wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: UMCS chce budować akademik, miasto woli żeby został skwer

Dodano: 29 listopada 2015, 22:04

Akademik miałby powstać na działce u zbiegu ulic Raabego i Akademickiej (fot. Dorota Awiorko)
Akademik miałby powstać na działce u zbiegu ulic Raabego i Akademickiej (fot. Dorota Awiorko)

Mimo braku zgody z Urzędu Miasta UMCS nie rezygnuje z planów budowy akademika w miejscu skweru przy ul. Raabego. Uczelnia złożyła do ratusza wniosek o opracowanie miejscowego planu zagospodarowania tego terenu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Chodzi o działkę u zbiegu ulic Raabego i Akademickiej, na którym znajduje się pomnik Raabego i Czugały. Właścicielem terenu jest UMCS, który wystawił grunt na sprzedaż. Znalazł się jeden chętny – lubelska firma zajmująca się handlem nieruchomościami, która była gotowa przebić cenę wywoławczą, ustaloną na 3,9 mln zł. Potencjalny nabywca chciał tam wybudować dom studencki z lokalami usługowymi i podziemnym parkingiem. W lubelskim ratuszu ubiegał się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, ale jej nie otrzymał.

– Decyzja negatywna poparta była opinią Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, która zarzuciła inwestorowi drastyczne nieliczenie się z krajobrazem miasta, sugerując pozostawienie działki jako niezabudowanej – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Teren ten jest miejscem usytuowania pomnika wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków i wskazanym do ochrony jako fragment Dzielnicy Uniwersyteckiej UMCS, stanowiąc dobro kultury współczesnej. Działka znajduje się także w strefie ochrony cmentarza przy ul. Lipowej.

– W konkursie było zaznaczone, że warunkiem podpisania umowy będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Jedyny oferent jej nie otrzymał, dlatego przetarg został unieważniony – mówi Aneta Adamska z biura prasowego UMCS.

Uczelnia zrezygnowała ze sprzedaży działki, ale nie wycofuje się z planów budowy w tym miejscu akademika. – Wystąpiliśmy do Urzędu Miasta o opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu z uwzględnieniem naszych potrzeb mieszkaniowych – informuje Adamska. – To mały skwer, ale generuje koszty związane m.in. z utrzymaniem zieleni czy podatkiem od nieruchomości. Skoro jest niewykorzystany, to chcemy go zagospodarować w ten sposób, żeby był przydatny pod kątem naszych potrzeb.

Ratusz odpowiada, że obecnie trwają prace nad Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla całego miasta, w tym dla terenu, na którym znajduje się należący do UMCS skwer. – Chwila złożenia wniosku nie jest tożsama ze wszczęciem procedury planistycznej. Analiza zasadności przystąpienia do rozpoczęcia prac nad kolejnym planem przeprowadzona będzie w późniejszym czasie – mówi Joanna Bobowska. Jak dodaje, obecnie w trakcie rozpatrywania przez miasto jest ponad 30 planów.

Czytaj więcej o: Urząd Miasta Lublin
Gość
absolwent
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 listopada 2015 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na biurowiec(ostatnio modne) ,to by sie miasto zapewne zgodziło,a ,czemu nie zrobić parkingu? gdzie w koncu te samochody parkować? ten tzw. pomniki ,to jakiś badziew jest,konstrukcja -koszmar,jakieś ruskie naśladownictwo
Rozwiń
absolwent
absolwent (30 listopada 2015 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na ch..j budować. Studentów coraz mniej, w ostatnich latach oddano do użytku dwa akademiki (Jowisz, dawny dom asystentów UMCS i Kronos, dawny DOM Studenta Zaocznego). Są poza tym prywatne akademiki, a studenci z zasobniejszym portfelem mają mieszkania fundowane coraz częściej przez zamoznych rodziców. Wystarczy się przejechać po nowo budowanych osiedlach LZA, LC, LLB, LLE, LKR, RNI, WR, TKI, RSA i wiele wiele innych. Więc w czym problem??

Rozwiń
Gość
Gość (30 listopada 2015 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech UMCS zajmie się remontem kładki nad Sowińskiego a nie nowe inwestycje wymyśla, na pensje brakuje a tu taka megalomania? A może szykuje się podobny wałek jak swego czasu z prywatnymi akademikami przy Głębokiej, wielu zacnych naukowców zainwestowało wtedy w te mieszkania na wynajem dla studentów, tacy z nich biznesmeni.
Rozwiń
Gość
Gość (30 listopada 2015 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co ma Miasto odkupywać? Przecież to nie jest działka budowlana więc w wyniku działania Miasta nie straciła na wartości. Za zasługi UMCS dostanie od Miasta prezent za nasze podatkowe pieniądze. Bardzo sprytne!
Rozwiń
Gość
Gość (30 listopada 2015 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zostawić skwer!!! Tylko niech miasto odkupi teren od UMCS bo to dziwne, że właściciela na siłę uszczęśliwia się pozostawieniem wolnej przestrzeni nakazując mu dbać o ogólnie dostępny teren płacić podatki. A do czego ten skwer jest wykorzystywany? Jako parking i wychodek dla psów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!