środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Matura 2015: Dzisiaj zaczyna się sprawdzanie i ocenianie prac

Dodano: 16 maja 2015, 07:30

4 maja zaczęły się pisemne matury. Dziś zaczyna się ich sprawdzanie (fot. Wojciech Nieśpiałowski/arc
4 maja zaczęły się pisemne matury. Dziś zaczyna się ich sprawdzanie (fot. Wojciech Nieśpiałowski/arc

Pracę maturzysty, który oblewa pisemny egzamin sprawdzają cztery osoby – dwóch egzaminatorów, weryfikator i przewodniczący komisji sprawdzającej. Dziś zaczyna się ocenianie tegorocznych matur. Każdy z egzaminatorów w ciągu trzech tygodni sprawdzi ich blisko półsetki. Wśród nich są również nauczyciele z Lublina.

Egzaminy maturalne w szkołach cały czas trwają. Dziś do pracy zabierają się egzaminatorzy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

– Będą sprawdzać prace z pierwszego tygodnia matur – mówi Renata Janicka z lubelskiego biura Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Zarówno z języka polskiego jak też matematyki czy języka angielskiego. Prace, które w Lublinie będą sprawdzać egzaminatorzy przysyłała OKE w Krakowie.

– Prace maturalne sprawdzam od jakichś 6 lat – przyznaje Wojciech Trybulski, egzaminator CKE, polonista z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. – Sprawdzanie egzaminu maturalnego rozpoczyna się w drugi weekend maja. Odbywa się poza godzinami naszej pracy w szkole, wyłącznie w weekendy. W sobotę pracujemy dłużej, w niedziele krócej. Zaczynamy o godz. 9. Prace są zakodowane. Nie wiemy ani z jakiego miasta ani jakiej szkoły jest maturzysta, którego pracę sprawdzamy.

Wiadomo jedynie, że są to prace maturzystów z obrębu OKE w Krakowie czyli absolwentów szkół z województwa małopolskiego, podkarpackie i lubelskiego.

Aby zostać egzaminatorem CKE trzeba wcześniej przejść kurs i zdać egzamin. Nauczyciele bez dodatkowych uprawnień nie mogą sprawdzać prac. – Otrzymujemy kopertę, w której znajduje się maksymalnie 20 prac – wylicza Trybulski. – Każdy egzaminator postępuje zgodnie ze wskazówkami i wytycznymi, które przekazuje przewodniczący komisji sprawdzającej. Takie przeszkolenie jest w sobotę rano, przed przystąpieniem do sprawdzania prac. Na język polski przypadają zwykle trzy weekendy. W tym czasie każdy z egzaminatorów sprawdza ok. 50 prac.

Każda komisja sprawdzająca ma swoją salę. – W jednej komisji jest 20 egzaminatorów, weryfikator i przewodniczący komisji – mówi polonista z Zespołu Szkół przy ul. Podwale. – Te dwie ostatnie osoby zwykle pracują w sali obok.

Polonista pytany czy łatwiej sprawdza się prace dobre czy te słabe tłumaczy, że najlepiej sprawdza się prace bardzo dobre. –W ich przypadku nie bowiem ma wątpliwości i uwag – przyznaje egzaminator CKE. – To są prace przejrzyste i klarowne pod względem języka. Są napisane ładną polszczyzną. Sprawdza je się szybciej niż te napisane słabo. Przy tych ostatnich jest bardzo dużo wątpliwości, które później konsultujemy.

Pracę maturzystów sprawdza kilka osób. – Ja sprawdzam pracę ucznia, później inny egzaminator i weryfikator sprawdzają moją pracę. W przypadku kiedy uczeń dostaje mniej niż 30 procent punktów, zawsze jego maturę sprawdza jeszcze przewodniczący komisji.

Okazuje się, że maturzyści dopisują luźne przemyślenia i komentarze w swoich pracach. – Takie rzeczy się zdarzają w przypadku słabych prac, kiedy np. uczeń nie zna utworu, albo myli go z innym – potwierdza polonista z ZS nr 1 w Lublinie. – Zdarza się, że są to bardzo komiczne stwierdzenia i zwroty, którymi zapewne niejeden zeszyt humorów szkolnych byśmy zapełnili.

Czytaj więcej o: szkoła edukacja matura
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 października 2016 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prace maturzystów sprawdza kilku nauczycieli, dlatego watro dobrze znać ten język. aktualnie poszukiwany jest nauczyciel praca angielski w szczecinie. zapowiada się bardzo ciekawie. jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów o preply przeczytaj na ***s://preply.com/pl/szczecin/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-angielskiego
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2015 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zdawałam mature z język angielski w szczecin i powiem, że był masakrator :D matura w tym roku z tego przedmiotu była trudna i wiele osób niestety zdało na niskim poziomie. Jak dla mnie poziom podstawowy był zrobiony jak rozszerzony i mimo dobrego przygotowania wiele osób nie podołało http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737

Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2015 o 23:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czekam na wyniki tegorocznej matury - fakt pisałem ją trochę późno jak na swój wiek, ale lepiej późno niż wcale. Sytuacja zawodowa zmusiła mnie do tego. Miałem do wyboru wiele uczelni w Lublinie - wyższych jest bardzo dużo jak na miasto średniej wielkości. Wahałem się między WSPA i WSEI, ponieważ ze względu na to, że mam pracę i dziecko studia mogę podjąć jedynie zaocznie. Pracodawca i znajomi polecili mi Wyspę, a ponieważ pracuję w logistyce w firmie produkcyjnej będę mógł podnieść swoje kwalifikacje. Jeśli macie jakieś opinie na temat tej uczelni, to proszę podzielcie się swoimi uwagami. Pozdrawiam.
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2015 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Boicie się wyników?
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2015 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po maturze młodzi ludzie mają dzisiaj dwie główne ścieżki rozwoju. Mogą iść na uczelnię publiczną, gdzie po 5 latach zorientują się, że nie mają rzeczywistych kwalifikacji zawodowych, ale zacząć studiować zaocznie i jednocześnie pracować. Ten drugi wariant wymaga więcej odpowiedzialności za siebie i wysiłku, ale bardziej się opłaca. Ja podjąłem studia na informatyce w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie i jestem bardzo zadowolony. Uczę się programowania na urządzenia mobilne i jednocześnie pracuję w niewielkiej firmie informatycznej przy wdrożeniach. Za dwa lata będę miał tytuł inżyniera i prawie cztery lata praktyki zawodowej. Jak myślicie, kogo będzie wolał wtedy pracodawca - mnie czy magistra informatyki teoretycznej po UMCS?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!