czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Miasto oddało działki pod "szkieletem" na Czubach

Dodano: 24 czerwca 2016, 08:44
Autor: Dominik Smaga

O przyszłości działek ze stalową konstrukcją mają teraz przesądzić miejscy urzędnicy, a ostatecznie radni
O przyszłości działek ze stalową konstrukcją mają teraz przesądzić miejscy urzędnicy, a ostatecznie radni

Miasto oddało już wszystkie działki, na których posadowiona jest stalowa konstrukcja niedoszłej hali sportowej przy ul. Jutrzenki. Teraz Ratusz na nowo określi, co nowi właściciele gruntów będą mogli z nimi zrobić

Hala sportowa przy Jutrzenki zaczęła rosnąć jakieś 30 lat temu, ale wtedy wykonano jedynie stalową konstrukcję nośną, która do dziś szpeci okolicę. W 1998 r. miasto dogadało się z polsko-włoską spółką, która obiecała dokończyć budynek. Słowa nie dotrzymała, więc Ratusz postanowił sądownie rozwiązać umowę. Proces trwał 6 lat, ale w końcu ziemia wróciła do miasta, choć nie na długo.

Upomnieli się o nią spadkobiercy byłych właścicieli. Tych, którzy jeszcze zanim hala była w planach musieli oddać ziemię pod budowę osiedla mieszkaniowego. Ich spadkobiercy stwierdzili, że skoro osiedle na tych działkach nie powstało, to nieruchomości powinny być im przez miasto zwrócone. Takie też decyzje wydał starosta lubelski. Decyzje są już ostateczne, a miasto zwróciło działki. Prywatni właściciele przejęli grunty o łącznej powierzchni 1,2 ha.

– Nieruchomości, na których zlokalizowany jest szkielet hali nie stanowią już własności miasta – potwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – W sprawie jednej działki postępowanie jeszcze się toczy, ale nie znajduje się ona bezpośrednio pod szkieletem.

O przyszłości działek ze stalową konstrukcją mają teraz przesądzić miejscy urzędnicy, a ostatecznie radni. W Ratuszu rozpoczęła się bowiem procedura zmiany planu zagospodarowania terenu uruchomiona listopadową uchwałą Rady Miasta. Obecnie obowiązujący plan mówi, że są to głównie obszary sportowo-rekreacyjne, ale do Ratusza wpłynął m.in. wniosek o dopuszczenie tu zabudowy wielorodzinnej.

– Procedura jest na wstępnym etapie, zakończyliśmy już etap przyjmowania wniosków do planu – mówi Krzyżanowska. – Teraz trwa analiza tych wniosków oraz inwentaryzacja terenu.

Już w sierpniu zeszłego roku miejscy urbaniści stwierdzili, że uzasadniona byłaby zgoda na nowe bloki. Podkreślali jednak, że w tym rejonie bardzo duże jest zapotrzebowanie na miejsca parkingowe, które powinny powstawać raczej pod ziemią, niż na powierzchni.

Bloki w rejonie ul. Jutrzenki i Różanej byłyby kolejnymi nowymi budynkami na os. Ruta, gdzie wcześniej zabudowa „przysunęła się” do wąwozu w rejonie ul. Dziewanny.

Czytaj więcej o: Czuby szkielet Czuby
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
WKURZONY
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 lipca 2016 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znów bloki??? Co jest? Na Rucie nie ma nawet porządnego boiska, przy Różanej i Dziewanny w miejscu boisk powstały bloki teraz i ten kawałek zieleni pójdzie pod bolki tak, że dzieciaki nawet nie mają gdzie w piłkę pograć. Dramat!
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Większość nie dostawała żadnych mieszkań tylko odszkodowanie o wartości i sile nabywczej obecnych 7 zł za metr kwadratowy. Więc co się wściekasz bez sensu? Na mieszkanie mieli szansę co najwyżej ci, którym zabrano dom a nie pole, więc faktycznie super interes zrobili. Zamiast działki z własnym domem, który teraz można by postawić od nowa i zrobić super willę - klitka w wielkiej płycie. I utracone czterdzieści lat możliwości korzystania z ojcowizny, uprawiania i zarabiania na polu i mieszkania z własnym ogrodem za progiem. Dla niektórych z tych starszych ludzi to była tragedia, którą ciężko przypłacali zdrowiem. Jeśli komuś wywłaszczono i rzeczywiście coś powstało to nie ma tematu, ale wywłaszczyć żeby potem 40 lat stało odłogiem i jeszcze pyskować, że się nie oda? Zawiść niektórym naprawdę mocno paruje na mózg.
Rozwiń
WKURZONY
WKURZONY (29 czerwca 2016 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO NIECH ODDADZĄ MIESZKANIA, KTÓRE WÓWCZAS OTRZYMALI W ZAMIAN ZA ZIEMIĘ !!!!
Rozwiń
gościuueeee
gościuueeee (28 czerwca 2016 o 21:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Właśnie wyrok TK ratuje gminy, ale mieszkańcami to jakoś mało kto się przejmuje. A nasze miasto robi wszystko, byle nie płacić. Oczywiście dla swoich ludzi są priorytety. Prawniku przecieraj trochę oczy, bo życia to jeszcze nie znasz. Dobrze to widać na Podzamczu, bałaganu końca nie widać.
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2016 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po pierwsze pisze się: "harpagan", nie "charpagan" analfabeto. :) a po drugie jestem kompetentny w temacie jako, że jestem jednym radcą prawnym. i raz jeszcze sugeruję przeczytać sobie co to jest wywłaszczenie planistyczne zamiast dzielić się swoim analfabetyzmem i ignorancją. można zacząć od wykładu prof. sędziego gdesza. ******mpu.pl/download/konferencja2013/k13_miroslaw_gdesz.pdf
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!