niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Mural z przedwojennych zdjęć już gotowy. Wygląda świetnie!

Dodano: 24 listopada 2016, 07:34
Autor: reda

Historia Czarno-biały mural, który można już oglądać nad płynącą przy Tarasach Zamkowych Czechówką, zaczyna się wierszem Jakuba Glatsztejna i planem nieistniejącego żydowskiego Lublina.

Dalej, aż do skrzyżowania al. Tysiąclecia i Unii Lubelskiej jest przedwojenna ulica. Ze sklepami i zakładami usługowymi. Handlują tu śledziami, cukierkami. Przerabiają garnitury i robią buty. Są i przechodnie. A przy krawężniku furmanki. Wszystko jest jak było.

Do powstania projektu wykorzystano stare zdjęcia. Większość autorstwa Stefana Kiełszni (1911–1987) księgarza, fotografa, dokumentalisty przedwojennego Lublina. Powstały w latach 30. ubiegłego wieku na ulicy Nowej, Lubartowskiej i Kowalskiej.

Do nich dodano kobietę ze zdjęć Henryka Poddębskiego (1890-1945) znanego przedstawiciela tzw. fotografii krajoznawczej, który około 1931 roku fotografował Lublin. W ulicznym tłumie można też wypatrzeć Henia Żytomirskiego i jego ojca.

Za realizację muralu upamiętniającego dzielnicę żydowską odpowiada Cezary Hunkiewicz z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej we współpracy z lubelską firmą Escritor Media. Projektantem jest Jacek Rudzki.

– Przyjemniej by było pracować przy temperaturze plus 20. I nie trzeba by wtedy czekać z poprawkami do następnego dnia. Zliczając godziny na rusztowaniu, pracowaliśmy 20 dni. Przed deszczem i śniegiem byliśmy zabezpieczeni foliami. To było największe wyzwanie w historii firmy – mówi Piotr Grykałowski, szef Escritor Media.

Escritor Media realizowała pomysł, który powstał w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN”. Przeniesienie na ścianę projektu, który powstał z przeglądania kilkuset zdjęć wymagało siły fizycznej i talentu. Powstał mural o powierzchni 500 mkw.

– Może to nie jest milowy krok w rozwoju firmy, ale na pewno bardzo duży. Najważniejsze jest jednak to, że realizując ideę Teatru NN na kompletnie pustej, szarej ścianie stworzyliśmy miejsce, które skłania do refleksji – dodaje.

Niezwykły efekt końcowy, który wiele osób bierze za wyklejkę z powiększonych fotografii, to praca i talent ekipy, którą tworzą: Anna Kłys, Olga Vovk, Anna Świtalska-Jończyk, Katarzyna Sienkiewicz i Magdalena Szilke. To one tyle dni pracowały w zimnie na rusztowaniu niemal wiszącym nad nurtem Czechówki.

Projekt upamiętniający dzielnicę żydowską powstał na 700-lecie Lublina. Jego oficjalne odsłonięcie będzie w przyszłym miesiącu.

Ekipa Escritor Media właśnie się pakuje, od weekendu zaczynają w stolicy realizację równie wielkiego muralu na zlecenie biura marketingu Warszawy. W środę jeszcze nie znali lokalizacji ani projektu.

Anon
Kiedy?
Rabin
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Anon
Anon (1 marca 2017 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coś wspaniałego, świetny pomysł !! świadectwo historii Lublina..  nie rozumiem jak można mieć z tym problem. 
Rozwiń
Kiedy?
Kiedy? (25 listopada 2016 o 12:47) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
KIEDY zaczniemy upamiętniać POLAKÓW pomordowanych przez żydów, nkwd? a przestaniemy wybielać żydów? 
Rozwiń
Rabin
Rabin (25 listopada 2016 o 12:45) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
czyli już widać efekty wycieczki "errportowej" do tel aviv za nasze 1,53 mln zŁ. i dwa. rusza budowa betonowego sarkofagu, żydowskich instalacji przy umschlagplatz (ul. turystyczna/zimna). plac zyskał prawną ochronę. zagwarantują to zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. ***.pl/artykul/510965,tatary-umschlagplatz-ma-byc-upamietniony,id,t.html ---- > jak myślicie, kto to finansuje?
Rozwiń
Gość
Gość (25 listopada 2016 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie niedługo jakiś idiota podleci ze sprayem i zamaluje. Tak jak ghostbike-a
Rozwiń
BornToBeTroll
BornToBeTroll (25 listopada 2016 o 10:56) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
czy historia lublina to nic innego tylko Żydzi? tylko oni tworzyli miasto, mieszkali, pracowali? dow***s: co się nosi w tym sezonie? Żydów na rekach! ale ten sezon trwa nieustannie, powtarza się co roku. puszczam pawia [rzyg]
No dokładnie tak. A Polak siedział w brudzie ze swoją siedmioosobową rodziną, w biedzie, po Bożemu, bo przecież jak Bóg dał dziecko to i da na dziecko, chlał wódę za ostatni grosz i zachodził w głowę jak to jest, że ten Żyd taki bogaty, pewnie jaki przekręt robi i jemu, Polakowi odbiera to, co mu się należy. Kiedyś nienawidziliśmy Żydów, dziś nienawidzimy gejów, Niemców, Ruskich, Europy - wszyscy są winni naszych porażek życiowych poza nami samymi. I czemu tu pomniki stawiać?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!