Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 listopada 2016 r.
17:24

Lublin: Miasto walczy o miliony na trzy ważne drogi. Pieniądze przepadną?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 22 A A
Bez wsparcia mało realne byłoby m.in. szybkie rozpoczęcie budowy wyczekiwanego przedłużenia ul. Dywizjonu 303, czyli kontynuacji ul. Krańcowej  (fot. Maciej Kaczanowski)
Bez wsparcia mało realne byłoby m.in. szybkie rozpoczęcie budowy wyczekiwanego przedłużenia ul. Dywizjonu 303, czyli kontynuacji ul. Krańcowej (fot. Maciej Kaczanowski)

Z niekompletnym zestawem dokumentów stanęły władze miasta do konkursu, w którym chcą zdobyć grube miliony na trzy duże inwestycje drogowe, w tym nową dwupasmówkę mającą połączyć ul. Kunickiego z Wrotkowską. - Jeśli nasz wniosek zostanie odrzucony, staniemy do kolejnego konkursu - zapowiada Ratusz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla miasta jest to gra o bardzo dużą stawkę, bo Ratusz liczy na to, że dotacja z unijnego programu Polska Wschodnia pokryje aż 85 proc. kosztów inwestycji szacowanych na 120 milionów złotych.

Bez takiego wsparcia mało realne byłoby m.in. szybkie rozpoczęcie budowy wyczekiwanego przedłużenia ul. Dywizjonu 303, czyli kontynuacji ul. Krańcowej (na zdjęciu). Ale nie tylko o tę drogę chodzi. Poza nią miasto zgłosiło do konkursu także przebudowę problematycznego skrzyżowania ul. Diamentowej z Krochmalną i odnowę odcinka ul. Abramowickiej. Wszystkie te trzy inwestycje Ratusz spiął w jeden zestaw nazwany przebudową drogi wojewódzkiej nr 835.

Aby nie stracić szansy na dotację Ratusz musiał dla każdej z tych dróg zebrać komplet dokumentów wymaganych w konkursie. Był to wyścig z czasem, bo na złożenie wniosku miasto miało czas do końca października. Nie wszystkie dokumenty udało się skompletować. – Nie mamy decyzji zrid, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta. – Wyjaśniamy, czy posiadanie jej to wymóg bezwzględnie konieczny – dodaje.

Ratusz podkreśla, że nie tylko w Lublinie skompletowanie dokumentów było problemem.

– W tej samej sytuacji są inne polskie miasta, które nie wyrobiły się z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, dlatego Ministerstwo podjęło decyzję o przyspieszeniu kolejnego konkursu, który jest planowany na grudzień – wyjaśnia Krzyżanowska.

Bez unijnej dotacji miasto musiałoby albo zrezygnować z inwestycji, albo pokryć cały jej koszt z własnej kasy, w której pieniądze raczej nie czekają, więc byłaby to budowa na kredyt, tymczasem długów miasto i tak ma już sporo, bo 1,3 miliarda złotych, a potrzeb jest nadal dużo: inne drogi, szkoły itd. To dlatego wyścig po tę dotację był dla miejskich tak ważny.
– Jeśli nasz wniosek zostanie odrzucony to będziemy składali na kolejny zapowiadany tegoroczny termin – deklaruje rzeczniczka Ratusza.

O co toczy się gra

• Nowy odcinek ul. Dywizjonu 303 miał domknąć wewnętrzną obwodnicę łączącą ważne arterie Lublina. Dzięki tej trasie kierowcy mogliby sprawnie przejechać od al. Witosa przez ul. Krańcową, Dywizjonu 303 i Wrotkowską do Diamentowej i Jana Pawła II.

• Po przebudowie feralnego skrzyżowania z Krochmalną kierowcy zmierzający z Diamentowej na wprost i z Czubów w Diamentową jechaliby górą, po estakadach, a poniżej byłoby rondo ze światłami. To wyeliminowałoby wiele groźnych sytuacji.

• Ul. Abramowicka miała być przebudowana na odcinku, którego dotąd nie odnawiano, czyli od granicy miasta do ul. Sadowej.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sir / 2 listopada 2016 o 20:48
+1
max napisał:
ja napisał:
max napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
  Żeby nie durne pomysły Żuka(np. zielona fala) to już bysmy tymi drogami jezdzili a tak kasa poszła w pizdu.
Zielona fala gamoniu działa, tyle, że korków całkowicie nie zlikwiduje bo samochodów jest za dużo. Zrozum to i przestań pisać idiotyzmy.
Jak nie masz prawa jazdy to nie wypowiadaj się, NIE DZIAŁA!!! kiedyś było lepiej teraz jest paraliz
Było lepiej bo było mniej samochodów. Czy wiesz, że w Lublinie na 1000 mieszkańców za chwilkę będzie przypadało równo 2x więcej samochodów niż np: w Berlinie? I co, dalej się dziwisz, że system nie likwiduje korków a jedynie usprawnia ruch w niektórych miejscach?
Berlin to Berlin Lublin to Lublin do czego te porownania? W 2000r nie było mniej samochodów niz teraz. Napewno w Lublinie nie było ul. Dywizjonu, przedłuzenia JP, wlotu z Tysiaclecia do Grafa, obwodnicy(cały tranzyt DK 12, 17 jechał przez Męcz. Majdanka) a mimo to sprawniej mozna było przejechac przez miasto oczywiscie pomijając rondo przy Gali tam zawsze sie stało.
Berlin to Berlin Lublin to Lublin do czego te porownania? W 2000r nie było mniej samochodów niz teraz. Napewno w Lublinie nie było ul. Dywizjonu, przedłuzenia JP, wlotu z Tysiaclecia do Grafa, obwodnicy(cały tranzyt DK 12, 17 jechał przez Męcz. Majdanka) a mimo to sprawniej mozna było przejechac przez miasto oczywiscie pomijając rondo przy Gali tam zawsze sie stało. rozwiń
Avatar
6 mln da mucha / 2 listopada 2016 o 19:34
+1
6 mln da wam ta wasza mucha, bo tyle zarobiła na koncercie madonny! Po resztę zgłoście się do ryżego na zieloną wyspę!! ryży to ten, na którego dwa razy głosowaliście i któremu nadal d.pę liżecie!! tenże ryży, przywiózł z brukseli miliardy €uro!! Rozdaje wszystkim, na lewo i prawo!! Da wam ile trzeba!! musicie jednak nadal mu to d.psko lizać!!
Avatar
Gość / 2 listopada 2016 o 18:26
+1
Ciekawe, ze wszystkie zaniedbane projekty dotycza polodniwej czesci Lublina do tej pory itak bardzo zaniedbanej! Dlaczego sie tak dzieje ? Czy jestesmy gorsi?
Avatar
Gość / 2 listopada 2016 o 18:25
+1
Żeby nie durne pomysły Żuka(np. zielona fala) to już bysmy tymi drogami jezdzili a tak kasa poszła w pizdu.
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 o 09:53
A czy ktoś rozliczy tych bałaganiarzy z ratusza za brak dokumentów? - chyba tylko wyborcy. Wojciech Górski.
Avatar
Gość / 3 listopada 2016 o 09:25
"Z niekompletnym zestawem dokumentów stanęły władze miasta do konkursu".. panie Smaga!!! Litości!!! był pan w ogóle w podstawówce??? pana artykuły są żałosne niczym wypowiedzi petru!!!
Avatar
ałtor / 3 listopada 2016 o 09:24
max napisał:
ja napisał:
max napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
max napisał:
Było lepiej bo było mniej samochodów. Czy wiesz, że w Lublinie na 1000 mieszkańców za chwilkę będzie przypadało równo 2x więcej samochodów niż np: w Berlinie?
A czy wiesz, że w Berlinie nie zarejestrujesz starszego auta niż kilkuletnie z uwagi na przepisy o ochronie środowiska? Po co prezentujesz jakieś stastystyki skoro kompletnie nie masz pojęcia o czym mówisz?
rozwiń
Avatar
Gość / 3 listopada 2016 o 09:17
Brak dokumentacji będzie prawdopodobnie można uzupełnić podczas oceny formalnej, także luzik.
Avatar
Obserwator / 3 listopada 2016 o 07:46
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Przedłużenie Dywizjonu 303 bez trasy zielonej do al. Kraśnickiej to paraliż al. Jana Pawła II. W piątek rano od ronda JPII do skrzyżowania Krochmalna/Diamentowa stał sznur samochodów na wszystkich 3 pasach ruchu. Dodatkowe połączenie JPII z obwodnicą dopełni koszmaru. Trasa zielona musi być budowana!
Nie tylko zielona trasa, trzeba szybko wykonać przedłużenie Dekutowskiego do Kunickiego bo zatka się Krańcowa i Dywizjonu 303
Avatar
Gość / 3 listopada 2016 o 07:42
Niech sobie miasto weźmie 400 000 zl z niepotrzebnej sygnalizacji jaką chcą robić na Startowej
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 o 09:53
A czy ktoś rozliczy tych bałaganiarzy z ratusza za brak dokumentów? - chyba tylko wyborcy. Wojciech Górski.
Avatar
Gość / 3 listopada 2016 o 09:25
"Z niekompletnym zestawem dokumentów stanęły władze miasta do konkursu".. panie Smaga!!! Litości!!! był pan w ogóle w podstawówce??? pana artykuły są żałosne niczym wypowiedzi petru!!!
Avatar
ałtor / 3 listopada 2016 o 09:24
max napisał:
ja napisał:
max napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
max napisał:
Było lepiej bo było mniej samochodów. Czy wiesz, że w Lublinie na 1000 mieszkańców za chwilkę będzie przypadało równo 2x więcej samochodów niż np: w Berlinie?
A czy wiesz, że w Berlinie nie zarejestrujesz starszego auta niż kilkuletnie z uwagi na przepisy o ochronie środowiska? Po co prezentujesz jakieś stastystyki skoro kompletnie nie masz pojęcia o czym mówisz?
rozwiń
Avatar
Gość / 3 listopada 2016 o 09:17
Brak dokumentacji będzie prawdopodobnie można uzupełnić podczas oceny formalnej, także luzik.
Avatar
Obserwator / 3 listopada 2016 o 07:46
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Przedłużenie Dywizjonu 303 bez trasy zielonej do al. Kraśnickiej to paraliż al. Jana Pawła II. W piątek rano od ronda JPII do skrzyżowania Krochmalna/Diamentowa stał sznur samochodów na wszystkich 3 pasach ruchu. Dodatkowe połączenie JPII z obwodnicą dopełni koszmaru. Trasa zielona musi być budowana!
Nie tylko zielona trasa, trzeba szybko wykonać przedłużenie Dekutowskiego do Kunickiego bo zatka się Krańcowa i Dywizjonu 303
Avatar
Gość / 3 listopada 2016 o 07:42
Niech sobie miasto weźmie 400 000 zl z niepotrzebnej sygnalizacji jaką chcą robić na Startowej
Avatar
wieczorową porą / 2 listopada 2016 o 23:19
sir napisał:
max napisał:
ja napisał:
max napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
   Żeby nie durne pomysły Żuka(np. zielona fala) to już bysmy tymi drogami jezdzili a tak kasa poszła w pizdu.
Zielona fala gamoniu działa, tyle, że korków całkowicie nie zlikwiduje bo samochodów jest za dużo. Zrozum to i przestań pisać idiotyzmy.
Jak nie masz prawa jazdy to nie wypowiadaj się, NIE DZIAŁA!!! kiedyś było lepiej teraz jest paraliz
Było lepiej bo było mniej samochodów. Czy wiesz, że w Lublinie na 1000 mieszkańców za chwilkę będzie przypadało równo 2x więcej samochodów niż np: w Berlinie? I co, dalej się dziwisz, że system nie likwiduje korków a jedynie usprawnia ruch w niektórych miejscach?
Berlin to Berlin Lublin to Lublin 
Wow, doprawdy błyskotliwa riposta.
Wow, doprawdy błyskotliwa riposta. rozwiń
Avatar
Gość / 2 listopada 2016 o 23:18
akurat urzędnicy Żuka to lekko nie mają patrząc na to co i ile się w mieście dzieje
Avatar
Gość / 2 listopada 2016 o 22:15
Urzędnicy nie mieli czasu na przygotowanie dokumentacji bo bawili w Izraelu za pieniądze podatników .Tak,tak.Jak lotnisko płaciło ok.1 mln.pln to płaciło nie ze swoich zysków tylko z tego co dostaje od miasta i województwa.
Avatar
Gość / 2 listopada 2016 o 21:13
a co mieli do roboty że nie zdążyli zebrać dokumentów - nagrody i premie rozdzielali ?
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 0

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 3

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 36

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 17

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!