piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

„Lwów odzyskamy”. Mężczyźni skazani za antyukraiński transparent na stadionie

Dodano: 24 stycznia 2017, 20:09

Na stadionie pojawiły się dwa banery. Jeden w języku polskim, drugi – ukraińskim. Na obu widniało hasło „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy”. Fot. Maciej Kacznowski / Archiwum
Na stadionie pojawiły się dwa banery. Jeden w języku polskim, drugi – ukraińskim. Na obu widniało hasło „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy”. Fot. Maciej Kacznowski / Archiwum

Jest prawomocny wyrok w sprawie mężczyzn, którzy wywiesili antyukraiński transparent na Arenie Lublin. Sąd uznał, że wszyscy są winni. Niesłusznie jednak skazano ich na grzywny i zakazy stadionowe

Sprawę rozstrzygnął we wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie. Rozpatrywał apelacje Zbigniewa W. oraz Marcina K. Trzeci z mężczyzn skazanych w pierwszym procesie, 32-letni Paweł T. nie odwołał się od wyroku. Apelacje doprowadziły tylko do częściowej zmiany wcześniejszego orzeczenia.

– W zakresie winy nie były skuteczne. Sąd pierwszej instancji dokonał prawidłowych ustaleń – tłumaczył wczorajsze rozstrzygnięcie sędzia Marek Siwek. 

Sąd odwoławczy uznał, że oskarżeni w pełni świadomie wywiesili na trybunach stadionu antyukraińskie banery. Jeden w języku polskim, drugi – ukraińskim. Na obu widniało hasło „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy”. Do incydentu doszło w maju 2015 r. Na murawie Areny Lublin rywalizowali wówczas rugbiści z Polski i Ukrainy. Transparenty pojawiły się na trybunach gospodarzy w pierwszej połowie spotkania. Ochroniarze nie byli w stanie skutecznie zareagować. Na drodze stanęli im autorzy napisów.

– Zagrozili, że dojdzie do rękoczynów – opowiadał śledczym szef ochrony z firmy Impel. – Jeden z kibiców powiedział, że dzieci będą się tutaj uczyć patriotyzmu, bo szkoła ich tego nie nauczy.
Prowokacyjne hasła usunęło dopiero kilka kobiet, które oglądały zmagania sportowców.

Trzech mężczyzn, którzy wywiesili banery oskarżono później o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym. – Doszło do utożsamienia UPA z całym narodem ukraińskim – podkreślił wczoraj sędzia Siwek.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł we wrześniu ubiegłego roku. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód skazał wszystkich oskarżonych na kary od 6 do 9 miesięcy ograniczenia wolności. Zbigniew W. i jego kompani mieli w tym czasie pracować społecznie. Ukarano ich także niewielkimi grzywnami oraz zakazem wchodzenia na mecze między reprezentacjami Polski i Ukrainy podczas odbywania kary.
Z apelacji oskarżonych wynika, że mieli nie zdawać sobie sprawy z treści hasła napisanego w języku ukraińskim. Sąd w to nie uwierzył, bo na stadionie tuż obok wywieszono transparent z polską wersją hasła.

Sąd odwoławczy uznał, że z przyczyn formalnych kibiców nie można było ukarać grzywnami i zakazem stadionowym. Słusznie natomiast skazano ich na prace społeczne. Wyrok jest prawomocny.

Czytaj więcej o: sąd stadion arena lublin
Krzysiek
sa
ppp
(49) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Krzysiek
Krzysiek (25 stycznia 2017 o 15:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Andrij ze Lwowa napisał:
W Polsce żyje parę milionów etnicznych  Ukraińców, którzy uważają się za Polaków. Połowa Lubelszczyzny i większość województwa Podkarpackiego to ziemie etnicznie ukraińskie na których mieszkają etniczni Ukraińcy, którzy uważają się za Polaków.  Ukraińcy przed wojną żyli aż pod ZakopanemTo samo z repartiantami ze wschodu. 90% z nich to spolonizowani Ukraińcy, Białorusini, Litwini. Wydarzenia wołyńskie tragiczne w skutkach wojna domowa pomiędzy Ukraińcami wyznającymi rzymskikatolicyzm  a grekokatolikami lub prawosławnymi. Sobieski spolonizowany Ukrainiec, Zamoyski to samo, Konopnicka spolonizowana Ukrainka, Walentynowicz, Hermaszewski. Proponuję zapoznać się również z ukraińską literaturą na ten temat. Nasze narody powinny żyć w pokoju i przyjaźni, uszanujmy granice jakie mamy.
Ziemie chełmska, przemyska to etnicznie polskie ziemie zamieszkiwane w historii przez plemię Lędzian (polecam na ten temat poczytać stosowną literaturę). Ród Sobieskich wywodzi się z Sobieszyna koło Ryk, Zamoyskich z ziemi Łęczyńsko-Sieradzkiej (zresztą w okolicach Starego Zamościa, gdzie posiadłości mieli Zamoyscy zanim lokowano Zamość Ukraińców nie było), Konopnicka urodziła się W Suwałkach, a Hermaszewskiemu Ukraińcy wymordowali 19 członków rodziny.
Rozwiń
sa
sa (25 stycznia 2017 o 14:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dalej blokada???
Rozwiń
ppp
ppp (25 stycznia 2017 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ppppp
Rozwiń
Adam
Adam (25 stycznia 2017 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
aaaaaa
Rozwiń
blokada
blokada (25 stycznia 2017 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zblokowana strona 2 forum
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (49)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!