Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2015 r.
9:00

Mariia Viznovych. Pracowała dla Magdy Gessler, teraz gotuje w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora sz
0 6 A A

Mariia Viznovych. Ukraińska kucharka z restauracji Old Pub. Przez kilka lat pracowała dla Magdy Gessler. Dziś w Lublinie twórczo łączy kuchnię ukraińską z polską. Nam opowiada o swojej Wigilii

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ukraińskiej Wigilii najważniejsza jest kutia. Do tego stopnia, że kiedyś wieczerza wigilijna nazywana była Kutią. Jak pamięta Wigilię z dzieciństwa? - W wiosce Szewczenkowie. Wszyscy zjeżdżali się do babci Anny. Przy stole siedziało prawie czterdzieści osób. Najpierw była modlitwa. Potem babcia wnosiła kutię na stół, na którym leżały łyżki. Musiało być ich tyle, ile ludzi. Jeśli zdarzyło się, że łyżki zabrakło, niechybnie to był znak, że kogoś zabraknie. Każdy nabierał łyżką kutię i jadł. Nie wolno było położyć łyżki na stole, żeby spokój w rodzinie był - mówi Mariia.

Po kutii na stół wnoszono ziemniaki gotowane w mundurkach i gęsty sos grzybowy. - Wkładało się kawałek ziemniaka do buzi, następnie nabierało łyżką sosu z grzybami - dodaje Mariia Viznovych.

• Jak zrobić takie grzyby do ziemniaków?

- Suszone grzyby należy namoczyć, pokroić w paski. Podsmażyć na oleju z cebulą. Na patelni podpiec mąkę, a kiedy zbrązowieje, zaciągnąć sos z grzybami. Sos ma być bardzo gęsty, esencjonalny. Ma niepowtarzalny smak - mówi Mariia.


Po ziemniakach z grzybami była wigilijna kapusta. Kiszona, obsmażona na wiejskim oleju, wolno duszona z suszonymi grzybami. Doprawiona solą z pieprzem. Do kapusty dodawano ziemniaczki. - U was są łazanki, u nas ziemniaczki - śmieje się Mariia.

• Co z pierogami?

- Muszą być z kapustą i grzybami. Z makiem i z suszem wigilijnym. Kompot z suszu przelewano do dzbanków, susz ze śliwką wędzoną przekręcano przez maszynkę, dodawano orzechy laskowe, odrobinę miodu i tym bardzo aromatycznym farszem nadziewano pierożki.

Jak zrobić pierogi z makiem?

Kupujemy pół kilograma maku, 15 dag rodzynek, 15 dag lakowych orzechów, cukier waniliowy i cukier zwykły. Mak musimy obgotować w wodzie, odcedzić. Następnie ugotować go w mleku, znów odcedzić. Przekręcić trzy razy przez maszynkę. Dodać posiekane rodzynki i orzechy. Wyrabiamy, doprawiamy cukrem waniliowym, słodzimy wedle gustu. Lepimy pierożki, gotujemy do wypłynięcia. Na talerzu polewamy masłem i posypujemy cukrem pudrem.

Kolejna potrawa to kompot z suszu podawany z ugotowaną fasolą. - Babcia gotowała fasolę, wkładała ją do bradrury, żeby doszła smaku. Wkładała do misy, zalewała kompotem z suszu. Ten kompot był bardzo gęsty, ciągnący się niemal jak miód - wspomina Mariia.

• A co z wigilijnymi zupami?

- Obowiązkowo barszcz z uszkami. Do barszczu babcia w trakcie gotowania dodawała czerwone porzeczki i maliny. One decydowały o odmiennym smaku barszczu. Bardzo ważna była także ucha. Zupa na małych rybkach. Z ziemniaczkami, marchewką. Zupa była mocna, czysta jak rosół. Po niej następował karp smażony.
Na stole musiał znaleźć się także kisiel jagodowy, którym zalewało się kostkę z kaszy manny wraz z jagodami.

• A śledzie?

- Po pierzynką. Kawałki śledzia z cebulą, doprawione pieprzem, jak trzeba solą. Na to szła warstwa ziemniaków. Najpierw ugotowanych w mundurkach, potem startych. Na to starta marchewka z cebulą. Jeszcze trochę posiekanej rybki, na to pierzynka z ugotowanych buraków. I sos z maślanki. Nieraz babcia dodawała do sałatki grzybki.

• A seliodka i kartoszka?

- Babcia kładła płat marynowanego śledzia na talerz, obok rozkrojony ziemniak w mundurku, do którego nakładała trochę owczego sera. Spróbujcie.

• Wróćmy do kutii. Jak ją dobrze przyrządzić?

- Potrzebujemy 25 dag pszenicy obranej z łuski, 10 dag maku, 10 dag bakalii, 10 dag orzechów, miód, cukier waniliowy, cukier puder, cukier zwykły i lampka koniaku. Pszenicę gotujemy. Oddzielnie mak, który trzy razy przekręcamy przez maszynkę. Doprawiamy mak posiekanymi bakaliami, możemy wrzucić pokruszoną czekoladę - tak robiła moja babcia - i pokrojone cząstki pomarańczy. Dodajemy cukier, miód, na koniec podlewamy koniakiem i mieszamy z pszenicą. Tak wygląda kutia na bogato.

• Koniak był przyprawą?

- Tak. Babcia wyrabiała go w domu. To był swojski bimber, nastawiony na kardamonie, lasce waniliowej, cynamonie, goździkach. Koniak dojrzewał przez pół roku. Kiedy dodało się go do kutii, alkohol szybko wyparował, zostawał bukiet, zapach.

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty