wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Miasto pozbywa się zabytku w centrum Lublina. Jest zbyt mały i w złym stanie

Dodano: 23 grudnia 2017, 08:12
Autor: Dominik Smaga

Cena wywoławcza nieruchomości nie jest na razie ustalona
Cena wywoławcza nieruchomości nie jest na razie ustalona (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Radni zgodzili się na sprzedaż miejskiego budynku na rogu ul. 3 Maja oraz I Armii Wojska Polskiego, gdzie obecnie mieści się sanepid, który zamierza zwolnić obiekt z końcem marca. O zgodę na sprzedaż nieruchomości prosił prezydent Lublina tłumacząc, że miasta nie stać na kosztowny remont budynku.

Prezydencki pomysł krytykują radni Prawa i Sprawiedliwości. Jeden z nich przekonuje, że budynek mógłby zostać siedzibą Zarządu Transportu Miejskiego, który wynajmuje biura od prywatnego dewelopera, co ma kosztować miasto 1 mln zł rocznie.

– Miasto ten milion złotych by zaoszczędziło – przekonuje radny Piotr Breś (PiS). Zdaniem prezydenta to niemożliwe. – ZTM potrzebuje 1700 mkw. powierzchni, a tutaj mamy 364 mkw. – odpowiada radnemu Krzysztof Żuk.

Opozycja twierdzi, że miasto powinno wykorzystać budynek na własne potrzeby i zarzuca prezydentowi, że „wyprzedaje perły”. – Jeżeli to jest perła, to ja jestem świętym Mikołajem – broni Żuka radny Piotr Dreher (PO), który niedawno pracował w tym budynku. – Na sam remont od środka potrzeba ponad 3 mln zł. Miasta nie stać na remont tak niewielkiego budynku, bo co tam potem zrobić? Jeżeli jest przedsiębiorca, który chce to kupić, to należy sprzedać jak najszybciej – dodaje radny.

Zainteresowany zakupem może być właściciel sąsiedniej działki po dawnej stacji kontroli pojazdów, który zamierza na niej postawić budynek mieszkalny ze sklepami w parterze i dwupoziomowym garażem podziemnym. Na jego działce znajdują się... sanitariaty, z których korzystają pracownicy sanepidu. A korzystają tylko dlatego, że miasto uprosiło sąsiada, by nie burzył tych toalet podczas rozbiórki dawnych warsztatów mechanicznych.

Przeznaczony do sprzedaży miejski budynek przy 3 Maja 4 jest wpisany do rejestru zabytków jako dawna siedziba Komisji Obwodowej. Wszelkie prace będą musiały być uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

– Już w 2013 r. została wydana decyzja konserwatora, aby ten budynek poddać generalnemu remontowi lub remontowi zabezpieczającemu – przyznał publicznie Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. Kiepski stan budynku widać od ul. I Armii Wojska Polskiego, gdzie zawieszona jest siatka mająca chronić przechodniów przed odpadającymi elementami.

>>>

Zobacz także: Nowe mieszkania powstaną przy ul. Spokojnej w Lublinie

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 grudnia 2017 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto płaci 1 mln. zł rocznie za wynajem powierzchni biurowych dla Zarządu Transportu Miejskiego, który potrzebuje 1700 mkw. powierzchni. Za 5 mln zł ( 5 letni koszt najmu) można wybudować i wyposażyć biurowiec o powierzchni 1800 mkw. więc pojawia się pytanie dlaczego nie chce tego zrobić? Czy mamy do czynienia z jakimś układem? Niech Radni PiS wyjaśnią tą sprawę.
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2017 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze miasto robi. Po co mały i do remontu budynek...lepiej sprzedać i mieć kasę na inne inwestycje
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2017 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dewelo-chrabąszcz za punkt honoru przyjął sobie, że na koniec drugiej kadencji stan posiadanych przez gminę nieruchomości osiągnie okolice zera. Strategia (ewentualnej - tfu) trzeciej kadencji polegać będzie z kolei na przekazaniu lokalnych monopoli typu MPWiK czy LPEC w lepkie łapki zaprzyjaźnionych cwaniaków.
Rozwiń
nierobot
nierobot (23 grudnia 2017 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby baran nie był baranem to by porównał jak wyglądają ostatnio odnowione piękne prywatne kamienice przy Cichej albo Niecalej. Cudeńka których nie powstydzila by sie Warszawa albo Łódź! Ale dlaczego budynek miałby być ładny, funkcjonalny i jeszcze przynosić miastu zyski z podatków? Grunt żeby w KW stało ze państwowe, bo dla barana wpis w KW równa się majątek. Whooj tam ze do tego "majątku" trzeba dokładać i nie przynosi zysków, ale stoi ze państwowe to dobrze, bo najważniejsze żeby tylko przy okazji nie zarobił prywaciarz ani Żyd. Nie wiem skąd się ta żulernia forumowa legnie ale glupszych to ze świecą szukać. 
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2017 o 15:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co robił Ten Dreher , że nie interweniował na sesjach o fatalnym stanie miejsc pracy pracowników Sanepidu. Odezwał sikę jak trzeba za darmo oddać nasiemu budynek w centrum Lublina. Wszak nabywca tej nieruchomość w 100% wykorzysta w transakcji słowa Drehera. I Takich mamy rajców . Od działania czy brania diet?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!