niedziela, 28 maja 2017 r.

Lublin

Masz kablówkę? Zapłacisz abonament RTV. Operatorzy będą musieli udostępnić Twoje dane

Dodano: 20 marca 2017, 08:01
Autor: Daniel Drob

Informacje o swoich klientach dostawcy telewizji będą przekazywać za pośrednictwem specjalnego systemu, który ma stworzyć Poczta Polska.
Informacje o swoich klientach dostawcy telewizji będą przekazywać za pośrednictwem specjalnego systemu, który ma stworzyć Poczta Polska.

Już w czerwcu mogą wejść w życie nowe przepisy dotyczące opłat abonamentowych. Operatorzy telewizyjni będą mieli obowiązek udostępniania danych swoich klientów.

O terminie wejścia w życie nowych przepisów poinformował Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Najważniejszą zmianą w projekcie „ustawy abonamentowej” ma być nałożenie na operatorów platform cyfrowych i telewizji kablowych obowiązku przekazywania Poczcie Polskiej informacji o swoich klientach. Resort uzasadnia to rozwiązanie faktem, że operatorzy telewizji mają w swoich ofertach programy Telewizji Polskiej.

Ministerstwo liczy na to, że dzięki przekazywaniu danych klientów Poczcie Polskiej, efektywniejsza będzie ściągalność abonamentu telewizyjnego. Dochody z opłat za telewizję wzrosną, bo w świetle nowelizacji wszyscy abonenci płatnej telewizji zostaną uznani za posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych.

Informacje o swoich klientach dostawcy telewizji będą przekazywać za pośrednictwem specjalnego systemu, który ma stworzyć Poczta Polska. Ministerstwo kultury zapewnia, że dane abonentów będą bezpieczne. – To będą dane podstawowe osoby, która posiada odbiornik telewizyjny. To nie będą wszystkie dane dotyczące abonentów – zapewnia minister Gliński. Będą one zawierały: imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres zamieszkania, rodzaj i numer dokumentu tożsamości.

Do planowanych zmian odniósł się m.in. Cyfrowy Polsat. – Projekt przedstawiony przez ministerstwo nie wspiera powszechności płacenia abonamentu, gdyż wprowadza rozwiązanie, które traktuje obywateli w sposób wybiórczy i ma dotyczyć tylko części społeczeństwa – czytamy w oświadczeniu operatora.

Co ciekawe, regulacje nie obejmą serwisów typu VOD – bez płacenia abonamentu nadal będzie można więc oglądać telewizję w internecie. Opłat będzie można uniknąć również korzystając z bezpłatnej telewizji naziemnej. Z opłat zwolnione będą także osoby, które ukończyły 75 lat (wiek ten ma zostać obniżony do 70).

Według danych GUS, które przywołuje MKiDN, odbiorniki telewizyjne i radiowe znajdują się w ok. 97 proc. gospodarstw domowych. Szacunkowo regularnie abonament ok. 13 proc. społeczeństwa. – Ubytek ten, od lat rzędu znacznie ponad 50 proc., jest absolutnym ewenementem w skali europejskiej. W innych krajach ubytki w poborze zbliżonych opłat wynoszą zwykle nie więcej niż kilka procent – argumentuje zmianę prawa ministerstwo.

Czytaj więcej o: telewizja pieniądze abonament rtv
PP
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(75) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

PP
PP (23 marca 2017 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żebyś czasem w tym sądzie nie wygrał.
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2017 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja płaciłem przez 1,5 roku abonament telewizyjny z orange, a w ogóle telewizora w domu nie miałem. Umowa mnie zobowiązywała więc musiałem. W takiej sytuacji jakim prawem mam płacić za odbiornik telewizyjny skoro go nie posiadałem i nie korzystałem z telewizji?? Haracz to ściągajcie z Wiejskiej z darmozjadów...
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2017 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Napuszczania ciąg dalszy. Od 1993r płacę za "kabel" i abonament RTV. I co to za news. Mośki zaPOmnieli jak Korniszon gadał, żeby nie płacić abonamentu a PO latach wysyłali do Tych co nie płacili Komorników. I zgarniali nawet emerytom z emerytur. Ile jeszcze lat Mośki będą robić gojom ferment.
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2017 o 09:46) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
dla mnie TVP1, TVP 2 i inne TVO mogą nie istnieć, nie oglądam tych kanałów w ogóle
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2017 o 04:46) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego mam płacić abonament jak nie podpisałem umowy z tvp? Niech pokażą mi podpis umowy wtedy zapłacę. A operatorzy niech już trzęsą się bo spraw w sądzie będzie sporo za udostępnienie danych osobowych...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (75)

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!