środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Czy za kilka dni utoniemy w śmieciach? Wygasają umowy na wywóz

Dodano: 25 września 2015, 06:45
Autor: Dominik Smaga

Dwa sektory, w których umowy miasta na wywóz śmieci wygasną w środę
Dwa sektory, w których umowy miasta na wywóz śmieci wygasną w środę

W środę wygasną umowy na wywóz śmieci od mieszkańców ośmiu dzielnic. Nie ma szans, by od czwartku usługę przejął zwycięzca wciąż nierozstrzygniętego przetargu. Ratusz nie wyjaśnia, jak rozwiąże problem odbioru odpadów, który dotyczy co czwartego mieszkańca

Aż 35 tys. gospodarstw domowych jest w dzielnicach, z których oczyszczaniem za kilka dni Urząd Miasta może mieć bardzo poważny problem. Chodzi o Wieniawę, Śródmieście, Stare Miasto, Bronowice, Kośminek, Dziesiątą, Głusk, Abramowice i dzielnicę Za Cukrownią. Dzielnice te znajdują się w granicach dwóch sektorów, w których odbiorem śmieci zajmuje się spółka SITA Wschód. Zawarte z nią przez miasto umowy wygasają z końcem września. Tego dnia spółka ma prawo zabrać z tych osiedli swoje pojemniki na odpady.

1 października wspomniane części miasta powinny mieć już zabezpieczony wywóz śmieci na podstawie nowych umów, ale nie ma ich z kim podpisać. Nie ma, bo wciąż nie jest rozstrzygnięty miejski przetarg na odbiór odpadów. – Takie rozstrzygnięcie będzie miało miejsce najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Ale to jeszcze nie rozwiąże problemu. Umów ze zwycięską firmą nie można zawrzeć zaraz po rozstrzygnięciu, bo wynik przetargu nie od razu staje się prawomocny. – Po 10 dniach – przyznaje Krzyżanowska.

Dopiero po tym czasie miasto może zlecić zwycięzcy wywóz śmieci od mieszkańców. Dlatego nawet gdyby wynik przetargu ogłoszono w poniedziałek, to miastu i tak nie uda się zawrzeć umowy, która byłaby ważna od 1 października. Jak w takim razie Ratusz zamierza rozwiązać problem odbioru śmieci od mieszkańców ośmiu dzielnic?

– Na tę chwilę jeszcze nie odpowiem – mówi rzeczniczka prezydenta. – Będziemy na bieżąco informować o podejmowanych działaniach. Trwają jeszcze rozmowy w tej sprawie. Informacji udzielę w momencie, gdy będziemy mieli jasność co do rozstrzygnięcia przetargu.

Wspomniany 10-dniowy termin na uprawomocnienie się wyboru zwycięskiej firmy to czas, w którym przegrani mogą składać odwołania. Ich złożenie uniemożliwia zawarcie umowy do czasu rozstrzygnięcia odwołań.

Problemu z wywozem odpadów nie ma w pozostałych pięciu sektorach, gdzie umowy będące teraz podstawą odbioru śmieci są ważne jeszcze do końca roku.

Czytaj więcej o: Lublin śmieci
Gość
Gość
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 września 2015 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Firma która wygrała nie ma sprzętu, pojemników, jedna lipa, jak miasto może przyjmować taka ofertę, teraz dopiero się zacznie, ..........................." Też tak uważam.
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2015 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
,,Wywiozą czy nie i tak musisz miastu zapłacić.'' ... a jak nie wywiozą z chęcią podrzucę moje śmieci pod ratusz :) akurat mam po drodze do pracy
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2015 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I po co panikę wywoływać? wiadomo że żadna śmieci nie będą na ulicach zalegać.
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2015 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To juz zakrawa na absurd. Przecież wiadomo że umowa wygasa. Czy nie można wcześniej przeprowadzić przetargu? Czym się zajmują urzędnicy którzy są za to odpowiedzialni. Dlaczego w tym mieście /kraju do rangi problemu niemal tragedii urasta oroblem który gdzie indziej jest rozwiazywany na drodze decyzji administracji
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2015 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przecież to oczywiste, że wywiozą ten artykuł to zwykłe bicie piany i szukanie sensacji
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!