piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Zbiórka śpiworów dla uchodźców

Dodano: 11 września 2015, 14:36
Autor: am

– Podzielmy się z nimi naszym domowym ciepłem – apelują organizatorzy akcji „Gość-inność Lublin”. Od piątku do wtorku trwa zbiórka śpiworów dla uchodźców. Można je przynosić do Zielonego Sklepiku przy ul. Chopina 3 (wejście od ul. Hipotecznej), a we wtorek po południu także do kawiarni Szklarnia w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).

To pomysł Anny Alboth, polskiej podróżniczki i blogerki, która do swojego berlińskiego mieszkania przyjęła syryjską rodzinę. – Rozmawiała z nimi co najbardziej jest potrzebne uchodźcom. Okazało się, że śpiwory – mówi Paweł Hadrian z lubelskiego Klubu Podróżników Sapay. – W ciągu 24 godzin udało się zorganizować takie zbiórki w 16 miastach. Zaangażowała się ponad setka osób z całej Polski.

W całej akcji nie chodzi tylko o śpiwory. Pomysłodawcy zbiórki proszą, by do darowanych rzeczy dołączyć kartkę czy pocztówkę i napisać na niej kilka ciepłych słów. – I koniecznie podpisać, że to przesyłka z Polski. Chodzi też o to, by stworzyć przeciwwagę dla ziejącego nienawiścią betonu z internetowych forów – dodaje Hadrian.

To nie jedyna związana z tematem uchodźców inicjatywa. Homo Faber zaprasza w poniedziałek, 14 września, o godz. 18 do Pałacu Parysów na spotkanie pt. „Niespodziewani goście”.

– To będzie rozmowa o tym jak możemy im pomagać, ale też o tym jak przekonać tych, którzy są im przeciwni. Chciałbym wierzyć, że tak myśli tylko ułamek społeczeństwa, choć skala hejtu w internecie jest dotąd niespotykana – mówi Piotr Skrzypczak z Homo Faber. – Tymczasem jak się te 12 tysięcy uchodźców, których ma przyjąć Polska, podzieli na liczbę miast, to wypadnie zaledwie po kilka osób.

 

Czytaj więcej o: pomoc uchodźcy zbiórka
Argos
Argos
Gość
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Argos
Argos (13 września 2015 o 18:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A tak oto prezentowali się polscy antyimigranncy faszyści. Sami sobie wystawiają świadectwo:

https://www.youtube.com/watch?v=xCULmY_HVK4&feature=youtu.be

Rozwiń
Argos
Argos (13 września 2015 o 16:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zjawisko pozytywne i tworzące nową jakość, szczególnie jeśli przywoła się historię Cesarstwa Zachodniorzymskiego...

Frustratem i rasistą to jesteś ty.

Rozumiem, że rozkład terytorialny cesarstwa to była jakaś straszna tragedia?

Rozwiń
Gość
Gość (13 września 2015 o 16:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Poza tym co to za tekst "Jak ich odróżnić od tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy?" Czemu niby ktoś miałby przeprowadzać jakąś selekcję? Czy ponad 2 miliony Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii i Irlandii ktoś w ten sposób klasyfikował? Przecież wśród nich są zapewne złodzieje, osoby bijące żony czy gwałciciele. Ach no tak przecież Polacy to biali chrześcijanie, wręcz naród wybrany :) im się wszystko należy, innych wolno lżyć obrażać, wysyłać do komór gazowych, poniżać za to że wyznają inną religię czy mają inny kolor skór.

A już tak bardziej praktycznie - wędrówki ludów nic nie powstrzyma, ani zasieki na granicach ani nienawistne komentarze sfrustowanych Polaków. I dobrze, bo każdy kto choć trochę zna historię wie, że to nie jest zjawisko negatywne, a wręcz przeciwnie - tworzące nową jakość.

Zjawisko pozytywne i tworzące nową jakość, szczególnie jeśli przywoła się historię Cesarstwa Zachodniorzymskiego...

Frustratem i rasistą to jesteś ty.

Rozwiń
Argos
Argos (13 września 2015 o 16:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Polska:

- sama przeżyła uchodźczą traumę na masową skalę (zmiany granic po II wojnie światowej)

- wielu jej obywateli było uchodźcami w różnych okresach swojej historii w różnych częściach świata od USA i krajów Europy Zachodniej po Grecję, Iran czy Indie

- ma masową wręcz imigrację zarobkową - wystarczy wspomnieć te 2 miliony Polaków przebywajace teraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii

- uczestniczyła w imperialistycznych wojnach w Iraku, Afganistanie, Mali i Czadzie (owszem większość społeczeństwa była temu przeciwna, ale jednocześnie głosowała na siły polityczne, które takie dzialąnia popierały - bo miały one wsparcie zaróno PO, jak i PiS, PSL czy SLD, a demonstracje antywojenne, w porównaniu choćby z Europą Zachodnią, były wręcz symboliczne)

Jak ktoś może twierdzić, że kwestia uchodźców na nie dotyczy. Dotyczy i to bardzo mocno. Jeśli nie przemawiaja do kogoś zwykłe argumenty humanistarne to powinien pamiętać, że długi się spłaca, a pewne działania mają swoje konsekwencje.

Rozwiń
Argos
Argos (13 września 2015 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wy lepiej zbierajcie dla glodujacych Polskich dzieci i dla tych ktorym brakuje na zycie a nie dla muzulmanow!

Jak ktoś wyjeżdża z takimi tekstami to z reguły ma gdzieś zarówno muzułmanów jak i te wspomniane głodne polskie dzieci.

Oczywiście Polska potrzebuje radykalnej zmiany w polityce gospodarczej, tak na szybko choćby likwidacji smieciówek czy wprowadzenia progresywnych podatków. Nie łączmy jednak tego z kwestią uchodźców/imigrantów. To nie będą duże liczby, nie będą to też wielkie kwoty, zresztą w dużym stopniu ciężar weźmie na siebie Unia Europejska jako organizacja. Nie zasłaniajcie się polska biedą (która jest oczywiście faktem) i lepiej cieszcie się, że nie jesteście w takiej sytuacji, że musicie uciekać z własnych domów i trafiacie na miejscu na mur niezrozumienia i ksenofobii.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!