, bo teraz moglibyśmy pokazać jedynie obecnie obowiązujący plan.

Nowym właścicielem górek jest od niedawna spółka lubelskiej grupy TBV. Inwestor potwierdza, że chce na tym terenie stawiać nowe mieszkania. A Ratusz daje do zrozumienia, że skłonny jest na to pozwolić.

Przypomnijmy: prezydent Lublina już oznajmił, że jest w stanie zgodzić się na taki plan zagospodarowania, który pozwoli zabudować 40 proc. górek, zaś pozostała część miałaby się stać parkiem.

Grupa mieszkańców domagająca się konsultacji oczekuje od urzędników dokładnego opisu konsekwencji, które takie zmiany przyniosłyby górkom czechowskim, jak też całemu Lublinowi. Tłumaczą, że plan musi uwzględniać interes całego miasta.

– Przy pracach nad planem zagospodarowania istotne są trzy czynniki – odpowiada Krzyżanowska. – Po pierwsze prawo własności, czyli indywidualny interes właściciela gruntu. Po drugie oczekiwania i dobro wspólne mieszkańców. A po trzecie, co jest nadrzędną zasadą, zgodność z przepisami prawa.

Aktualnie obowiązujący plan, nad którego zmianą pracują miejscy urzędnicy, pozwala na zabudowę ok. 30 proc. terenu górek czechowskich, choć nie umożliwia stawiania blokowisk.

Czytaj więcej o: Lublin górki czechowskie
Gość
Gość
Gość
(114) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 23:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Parę bloków?  Kpiny sobie robisz ? Na 40 ha nie powstałoby parę bloków ale około 8 tysięcy mieszkań ( 150 bloków średniej wielkości ) dla mniej więcej 25 tysięcy ludzi. A to oznacza zadeptanie całych górek . Zostanie tylko goła ziemia i beton .Żeby zapewnić parkingi dla takiej masy rodzin trzeba będzie wybudować mnóstwo parkingów podziemnych. Na płycie parkingu urośnie rachityczna trawa a nie zieleń . W dodatku dotychczasowe dokonania TBV dowodzą wyraźnie, że ta spółka ma tendencję do maksymalizowania zysków poprzez dogęszczanie zabudowy do granic możliwości. Łatwo sobie wyobrazić tę górę betonu zamiast Górek. Problem nawet nie w tym, ze powstanie blokowisko bo nie pierwsze i nie ostatnie, a le w tym, ze właśnie tu. Na ostatnim w Lublinie  terenie cennym przyrodniczo, krajobrazowo i ekologicznie . Z punktu widzenia ochrony przyrody jest to teren tak samo cenny i reliktowy jak Stare Miasto w Lublinie dla urbanistów. Zniszczyć coś takiego to zbrodnia. A przede wszystkim blokowisko nie jest w interesie Lublinian. W tej chwili buduje się tysiące mieszkań w Lublinie. . Gdzie nie spojrzeć wszędzie pełno nowej zabudowy. Nie ma żadnego uzasadnienia by dla bloków , których mamy nadmiar niszczyć uniklalny teren. W dodatku to główny korytarz napowietrzający Lublin. Jeśli władze miasta wspólnie z TBV go zniszczą będziemy się dusić od smogu.

Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Parę bloków a na reszcie niech stworzą park dla mieszkańców z elementami małej architektury
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

js-budownictwo.pl/foto/mini/TBV%20osiedle%20premium%20WIZ_M2.jpg co o tym myślicie? to TBV z DMM, dla mnie spoko, jeśli tak samo albo podobnie będą wyglądać górki jestem absolutnie za tym, żeby dać TBV zielone światło

francja elegancja, mnie się podoba

Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa i jeszcze raz kłamstwa. Nowe m.p.z.p dla tego obszaru gotowe są już od miesiąca października ubiegłego roku i zostały przygotowane z jawnym naruszeniem art. 11 i 12 Ustawy o planowaniu przestrzennym, Ustawy o ochronie przyrody, Ustawy o rewitalizacji terenów gmin oraz Ustawy o miejscach pamięci narodowej. Przedstawicielka Urzędu Miasta Lublin kolejny raz poświadcza nieprawdę, bo poza przygotowanymi już przed ponad pół roku temu m.p.z.p dla tych terenów w dniu 1 marca bieżącego roku miało miejsce w ratuszu spotkanie w/s zabudowy Górek Czechowskich budynkami jedno i wielorodzinnymi i nie w 40, a 70% jeżeli uwzględnimy plany z 2005 roku...
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TBV zbudowało już w Lublinie parę osiedli. Moje wrażenia jak najbardziej pozytywnie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (114)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!