piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: W szkołach robi się ciasno, będzie trzeba je powiększać

Dodano: 12 marca 2018, 09:00
Autor: Dominik Smaga

Dziś okaże się ile może kosztować budowa nowej podstawówki z przedszkolem przy ul. Berylowej. Tymczasem miasto zapowiada już rozbudowę dwóch szkół, które stały się za małe dla tej liczby uczniów, z którą będą musiały niedługo się zmierzyć.

Jedną ze szkół, które trzeba powiększyć jest otwarta w 2014 roku podstawówka na Sławinie. – Już dziś szkoła przy ul. Sławinkowskiej pęka w szwach – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Rozbudowa skrzydła szkoły musi się zacząć w przyszłym roku – zapowiada publicznie. Tłumaczy, że na Botaniku stale przybywa mieszkańców.

Na jakim etapie są przygotowania do rozbudowy? Do końca marca Ratusz ma oszacować liczbę potrzebnych sal w nowej części budynku. – W drugim kwartale zlecone będzie wykonanie koncepcji. Gdy będzie gotowa, zlecimy projekt – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Prawdopodobnie będzie to projekt energooszczędny, dzięki czemu będziemy próbowali zdobyć unijne fundusze na budowę.

• Kolejna podstawówka do powiększenia znajduje się na Felinie. Na końcu tej dzielnicy przybyło ostatnio wiele nowych bloków mieszkalnych, a w planach są już kolejne. Za tym rozwojem dzielnicy musi nadążyć także podstawówka. – Musimy rozbudować szkołę na Felinie – stwierdza Żuk.

– W listopadzie 2017 r. została zlecona koncepcja rozbudowy kuchni i stołówki – stwierdza w jednym z oficjalnych pism Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – W chwili obecnej trwają procedury mające na celu wyłonienie projektanta koncepcji rozbudowy szkoły o segmenty dydaktyczne – dodaje. Na razie nie wskazuje konkretnych terminów rozpoczęcia prac budowlanych.

• Już dziś otwarte mają być za to oferty firm gotowych wybudować nową podstawówkę przy Berylowej, koło osiedla szybko rozwijającego się wzdłuż ul. Jana Pawła II. To najszybciej zabudowywana część miasta, która nie doczekała się własnej szkoły, a najbliższe placówki wcale nie są blisko i są już mocno przepełnione.

Nowa podstawówka przy Berylowej ma być zdolna do przyjęcia 600 uczniów, a w budynku zaprojektowano również przedszkole dla 200 dzieci. Będą także pomieszczenia dla domu kultury. Na zakończenie budowy – jak wynika z warunków przetargu – możemy czekać do czerwca 2020 r., choć Ratusz przez długi czas zapewniał, że pierwszy dzwonek zabrzmi tu już we wrześniu 2019 r.

• Nie będzie natomiast powiększana podstawówka przy ul. Nałkowskich, choć przez pewien czas władze miasta rozważały taką inwestycję. – Po zmianach, jakie przyniosła reforma oświaty, nie ma już takiej potrzeby – stwierdza Krzyżanowska.

Zobacz także: PiS o nazwach ulic w Lublinie

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
J 23
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 marca 2018 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech zapłacą ci politycy, którzy kilka late temu szkoły likwidowali.
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na fontanny to żuk miliony miał, ale na szkoły dla dzieci to już nie ma.
Rozwiń
J 23
J 23 (12 marca 2018 o 19:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byłem zaangażowany w zbieranie podpisów w sprawie budowy szkoły na ul. Majerankowej. Podpisy zanieśliśmy do przewodniczącego rady pana Kowalczyka. Była razem z nami obecna radna pani Suchmanowska. Szkoły nadal nie ma i planów też nikt nie widział. Obiecana była. Myślę, że takich radnych to nie należy odwiedzać tylko na taczkach wywieźć. 
Rozwiń
Janusz Wajrak
Janusz Wajrak (12 marca 2018 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co z obiecywaną od kilku lat budową szkoły przy ul. Majerankowej w dzielnicy Ponikwoda?  Rok wyborczy mamy, czy po raz kolejny będą obietnice bez pokrycia!!!!! Wstyd ! 
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a kilka kilkanaście podstawówek pustych - trzeba robić dowóz a nie budować po to aby były za kilka lat uste
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!