poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Miasto złamało prawo. Umowa na wynajem biur przy Wieniawskiej rozwiązana

Dodano: 18 listopada 2015, 13:36
Autor: Dominik Smaga

(Fot. Dominik Smaga)
(Fot. Dominik Smaga)

Miasto i firma Orion rozwiązują umowę najmu pomieszczeń w powstającym dopiero biurowcu przy Wieniawskiej. To efekt kontroli przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych, który uznał, że miasto zawierając tę umowę naruszyło prawo.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Umowa najmu została dziś rozwiązana za porozumieniem stron – poinformowała w oficjalnym komunikacie Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Do wniosku, że umowa obejmowała nie tylko najem, ale była też zleceniem robót budowlanych doszedł kontrolujący tę sprawę Urząd Zamówień Publicznych, który stwierdził, że miasto złamało prawo.

Naruszenie przepisów polegać miało na udzieleniu przez miasto firmie Orion zamówienia publicznego na roboty budowlane bez wymaganego prawem przetargu. Opinię tę, po zażaleniu złożonym przez miasto, podtrzymała też Krajowa Izba Odwoławcza.

Z oficjalnego komunikatu Ratusza dowiadujemy się, że „konieczność rozwiązania przedmiotowej umowy” zaistniała „w związku z brakiem zapowiedzi prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wystąpieniu do sądu o unieważnienie umowy najmu (...) co skutkuje brakiem możliwości prawnych dalszej obrony stanowiska gminy Lublin przed sądem”.

O to, czy UZP wystąpi do sądu o unieważnienie umowy pytaliśmy już w poniedziałek. Wczoraj dostaliśmy odpowiedź: – Dokumenty przedmiotowej sprawy będą analizowane pod tym kątem – poinformowała nas Anna Łagocka z UZP.

Na dzisiaj Urząd Zamówień Publicznych zapowiadał skierowanie zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych w sprawie tego najmu. Zawiadomienie miałoby trafić do rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej.

Ratusz zapewnia, że w związku z tą umową, jak również jej rozwiązaniem, miasto nie poniesie żadnych kosztów:

– W porozumieniu o rozwiązaniu umowy najmu strony zgodnie potwierdziły, że zarówno w związku z zawarciem, jak i rozwiązaniem umowy najmu, nie powstały między stronami żadne roszczenia, w szczególności finansowe – informuje Krzyżanowska. – Ponadto żadne roszczenia przeciwko Gminie Lublin nie będą formułowane ani dochodzone w przyszłości.

Grunty, na których powstać ma biurowiec firma Orion kupiła od miasta w listopadzie 2013 r. W lutym 2014 r. miasto ogłosiło, że szuka do wynajęcia biur w centrum, a z trzech ofert, które wpłynęły do urzędu wybrana została ta złożona przez Orion. Umowa z firmą została zawarta przez miasto w sierpniu 2014 r. Przewidywała ona, że biura muszą być udostępnione urzędnikom we wrześniu 2017 r. Ratusz nie miał być jedynym najemcą powierzchni w tym budynku.

Prace budowlane przy Wieniawskiej zaczęły się 4 listopada 2015 r.

Gość
Gość
Gość
(64) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 listopada 2015 o 05:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślę że powinni jeszcze skontrolować sprawę budynku w którym wynajmuje pomieszczenia LAWP przy ul. Wojciechowskiej.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 16:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
momentami ciesze sie ze PIS doszedl do wladzy
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chwalicie wciąż pana Żuka - tego zbója, czy nieuka? - Myślał, że to łatwa sztuka, jak się kogoś znów oszuka. Taka z tego jest nauka - CBA dowodów szuka, do drzwi ratusza zapuka... i będzie KONIEC dla Żuka! Wojciech Górski, Lublin City-Tour.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chwalicie wciąż pana Żuka - tego zbója, czy nieuka? Myślał, że to łatwa sztuka, jak się kogoś znów oszuka. Taka z tego jest nauka - CBA dowodów szuka, do drzwi ratusza zapuka... i będzie AMEN dla Żuka. Wojciech Górski, Lublin City-Tour. aż CBA do niego zapuka
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CYT "Myślał, że miasto należy do niego Patrzył się na nie spojrzeniem złego Myślał, że do niego należy całe miasto Coś mu jednak w nocy nie pozwala zasnąć Nie on pierwszy nie ostatni myślał, że ma klasę Popełnił w życiu błąd, bo Grubemu wisiał kasę Nie on pierwszy nie ostatni myślał, że ma klasę Popełnił w życiu błąd, bo Grubemu wisiał kasę Podszedł do niego ktoś, na ucho szepnął coś" KRYMINAL TANGO :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (64)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!