poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Lubliner Reunion 2017 - Wielki zjazd Żydów o lubelskich korzeniach

Dodano: 30 czerwca 2017, 09:49

Źródło: Teatr NN
Źródło: Teatr NN

Koncerty, wystawy, wspólny szabas i zwiedzanie miasta. W poniedziałek rozpoczyna się Zjazd Lublinerów – potomków lublinian o żydowskich korzeniach. Program wydarzenia to kilkadziesiąt wydarzeń, w których udział może wziąć każdy zainteresowany

 Pomysł na taki zjazd pojawił się dwa lata temu (jedną z inspiracji był zjazd lublinerów w 1947, na który przyjechało ponad 800 osób z Polski i zagranicy). Przygotowania zajęły ponad rok.

– Staraliśmy się dotrzeć do wszystkich, choć na pewno nam się to nie udało – przyznaje Monika Tarajko z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. – Poprzez żydowskie organizacje, lokalne media, internet – wylicza.

Swój przyjazd potwierdziło ponad dwieście osób o z 10 krajów (najwięcej z USA, Izraela i Kanady). ¼ z nich będzie w naszym mieście po raz pierwszy. Na tej liście są m.in. Leora Tec – córka ocalałej z Holokaustu Nechamy Tec, autorki książki „Suche łzy”; Ryszard Prasquier – wieloletni przewodniczący organizacji francuskich Żydów (jego matka, Debora Prasquier mieszkała na ul. Żmigród), Irena Hochman – pochodząca z Lubelszczyzny marszandka, żona Tadeusza Mysłowskiego, Zofia Sznajdman-Rydz –emigrantka marcowa, córka Róży Fiszman-Sznajdman, autorki książki „Mój Lublin”; czy Andrzej Titkow – reżyser, potomek rodziny Arnsztajnów, który pokaże swój film „Album rodzinny”.

Zjazd Lublinerów to z najważniejszych wydarzeń w urodzinowym kalendarzu miasta. Prezydent Lublina podkreśla wspólną tożsamość i korzenie. 

– Łączymy wielki jubileusz 700-lecia z dramatem utraty 30 proc. mieszkańców naszego miasta. Mówimy nie tylko o wspólnym dziedzictwie. To społeczność, która utrzymuje stałe  kontakty z Lublinem i Polską. Jest naszym ambasadorem w Izraelu i USA – podkreśla Krzysztof Żuk.

I dodaje, że gdyby nie ta pomoc na lubelskim lotnisku nie pojawiłaby się Lufthansa, a obecnie loty dwóch linii do Tel Awiwu.

Liczba takich ambasadorów Lublina wkrótce jeszcze się zwiększy. Lublinerzy będą w Lublinie od poniedziałku do piątku. Program zjazdu liczy kilkadziesiąt pozycji – od wykładów, dyskusji, wspomnień przez warsztaty genealogiczne i zwiedzanie miasta i okolic, po spektakle, projekcje filmowe i koncerty przed jesziwą (hotel Ilan, ul. Lubartowska 85). We wtorek wystąpi tu Michał Hochman (godz. 20.30), a w środę Borys Somerschaf (godz. 20). A w piątek o 19 ceremonia Erev Shabbat – opowieść o szabasowych tradycjach poprowadzona przez aktorów Teatru Polakiego. Co ważne – wszystkie wydarzenia z programu zjazdu są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

– Każdy może się przyłączyć. Ale pierwszeństwo będą mieli Lublinerzy, więc na spotkaniach w niektórych mniejszych salach może być ciasno – uprzedza Tarajko.

W poniedziałek, 3 lipca, jedyne biletowane wydarzenie w ramach Lubliner Reunion 2017 – o godz. 19 w CSK z orkiestą  Filhamonii Lubelskiej wystąpi jedenz najlepszych kantorów na świecie - Yaakov Lemmer. Bilety  kosztują od 30 do 80 zł.

Pełny program zjazdu: www.teatrnn.pl/lubliners

 

 

 

 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 czerwca 2017 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę poprawić błąd ortograficzny....Filharmonii :)
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2017 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No dla NN Żuk ma zawsze czas i pieniądze. dla rad dzielnic czy protestujących w różnych, zwykle antygeszeftowych sprawach to już nie. Ile z naszych podatków idzie na NN? Czy można się dowiedzieć?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!